Reklama

Siły zbrojne

Budowa amerykańskiej bazy w Redzikowie ruszy latem. "Kontrakty za 300 mln USD"

 • Photo: chor. Rafał Mniedło/11LDKPanc.
  Photo: chor. Rafał Mniedło/11LDKPanc.

Korpus Inżynieryjny Armii Stanów Zjednoczonych poinformował, że latem br. rozpocznie się budowa kolejnego elementu systemu obrony powietrznej Aegis Ashore. W ramach 3. fazy tego programu w Bazie Lotniczej Redzikowo k. Słupska powstanie lądowy komponent amerykańskiej tarczy antyrakietowej w Europie uzbrojony w rakiety SM-3.  Wartość kontraktów, które mają zostać podpisane  w związku z tą inwestycją ma wynieść do 300 mln USD. Baza osiągnie pełną gotowość operacyjną w 2018 roku. 

Korpus Inżynieryjny Armii Stanów Zjednoczonych (USACE) poinformował, że latem br. rozpocznie się budowa kolejnego elementu systemu obrony powietrznej Aegis Ashore. W ramach 3. fazy programu European Phased Adaptive Approach w Bazie Lotniczej Redzikowo k. Słupska powstanie lądowy komponent amerykańskiej tarczy antyrakietowej w Europie uzbrojony w rakiety SM-3 Block IIA. Oficjalnym powodem powstania tej instalacji jest konieczność ochrony USA i europejskich krajów NATO przed rakietami balistycznymi rozwijanymi w krajach Bliskiego Wschodu. Baza ma osiągnąć pełną gotowość operacyjną w 2018 roku, a na jej terenie będzie stacjonować ok. 300 żołnierzy USA. 

Czytaj więcej: Iran ujawnia podziemne składy rakietowe

USACE poinformował, że wartość kontraktów, które mają zostać podpisane  w związku z tą inwestycją ma wynieść do 300 mln USD. Pierwsza umowa o wartości od 100 do 200 mln USD obejmie budowe instalacji rakietowych, a kontrakt ma być podpisany już w lutym br.  Wartość drugiego kontraktu wyniesie od 25 do 100 mln USD i w jego ramach zostanie wybudowane zaplecze mieszkalne dla 300 osobowego personelu amerykańskiej marynarki wojennej, który będzie służył w bazie. W celu zaprezentowania możliwości udziału w tych przetargach USACE zorganizował specjalną konferencje na początku grudnia 2015 r. w Słupsku. Według danych US Army wzięło w niej udział ponad 80 firm zainteresowanych udziałem w budowie amerykańskiej bazy. 

Jednocześnie Amerykanie poinformowali, że w grudniu 2015 roku zgodnie z planem i założonym kosztorysem zakończyła się 2. faza budowy lądowego komponentu systemu Aegis Ashore w Deveselu na południu Rumunii, gdzie zostały rozmieszczone antyrakiety SM-3 Block IB. 

Reklama

Komentarze (11)

 1. Krzysztof Załęski

  Dla naszej części Europy, tj dla Finlandii, Estonii, Łotwy, Litwy, Polski, Słowacji, Czech, Węgier, Rumunii, Bułgarii ale tez dla Ukrainy nie ma innej alternatywy bezpieczeństwa niż ścisły Sojusz z USA. Wszelkie inwestycje amerykańskie to przede wszystkim wzmocnienie naszego bezpieczeństwa ale też potęgi i bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych Ameryki. Przedmiotowe rakiety chronią również terytorium USA. Wymienione Państwa to potencjał ludzki większy od Rosyjskiego. Potencjał gospodarczy również dużo większy od Rosyjskiego. Uważam, że Ukrainę trzeba jak najprędzej przyjąć do NATO. Taki system bezpieczeństwa, oparty o potęgę amerykańską i o Polskę , jako Państwo Ramowe z bronią odstraszającą , zapewni bezpieczeństwo a i normalną współpracę gospodarczą z Rosją. Pamiętajmy, że Rosja jako zaplecze surowcowe jest dla nas pożądana . Rosja wymachująca szabelką i z zielonymi ludzikami jest nie do zaakceptowania.

