Reklama

Siły zbrojne

Chiny chcą budować bazy morskie na Oceanie Indyjskim

Chińskie siły morskie chcą zbudować bazy nad Oceanem Indyjskim – fot. US Navy
Chińskie siły morskie chcą zbudować bazy nad Oceanem Indyjskim – fot. US Navy

Marynarka wojenna Chin szuka sojuszników, którzy mogliby pomóc w budowie chińskich baz morskich na Oceanie Indyjskim.

Plany ChRL stały się w miarę jasne po kurtuazyjnej wizycie okrętu podwodnego typu 039 Song w portach Pakistanu, Iranu i Sri Lanki. Dowodem na próby zacieśniania stosunków z krajami położonymi nad Oceanem Indyjskim była również zorganizowana w tym samym czasie podróż chińskiego prezydenta Xi Jinpinga do Sri Lanki.

O ile chińskie okręty nawodne już wcześniej zaznaczały swoją obecność na Oceanie Indyjskim, o tyle wizyta w portach wymienionego akwenu okrętu podwodnego z napędem klasycznym została zorganizowana po raz pierwszy.

Chiny wyraźnie chcą stworzyć bazę morską przeciwdziałającą rosnącemu znaczeniu indyjskiej marynarki wojennej. To między innymi dlatego chiński niszczyciel rakietowy typu 052C oraz fregata typu 054A wzięły udział w manewrach z siłami morskimi Pakistanu i Iranu. Wspólne ćwiczenia były jednocześnie związane z kurtuazyjnymi wizytami w portach Bandar Abbas i Karaczi. Nie bez powodu okręty nawodne Chin biorą też aktywny udział w operacjach antypirackich.

Chiny są zainteresowane bliską współpracą przede wszystkim z Bangladeszem, Kambodżą, Malediwami, Mauritiusem, Seszelami oraz Sri Lanką. Może to być próba otoczenia Indii pierścieniem kontrolnym, a na pewno jest dążeniem do stworzenia oceanicznej marynarki wojennej (blue-water navy).

Reklama

Komentarze (5)

 1. daniel

  Najwyższy czas abyśmy i my założyli baze morską na madagaskarze, wtedy nasze mieczniki i czaple miałyby sie gdzie schować po inwazji zielonych ludzików

  1. Roman

   Madagaskar to był w sennych marzeniach Ligi Morskiej i Kolonialnej w czasach II RP gdy Lidze przewodzili tacy wybitni generałowie jak Orlicz-Dreszer czy Kwaśniewski, a po reaktywacji Ligi w 1980 r. jej najdłużej urzędującym prezesem był Bronisław Komorowski.

 2. 1kosmos2

  Barany

 3. das

  Chiny któregoś pięknego dnia przegna pałkę a ich populacja z 1 350 mld. zostanie zredukowana do 350 mln. z cudu gospodarczego zostanie tylko radioaktywny pył .

  1. Wojmił

   jeśli do tego dojdzie pustaku to na nizinie polskiej także radioaktywny pył będzie się panoszył...

 4. daniel

  A my kidy założymy bazy wojskowe na oceanie indyjskim......

 5. zmoli

  Co na to Indie ? na pewno im się to spodoba :)

Reklama