Siły zbrojne

Chiny utraciły kontakt ze swoim pojazdem księżycowym

Chińczycy potwierdzili utracenie pojazdu księżycowego Yutu– fot. CNSA
Chińczycy potwierdzili utracenie pojazdu księżycowego Yutu– fot. CNSA

Chiny oficjalnie potwierdziły utratę kontaktu z robotem księżycowym Yutu, który przebywał na powierzchni Księżyca od 14 grudnia 2013 r. 

Problemy z pojazdem Yutu zaczęły się już 25 stycznia br., kiedy Chińczykom nie udało się go wprowadzić w stan hibernacji przed nastaniem zmroku. Ponieważ „noc” na księżycu trwa 14 ziemskich dób nie było szans by zasilanie wystarczyło na przetrzymanie tego okresu (w temperaturze poniżej -190°C) w „normalnym” trybie pracy, przy włączonych akumulatorach i bez pracujących ogniw słonecznych.

Po pojawieniu się słońca nie udało się nawiązać kontaktu z „łunochodem”. 10 lutego uruchomiono natomiast ze stanu hibernacji lądownik Chang’e-3.

Za oficjalny powód awarii pojazdu Yutuuznano uznano wysoki poziom radiacji, pył, słabą grawitację oraz ekstremalnie niskie temperatury – czyli warunki, jakie są charakterystyczne dla powierzchni Księżyca. Chińczycy bardzo przeżywają ten wypadek, ponieważ wyprawa księżycowa miała być symbolem możliwości ich przemysłu i naukowców. Jak widać nie wszystko wyszło tak jak planowano i może mieć to wpływ na dalszy przebieg chińskiego programu księżycowego.

Ostatni kontakt z robotem Yutu nawiązano, gdy przebywał on na pozycji 44.12°N i 19.51°W (na obszarze Morza Deszczów (Mare Imbrium), na wschód od Zatoki Tęczy (Sinus Iridum).

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.