 2. maniuś

  Byśmy nie byli zaskoczeni że poprzez ulokowanie broni AMERYKAŃSKIEJ na terenie POLSKI , może nastąpić kontr posunięcie i na KUBIE lub WENEZUELI , ROSJANIE ulokują swoje rakiety lub nawet bazy ? I znów zacznie się szpirala zbrojeń ? Chyba tylko o to chodzi AMERYKANOM - by dość do końca SWIATA ? Co my NARÓD z tego będziemy mieć - bo na pewno nie POKÓJ , na pewno nie stabilizacje , nie bezpieczeństwo ? Gdyż to POLSKA a zarazem MY ( NARÓD ) będziemy narażeni na pierwsze uderzenie ( na pewno atomem ) ze strony ROSYJSKICH wojsk ? Co w tedy zrobimy , uciekać do schronu ( którego ? Czy szkolimy się na wypadek interwencji atomowej i nie tylko ) . Jak do tej pory ci co nawołują do zakładania bazy na terenie ( obcej ) POLSKI, nie wskazali metody obrony przed przyszłym konfliktem . Jeśli ktoś popiera takie postępowanie by narażać POLSKIE SPOŁECZEŃSTWO na taki konflikt - to czy bierze na siebie pełną odpowiedzialność ? Skutki będą nie wyobrażalne ?

  1. MW80

   Znasz doktrynę wojenną Rosji? Chyba nie skoro takie wnioski wyciągasz. To, że nie będzie tarczy antyrakietowej w Polsce absolutnie nie daje nam żadnego bezpieczeństwa. Rosja jak najbardziej dopuszcza użycie broni atomowej przeciwko państwom tej broni nie posiadającej. Jak będą chcieli to jej użyją i brak tarczy nie będzie tu przeszkodą. Wręcz przeciwnie, obecność tarczy paradoksalnie jest hamulcem który może Rosję powstrzymać przed ewentualnym atakiem, ponieważ taki atak byłby jednocześnie atakiem na ważny element obrony USA. A USA jest póki co jedynym przeciwnikiem z którym Rosja się liczy.

 3. Mat

  Mam pytanie do kogoś, kto jest w stanie mi na nie odpowiedzieć:) Czy ta tarcza chronić będzie Polskę przed pociskami z Iranu?

  1. hiena

   Pomyśl, zastanów się i sam sobie odpowiesz na to pytanie (!)

  2. MW80

   Nie, ta tarcza ma być elementem systemu obrony USA, nie ma chronić Polski. Instalacje tarczy w Polsce, mogą być jedynym realnym powodem dla którego USA będą być może chciały bronić Polski przed ewentualną agresją ze strony Rosji (wszytko jedno czy w atak miałby mieć charakter bezpośredni czy pośredni). To dla tego Rosja i jej pieski tak zajadle szczekają przeciw tarczy w Polsce.

  3. Senkju

   Tarcza będzie bardzo skutecznym sposobem na rosyjskie rakiety balistyczne krótkiego, średniego i dalekiego zasięgu. Nie jest to ocena amerykańska lub moja, tylko rosyjska wynikająca z dokładnych analiz przeprowadzonych w rosyjskich wojskowych ośrodkach naukowych. Cyt:"Zdaniem władz w Moskwie, system EPAA, a dokładniej jego elementy rozmieszczone w Polsce i Rumunii, umożliwią przechwytywanie rosyjskich pocisków nuklearnych dalekiego zasięgu, co może doprowadzić do zburzenia strategicznej równowagi sił na korzyść USA lub sprowokować nowy globalny wyścig zbrojeń." Tarcza będzie bronić wszystkich europejskich członków NATO w tym Polski. Zintegrowane w ramach ALTBMD narodowe systemy obrony przeciwrakietowej w Europie, zostaną włączone do amerykańskiego systememu obrony przeciwrakietowej U.S. EPAA w celu stworzenia wielowarstwowej, aktywnej obrony powietrznej kraju i Europy przed różnego typu środkami napadu powietrznego.

