Reklama

Siły zbrojne

Bułgaria zapłaciła za F-16

Fot. U.S. Air Force
Fot. U.S. Air Force

Bułgarskie ministerstwo obrony wydało komunikat, w którym informuje o przetransferowaniu pełnej kwoty na zakup samolotów F-16 i uzbrojenia oraz wyposażenia niezbędnego do ich eksploatacji.

Wartość kontraktu podpisanego przez rząd Bułgarii wynosi 1,2 mld USD, kwota ta została przelana w zgodzie z porozumieniem międzyrządowym. W zamian za nią Sofia otrzyma osiem samolotów F-16 Block 70 wraz z uzbrojeniem i wyposażeniem niezbędnym do ich eksploatacji. Przelewu dokonano 8 sierpnia na wniosek bułgarskiego resortu obrony.

W komunikacie stwierdzono, że wraz z przelaniem pełnej kwoty uzgodnionej w umowie międzyrządowej i potwierdzeniem jej otrzymania ze strony amerykańskiej, Bułgaria całkowicie wypełniła swoje zobowiązania. Zaczęły, tym samym, obowiązywać wszelkie ustalenia zapisane w umowie międzyrządowej, dotyczącej kupna samolotów myśliwskich na rzecz bułgarskich sił powietrznych.

Umowę tę, a zwłaszcza wynegocjowaną cenę i zobowiązanie do natychmiastowej wpłaty pieniędzy, krytykowały partie opozycyjne, a nawet parterzy koalicyjni rządzącego ugrupowania. Podkreślano, że uzyskana cena jest "wysoka", Stany Zjednoczone nie płacą za użytkowanie czterech bułgarskich baz lotniczych, a za tę samą kwotę można byłoby kupić większą liczbę samolotów myśliwskich producentów europejskich.

Bułgaria dysponuje ograniczonymi środkami finansowymi na modernizację uzbrojenia, dlatego pierwsza faza programu wymiany samolotów myśliwskich przewiduje zakup ośmiu maszyn. Zaspokoi to potrzebę ochrony własnej przestrzeni i wymaganego przez NATO udziału w misjach sojuszniczych. Docelowo jednak planowane jest utworzenie co najmniej dwóch eskadr myśliwskich.

Reklama

Komentarze (9)

  1. Rzyt

    Szkoda, że 48 takich sobie nie dokupimy zamiast 1000 bwp i 48 innych maszyn zamiast 1000 czołgów trzymać... Juz 7000 tys ludzi oszczędności minimum, którzy mogą się przenieść cywila robić pkb i zapisać do wot

    1. mick8791

      Jak masz pisać bzdury to lepiej nic nie pisz. Naprawdę myślisz, że można prowadzić działania obronne tylko przy użyciu lotnictwa bez posiadania sił lądowych?

  2. Prof. Gazmajster

    Drogo.

    1. Gts

      To praktycznie nowe maszyny, wraz z pakietami. Inflacja robi swoje, ale faktem jest, że zrobili to sprawnie i szybko. Może mogli wybrać Saaba, ale Amerykanie siedzą już u nich na poważnie. Czy drogo czy nie zobaczymy przy realizacji jakiegokolwiek pierwszego kontraktu na F-35 poza uczestników programu i poza biorców specjalnych. Jeśli oczywiście Błaszczak spelni swoje groźby i ujawni jak Bułgarzy pełną cenę. Jak na razie ujawnianie czegokolwiek przychodzi pisowi bardzo opornie i zazwyczaj nie dowiadujemy się niczego, albo informacje są niepełne lub wręcz fałszywe.

    2. Davien

      Panie Gts, Belgia nie jest w programie JSF a juz kupiła F-35A po ok 130mln usd z pakietem dodatkowym wiec jak widąć cene juz znamy:) PiS też juz podał ile to będize kosztować i to w całym okresie eksploatacji i wychodzi całkiem nienajgorzej wieć powodzenia:)

  3. kriss

    To maja lepsze lotnictwo od naszego bo nie wiem czy u nas mozna wystawic 8 sprawnych F 16

    1. Tomasz32

      Masz rację nie wiesz. I na razie nic nie mają. Mają za to silne wpływy rosyjskiej agentury i dlatego też ciężko im coś kupić. To nie tylko kwestia pieniędzy.

    2. Gts

      Na defiladzie było 8, może więc mamy te 12 sprawnych.

    3. kriss

      My za to mielismy miec nowa tarcze,nowe smiglowce uderzeniowe,nowe okrety,steki himarsow itd tymczasem wszystko okrojone i kupowane na defilady.

  4. Cosmo

    Bierzmy te od Izraela, nie powinniśmy czekać. Modernizacja i możemy zapomnieć o migach i su. Dobry sprzęt jak na nasze potrzeby.

    1. 22

      Gruzja zapłaciła krwią swoich żołnierzy za zakupy sprzętu wojskowego w Izraelu.

    2. vvv

      USA nie zgodzi sie na sprzedaz f-16 w wersji Barack

  5. michalspajder

    Amerykanie doskonale wiedza, jak zmusic swoich "sousznikow" to zaplaty pieniedzy za towar, ktory jest co prawda dobry, ale tez i koszta jego nabycia sa czesto horrendalne. Polska jest tez niestety tego przykladem...

    1. suawek

      Amerykanie to nie Rosjanie - do niczego nie zmuszają.

    2. Gnom

      I tu masz rację. Niby sojusznik "ale zapłać mi z góry". Tak wiele krajów traktuje Polskę, pomimo, że "nie sojusznicy" płacą 25-50 %, a resztę w ratach. Zwróć uwagę, ze podobnie jak w dla Polski elementy pozyskają w ramach przetargów wg FMS, będzie taniej (i mniej standardowo w stosunku do USAF).

    3. Janusz

      ToCi się tylko zdaje.

  6. Varrels

    To daje 15 milionów za szt?

    1. Edi

      150

    2. Tofik

      Jakoś bliżej 150 mln za sztukę. Drogo bo f35 kosztuje 100 mln dla Amerykanów. Firma z USA to i swoim taniej sprzeda, przecież to normalne i oczywiste. Natomiast Rumunia kupuje wraz z pakietem uzbrojenia które nie jest znane a hak wiemy może kosztować naprawdę sporo.

    3. Tomasz32

      150 mln za sztukę, ale nie do końca bo wraz z uzbrojeniem i wyposażeniem niezbędnym do ich eksploatacji. Ile kosztuje goły samolot nie podali.

  7. 22

    Ciekawe jak USA wycisną z kasy tubylców z polin, podczas zakupu przez nich mitycznych F - 35. :)

    1. Edi

      Na tyle samo, też 150 mln od sztuki.

  8. F16

    Każdy kupuje tyle na ile go stać

  9. Dasz to Pale

    Su57 już zaciera ręce TERAZ to dopiero będą latał

Reklama