Siły zbrojne
Chorwacja kupuje granatniki sprawdzone na Ukrainie
Chorwacki rząd zatwierdził zakup jednorazowych przeciwpancernych granatników RGW 90 za łączną kwotę blisko 3,9 mln euro (razem z VAT) w ramach wydatków tamtejszego ministerstwa obrony na rok 2023 oraz 2024.
Zakupione granatniki trafią na wyposażenie jednostek lekkiej piechoty, spadochronowych oraz jednostek specjalnych. Planuje się zakup 600 egzemplarzy, które pozwolą na zastąpienie dotychczas używanych rozwiązań postsowieckich. Obecnie tamtejsza armia posiada wiele typów środków przeciwpancernych- granatniki przeciwpancerne, działa bezodrzutowe oraz przeciwpancerne pociski kierowane. Używa ona obok systemów zachodniego typu jak Spike, czy Javelin konstrukcji postsowieckich np. 9K115 Metis, 9M113 Konkurs oraz 9K111 Fagot.
Wspomniany system rakietowy w pełni odpowiada potrzebom armii chorwackiej w zakresie wyposażenia żołnierzy w przenośne jednorazowe systemy rakiet przeciwpancernych i stanowi ważne długoterminowe narzędzie bezpieczeństwa i obrony Republiki Chorwacji
Minister Obrony Chorwacji Mario Banožić
RGW 90/Matador to jednorazowy granatnik przeciwpancerny opracowany przez Dynamit Nobel Defence, firmę Rafael oraz Siły zbrojne Singapuru w wyniku analizy doświadczeń DND i sił zbrojnych kilku krajów związanych z eksploatacją granatników rodziny Panzerfaust i lekkiej broni typu Armbrust. RGW 90 w najpopularniejszej wersji HH jest w stanie za pomocą głowicy kumulacyjnej przebić pancerz o grubości ponad 500 mm RHA. Ma jednak również zdolność zwalczania umocnień - po wsunięciu sondy z głowicą działa w trybie HESH (ang. High-Explosive Squash Head), której działanie odłamkowo-burzące polega na detonacji w kontakcie z przeszkodą, powodując jej skruszenie i generowanie fali uderzeniowej oraz wtórnych odłamków. Zasięg strzału wynosi od 20 do 500 metrów, może zostać zwiększony, jeśli zostanie dołączone urządzenie celownicze Dynahawk. Wystrzelony pocisk cechuje się prędkością początkową około 240 m/s. Granatnik charakteryzuje się możliwością strzelania z pomieszczeń zamkniętych. Dostępnych jest również kilka innych wersji, różniących się przede wszystkim ładunkiem bojowym.
szczebelek
Mam nadzieję, że zakupy ppk różnego typu zostaną podtrzymane szczególnie Brimstone, Hellfire, javelin, M72 ( wojna na Ukrainie potwierdza masowe użycie ppk), bo tego u nas brakuje. Kolejne umowy mogą być w polskim przemyśle zamiast resetu i wymyślania, że Ottokar-Brzoza musi mieć polskie ppk.