Reklama

Siły zbrojne

Chiński Kryl na ćwiczeniach

Kołowa armatohaubica SH15.
Kołowa armatohaubica SH15.
Autor. Pakistan Defense Journal

Siły Lądowe Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej przeprowadziły ćwiczenia z wykorzystaniem wielu typów artylerii, zarówno holowanej, jak i samobieżnej. Wśród nich była kołowa armatohaubica PCL-181 (w ofercie eksportowej znana pod nazwą SH-15). Sprzęt miał zebrać pozytywne opinie od użytkowników.

Reklama

Oprócz wspomnianej PCL-181 w ćwiczeniach wykorzystano holowane haubice Typu 66 kalibru 152 mm (wariant radzieckiej D-20) oraz ciągnione armaty polowe Typu 59-1 kal. 130 mm (kopia radzieckiej M-46). Podczas manewrów strzelano także z amunicji bojowej w celu lepszego odwzorowania warunków prawdziwego pola walki.

Reklama

Wspomniana PCL-181 miała wykazywać znaczącą przewagę nad rozwiązaniami ciągnionymi, wykazując się nie tylko lepszą mobilnością i zasięgiem rażenia, ale także celnością. Te cechy umożliwiają wykonywanie zadań ogniowych w szybkim tempie i natychmiastową zmianę stanowiska w celu uniknięcia ognia kontrbateryjnego. Opuszczanie stanowiska ogniowego ma zajmować minutę. Według raportu Military Balance z 2021 roku Chiny mają posiadać 200 egzemplarzy tego systemu uzbrojenia.

Czytaj też

PCL-181, na rynkach eksportowych znana pod nazwą SH-15, to chińska armatohaubica samobieżna kalibru 155 mm osadzona na podwoziu samochodu ciężarowego Shaanxi z napędem 6x6. Uzbrojenie główne, czyli haubica AH-2 z lufą o długości 52 kalibrów, cechuje się donośnością do 53 km przy zastosowaniu amunicji ze wspomaganiem rakietowym. Ten system artyleryjski może strzelać zarówno amunicją zgodną z JBMoU (czyli standardem NATO), jak i tą produkowaną przez chińskie przedsiębiorstwo Norinco. Ponadto PCL-181/SH-15 może korzystać z rodzimej amunicji precyzyjnego rażenia, która technicznie bazuje na rosyjskiej rodzinie pocisków Krasnopol naprowadzanych na odbity promień lasera.

Reklama

Maksymalna szybkostrzelność ma wynosić 4 do 6 strzałów na minutę. Czas potrzebny na przejście z położenia marszowego do zajęcia stanowiska ogniowego to około minuty. Zapas amunicji wynosi 30 nabojów (pocisków w komplecie z ładunkami miotającymi).

Czytaj też

Nośnikiem jest samochód ciężarowy Shaanxi z napędem 6x6. Pojazd jest napędzany silnikiem wysokoprężnym WD615.44 o mocy 315 KM. Umożliwia on rozpędzenie ważącego 25 ton systemu artyleryjskiego do 90 km/h przy zasięgu operacyjnym wynoszącym 600 km. Załoga składa się z 6 osób. Dzięki stosunkowo niewielkiej masie oraz wymiarom armatohaubica może być transportowana drogą powietrzną na pokładzie średniego samolotu transportowego Shaanxi Y-9. Użytkownikami eksportowej wersji SH-15 są Pakistan oraz Etiopia.

Fot. NORINCO
Fot. NORINCO
Reklama

Komentarze (1)

  1. rwd

    Wszyscy mają Kryla a my nie, no prawie wszyscy. Chyba to o czymś świadczy, zaczęliśmy dobrze ale zabrakło wytrwałości i wszyscy się po pierwszych problemach zniechęcili a zwłaszcza MON. Nie jest może tak efektowny jak Krab ale jest dużo tańszy i może wykonywać te same zadania co on.

Reklama