Siły zbrojne
C-27J Spartan dla Sił Powietrznych Azerbejdżanu
Firma Leonardo poinformowało podpisaniu a kontraktu z Azerbejdżanem na dostawę C-27J Spartan. Na razie nie wiadomo, ile samolotów obejmuje umowa i jaka jest jej wartość.
"8 czerwca doszło do podpisania kontraktu na dostawę samolotu C-27J Spartan dla Sił Powietrznych Azerbejdżanu w czasie wizyty delegacji Azerbejdżanu we Włoszech w obecności ministrów obrony obu krajów" – czytamy w komunikacie firmy.
W oświadczeniu nie podano, ile samolotów obejmuje umowa, ani jaka jest jej wartość. Oświadczenie jest dość skromne. W komunikacie u podkreślono tylko, że współpraca między oboma państwami była początkowo związana z sektorem energetycznym, a następnie została rozszerzona na obronność.
Czytaj też
Sama umowa jest uważana za przełomową, ponieważ Azerbejdżan jest objęty nieformalnym embargiem na broń, przez co kraj jest pozbawiony nowoczesnej zachodniej broni i sprzętu (nie licząc niektórych dostawców).
Obecnie użytkownikami samolotu transportowego C-27J Spartan są Włochy, Bułgaria, Grecja, Litwa, Rumunia, Słowacja i Słowenia, Czad, Kenia, Maroko i Zambia, Turkmenistan, Meksyk, Peru, U.S. Army i U.S. Coast Guard w Ameryce Północnej oraz Australia.
C-27J Spartan to wojskowy samolot transportowy opracowany i wyprodukowany przez Leonardo's Aircraft Division (do 2016r. Alenia Aermacchi ). Jest to zaawansowana pochodna wcześniejszego modelu G222 firmy Alenia Aeronautica, wyposażona w silniki i różne inne systemy stosowane również w większych samolotach C-130J Super Hercules. C-27J Spartan Leonardo może operować w wymagających środowiskach. Jego możliwości obejmują wojskowe misje transportowe, zrzuty spadochroniarzy i zaopatrzenia, taktyczne wsparcie oddziałów w sytuacjach krytycznych, operacje sił specjalnych oraz pomoc humanitarną. W 2018 r. firma Leonardo przeprowadziła dziewiczy lot taktycznego samolotu transportowego C-27J Spartan w nowej konfiguracji bazowej. W ubiegłym roku Leonardo zdobyło szereg kontraktów na modernizację istniejących flot C-27J. W październiku 2022 r. otrzymał kontrakt o wartości 70 mln USD na modernizację maszyn należących do australijskich sił powietrznych, a następnie kontrakt o wartości 91,9 mln USD od USA w lutym 2023 r.
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie