Reklama

Siły zbrojne

Chińczycy wykradli dane dotyczące myśliwców F-22 i F-35

Chiński obywatel oskarżony o kradzież danych miedzy innymi dotyczących samolotu transportowego Boeing C-17, a także myśliwców F-22 i F-35 – fot. Boeing
Chiński obywatel oskarżony o kradzież danych miedzy innymi dotyczących samolotu transportowego Boeing C-17, a także myśliwców F-22 i F-35 – fot. Boeing

Chiński obywatel przebywający w Kanadzie został oskarżony o szpiegostwo przemysłowe i zorganizowanie kradzieży niejawnych danych z serwerów koncernów Boeing i Lockheed Martin. Dotyczyły one między innymi myśliwców F-22 i F-35 oraz samolotów transportowych C-17 Globemaster III.

Głównym podejrzanym jest Su Bin, właściciel zakładów specjalizujących się w technologiach lotniczych, który miał swoje biuro w Kanadzie i został aresztowany w kanadyjskim stanie Kolumbia Brytyjska. Zgodnie z oskarżeniem przedstawionym w sądzie federalnym w Los Angeles 10 lipca 2014 r. Su Bin współpracował bezpośrednio z dwoma niezidentyfikowanymi osobami w Chinach w przełamaniu zabezpieczeń na serwerach przemysłowych w Stanach Zjednoczonych, zawierających informacje o wojskowych projektach.

Jak na razie ujawniono kradzież 65GB danych dotyczących samolotów C-17 z serwera koncernu Boeing oraz przechwycenie niejawnych informacji na temat myśliwców F-22 i F-35 w zakładach Lockheed Martin.

Proces toczący się w Los Angeles to kolejny dowód na zwiększenie wysiłków przez Amerykanów by zapobiec szpiegostwu cybernetycznemu, które określa się w USA jako „bezpośrednie zagrożenie gospodarcze”. Jednak jak na razie informacje wyciekają, czego dowodem jest chiński czterosilnikowy samolot Y-20 zawierający zaskakująco dużo rozwiązań podobnych do tych, jakie amerykański przemysł za ogromne pieniądze opracował dla samolotów Boeing C-17.

Reklama

Komentarze (10)

 1. Anteas

  Cóż, Hamerykanie powinni pamiętać, że nie tylko oni zatrudniają szpiegów.

  1. Elf

   ludzie dzielą się (m.in.) na dwie kategorie: - na tych którzy coś wiedzą i przyjmują to ze spokojem, bez emocji, niepotrzebnych animozji oraz niepotrzebnych podniet, - oraz na tych, którzy coś tam wiedzą, ale zdradzają przy tym wiele emocji, niepotrzebnych animozji albo podniet... Ty należysz do tej drugiej grupy a twoje niepotrzebne emocje to: niechęć (fobia), a niepotrzebne animozje są skierowane przeciwko USA (amerykanofobia). Więcej tutaj na tym forum jest amerykanofilów (to ci co wiedzą coś, i zdradzają niepotrzebne emocje i animozje wobec Rosji i Chin oraz zdradzają niepotrzebne emocje i podniety w kierunku USA - amerykanofilia). Wypośrodkowanych normalnych ludzi, którzy coś wiedzą i nie zdradzają głupich zachowań jest tu bardzo niewiele..

 2. Elf

  Japonia w czasie reformy Meji i po II wojnie światowej także podpatrywała i kopiowała... była także oskarżana o szpiegostwo przemysłowe... to samo korea płd... Firmy z USA podpatrywały i kradły w XIX wieku z Anglii... amerykanie przejęli naziskowskich naukowców i wykorzystali dla siebie - ukradli niemcom pomysły, to samo ruscy... i nikt nie ma wyrzutów sumienia... Echelon - system który od lat 80/90 tych podsłuchuje rozmowy i monitoruje sieć - także jest przez USA wykorzystywany do szpiegostwa przemysłowego - wiele razy już europejskie firmy przekazywały dowody na to, że nagle nie wiadomo skąd amerykańskie korporacje wiedziały o nich i ich produktach więcej niż powinny... Każdy szpieguje i kradnie ile wlezie... rywalizacja między krajami to nie "pieśń o Rolandzie" ani żaden don kichot... wasze średniowieczne poglądy na temat honorowości i rycerskości zostawcie na kartach historii i pięknych opowieści historycznych oraz fantasy...

 3. Anty Rusek

  Chińczycy by tylko kopiowali. Czy to jest tak tępy naród, ze sam nie potrafi czegoś zrobić ???

  1. Frank

   "Czy to jest tak tępy naród, ze sam nie potrafi czegoś zrobić ???" Nie, ćmoku. To po prostu bardzo mądry i pragmatyczny naród, który potrafi wykorzystywać swoje możliwości i zasoby w sposób efektywny.

 4. Hoker

  Czemu my nie wykradamy takich danych ?

 5. AS

  Jedni tworzą, drudzy kradną i inaczej nie będzie. Taki naród.

  1. obrazek

   Hoho, a co powiesz o sytuacji po 2 ws? Kto kradl, to co ktos stworzyl. Pamiec jest krotka.

 6. Rafofall

  Jakiś krewny daleki sławnego stratega chińskiego Sun Pina?

 7. Marcin

  To ze Chińczycy kradną dane to wiadomo conajmiej od 10 lat zapewne udało im sie ukraść wiele danych ale jak Np f22 czy f35 moga byc nie przydatne bo jak widac Amerykanie w dalyszm ciagu ich nie dopracowali do konca aczkolwiek wiele danych ktore zdobyli moga im sporo powiedziec o samolocie ale watpię by możliwe było skopiowane go w całości raczej sproboj cos samemu zrobic zreszta widac to po najnowszym prototypie jegndu j-20 jest wieksZy posiada większe uzbrojenie dwa silniki dopiero to rozwijają poczekajmy czy czasem nie zrobią czegoś lepszego niż Amerykanie

 8. rozbawiony

  A któreż to rozwiązania Y-20 skopiowano z C-17? To że ma 4 silniki, usterzenie T i jest górnopłatem? :-D Fanboje USA brną w fantastykę. Jak już, to eksperci wskazują na "zapożyczenia" z Ił-76 i alternatywnych projektów An-70.

  1. Viktor

   Przestań trolować.

 9. marek

  Znowu? Czy Amerykanie celowo się wystawiają, czy są tak... niepoważni? Z wygody podłączają do sieci komputery z rzeczami niejawnymi?

 10. sdsf

  A kiedy wykradną plany lotniskowców? bo to jest dla nich najważniejsze. Kto by pomyślał że takie cuda się dzieją w USA...

Reklama