Siły zbrojne

C-130J trafią na Nową Zelandię

C-130H Royal New Zealand Air Force. Fot. RNZAF
C-130H Royal New Zealand Air Force. Fot. RNZAF

Departament Stanu wyraził zgodę na sprzedaż Nowej Zelandii pięciu samolotów Lockheed C-130J-30 Super Hercules

Wartość całego kontraktu ma wynieść 1,4 mld USD. Obejmuje dostarczenie nie tylko samolotów, ale też 24 turbośmigłowych silników Rolls Royce AE-2100D3 (w tym czterech zapasowych), sześciu głowic elektrooptycznych Wescam MX-20HD (pozwalających na przekazywanie obrazu w paśmie światła widzialnego i podczerwieni; używanych m.in. na śmigłowcach AH-1Z Viper), systemów nawigacyjnych GPS/INS, ostrzegających o namierzeniu przez pocisk rakietowy AN/ALR-56M, zakłócających działanie radarów AN/ALE-47, urządzeń komunikacyjnych AN/ARC-210 RT-1990A(C) i  AN/ARC- 164(V) RT-1518 z systemami szyfrującymi oraz wyposażenia i oprogramowania do planowania misji oraz całego niezbędnego wsparcia logistycznego i inżynierskiego.

Uznano, że ponieważ kraj ten eksploatuje obecnie samoloty C-130H(NZ) nie będzie miał problemów z przyjęciem nowszej wersji i będzie to "sprzyjać utrzymaniu wysokiego poziomu bezpieczeństwa w regionie i podniesie możliwości działań SAR w rejonie Antarktyki (RNZAF wspierają program atarktyczny USA). Samoloty dostarczą zakłady firmy Lockheed Martin w Fort Worth w Teksasie - rezerwują sobie one prawo do zatrudnienia podwykonawców. Nie przewiduje się konieczności podpisania umów offsetowych.

image
C-130H Royal New Zealand Air Force. Fot.Wikipedia/Bidgee/CC BY-SA 3.0

Królewskie Siły Powietrzne Nowe Zelandii eksploatują trzy egzemplarze C-130 od 1965 r., kolejne dwie maszyny dokupiono w 1969 r. - wszystkie nowozelandzkie samoloty tego typu eksploatowane są dotychczas bez żadnych wypadków. 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.