 4. tadek

  ta TARCZA powinna być już wybudowana dużo wcześniej ,wtedy by nie doszło do rosyjskiego ataku na Ukrainę..a tak naprawdę to REDZIKOWO będzie trzymać w szachu całą płn zachodnią część ROSJI..tam można włożyć w silosy rakiety z głowicami jądrowymi ,które zracji iż są bardzo blisko ROSJI są dla niej śmiertelnie grożne..

 5. Robin

  Wszystko fajnie tylko gdzie tarcza chroniąca Polskę, najpierw powinno się ją wybudować a dopiero potem wkurzać ruskich

 6. Zdzich

  Sikorski wstrzymywał to 7 lat. Ciekawe, kto mu kazał...

  1. Nie Zdzich

   Sikorski nic nie wstrzymywał, więc nikt mu nie kazał.

 7. fghgf

  hahahah, tarcza antyrakietowa ale przeciwko komu, Iranowi?, Wielkie i potężne USA boją się Iranu, który przez zachodnie sankcje nie ma nawet części zamiennych do swoich F-14, a co dopiero o budowie rakiet międzykontynentalnych, których nie posiada. No dobra pofantazjujmy , nawet gdyby Iran jakimś cudem zbudował by coś co mogło by razić cele w USA to przecież Amerykanie szybko zrobiliby atak prewencyjny przy pomocy ich okrętów w rejonie Zatoki Perskiej. Ta tarcza to nic innego jak rozszerzanie strefy wpływów w krajach postkomunistycznych, Amerykanie znaleźli frajerów w tej części Europy nigdy nie miałem zaufania i nie będe miał do tzw. elit III RP, mam za to szacunek do Czech i Węgier, za to że nie są Amerykańskimi chłopcami do bicia.

 8. zzzz

  No to czyli wojna z Rosją zbliża się.

  1. zLoad

   Amerykanie chca byc blisko rosyjskich surowcow, nie chcac jednoczesnie stanac pod sciana. Dlatego nie buduja tarczy na Ukrainie tylko w Polsce. Nie moga sie wycofac z Polski bo ... maja swoja tarcze antyrakietowa. Wiec musza byc... blisko rosyjskich surowcow. Oni juz zyja w realiach gdzie socjalizm w Rosji zostal obalony hehe

  2. bmc3i

   Wlasnie po to jest ta baza, aby jej nie bylo. Si Vis Pacem Para Bellum

  3. jasio

   Co ma baza w Redzikowie do Rosjan????

 9. romaszek

  mam 3 pytania. 1. Czy to prawda że amreykanie będą zwolnieni z VAT 2. Czy to prawda że amerykanie tak jak w Korei (gdzie często dopuszczają się gwałtów) są wyjęci z pod polskiej jurysdykcji prawnej. 3. Czy to prawda że musimy ponieść koszty budowy całej infrastruktury wokół bazy oraz przekazać ją bezpłatnie amerykanom?

  1. bmc3i

   ad 1. Tak, jak wszyscy cudzoziemcy w Polsce, i innych krajach Europy, jesli wywoza towar z kraju. ad 2. Nie podlegaja polskim sądom powszechnym, tak jak nie podlegaja im polscy zolnierze, lecz sadom wojskowym. Amerykanscy zolnierze w Korei nie popelniaja gwaltow czesciej niz Koreanczycy. ad. 3. Nie. A teraz ja mam pyutanie. Skad konkretnie informacje zawarte w Twoich pytaniach?

 10. andrzej

  w DE amerykanie sa zwolnienie z VAT w DE maja swoja policje i generalnie podlegaja pod nia

 11. zLoad

  Jak wyglada stan korpusu inzynieryjnego naszej armii? Ma odpowiednie maszyny do realizacji wszelkich zadan przed nim stawianych?

Reklama