Reklama

Siły zbrojne

Bułgaria w tym roku już 19 razy podrywała myśliwce

Fot.: Krasimir Grozev; wikimedia.commons.org
Fot.: Krasimir Grozev; wikimedia.commons.org

Od początku roku myśliwce sił powietrznych Bułgarii były podrywane 19 razy po przybliżeniu się do przestrzeni powietrznej kraju samolotów z wyłączonymi transponderami. Przypuszcza się, że chodzi o rosyjskie maszyny - podał w sobotę portal Mediapool.

Portal powołuje się na źródła w bułgarskim lotnictwie wojskowym. Według nich przestrzeń powietrzna kraju została naruszona tylko raz przez mały rumuński samolot szkoleniowy. Źródła wskazały, że w przypadkach przybliżania się obcych maszyn do bułgarskiej granicy powietrznej chodzi o prowokacyjną taktykę ze strony Rosji, stosowaną przez nią od lat w regionie Morza Czarnego.

Według źródeł w ministerstwie obrony Bułgarii celem Rosji jest wyczerpanie i tak słabych zdolności bułgarskiego lotnictwa wojskowego, pełniącego bojowe dyżury nad Morzem Czarnym w ramach misji natowskiej Air Policing.

Podczas tych dyżurów Bułgaria dysponuje kilkoma myśliwcami produkcji rosyjskiej MiG-29. W lipcu Bułgaria zawarła ze Stanami Zjednoczonymi umowę na zakup sześciu bojowych i dwóch ćwiczeniowych samolotów F-16 Block 70 o wartości 1,2 mld dolarów, lecz pierwsze maszyny zostaną dostarczone dopiero w 2023 roku.

Do tego czasu na remont i serwisowanie 15 posiadanych przez bułgarskie lotnictwo wojskowe MIG-ów resort obrony przeznaczył 80 mln euro. Remonty ma przeprowadzić Białoruś.

W tym roku do bułgarskiej przestrzeni powietrznej obce samoloty z wyłączonymi transponderami przybliżały się więcej razy w porównaniu z 2018 rokiem, kiedy odnotowano ich 17.

Źródła z resortu obrony, cytowane przez Mediapool, odnotowują, że taką samą taktykę Rosja stosuje nad Morzem Bałtyckim. Na razie wicepremier i minister obrony Krasimir Karakaczanow unika komentarzy na ten temat. Nie odnotowano reakcji również ze strony MSZ Bułgarii - pisze Mediapool.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (5)

 1. edek

  To historia jak bez atakowania wykończyć lotnictwo przeciwnika. Nasz Migi już wykończyli.

  1. BUBA

   To proste chcesz polske wykonczc to daj im sie rzadzic Jak rzadzili nami rosjanie to polska byla potega na baltyku. i okrety podwodne i nawodne i samolotow pod dostatkiem i wszyskie lataly.

  2. gierek

   Tak i byliśmy wtedy 10 potęgą gospodarczą na Świecie, a może i dziewiątą.

  3. -CB-

   Szczególnie w produkcji ziemniaka i lokomotyw...

 2. ja

  Wynika mi, że Bułgarzy bardziej cenią fachowców Białoruskich niż Polskich. Chyba mają rację. Ich samoloty latają. Mimo wszystko sprawa jest co najmniej ciekawa.

  1. -CB-

   A dlaczego ciekawa i co w tym dziwnego? Białoruś ma dostęp do oryginalnych części bezpośrednio od producenta, a jak się skończyło samodzielne dorabianie części przez nas chyba wszyscy doskonale wiedzą...

 3. As

  Spokojnie. W pierwszej kolejności Rosja zajmie się Afryką, a później Europą. Co się odwlecze to nie uciecze.

  1. Davien

   Biorac pod uwage ze nie mogli sobie dać rady w Syrii i na Ukrainie to cos czarno widac te 'dawanie sobie" rady:)

  2. xxo

   Ciekawe kto nie mógł dać sobie rady w Syrii i i na Ukrainie ? USA ?

  3. Davien

   Rosja nie dawała sobie rady w Syrii dopóki USA i SDF nie rozbili ISIS wiec jak widac... Podobnie na Ukrainie utkneli w miejscu bez szans by zrobić cos wiecej, ale i bez szans na wycofanie się:)

 4. Niuniu

  Portal ten napisał również, że zamiast spodziewanych wrażych samolotów rosyjskich identyfikowano samoloty np rumuńskie i to cywilne. A co z losem Naszego kontraktu na remont kilku bułgarskich Migów 29? I co z tymi samolotami?

 5. dim

  Ale nie rozumiem czemu Redakcja nie wydrukowała mojego komentarza, że nad Morzem Egejski 19 naruszeń byłby tylko przeciętny dzień roku ? Oto, przykładowo, 29 sierpnia 2019, nad Egejskim, mieliśmy nie 19 naruszeń, a 19 wirtualnych walk (dog-fights) między Grekami, a naruszającymi Turkami. A co do liczby samych naruszeń, zdarzają się dni z ponad setką. https://www.tovima.gr/2019/09/02/politics/i-tourkia-spaei-ta-rekor-proklitikotitas-sto-aigaio/

Reklama