Siły zbrojne
BSL Hermes 900 w Siłach Powietrznych Izraela
Izraelskie siły powietrzne wprowadzają na uzbrojenie bsl Hermes 900, zdolne do operowania nawet przez 36 godzin. Będzie on nosił nazwę „Kochav” (Gwiazda).
Wejście do służby bezzałogowców plasowanych przez IAF w klasie HALE (High – Altitude, Long Endurance), zdolnych do długotrwałych działań na średnich i dużych wysokościach znacząco zwiększyło możliwości izraelskich sił powietrznych w zakresie rozpoznania lotniczego. Jednostka wyposażona w bsl Hermes 900 stacjonuje w bazie lotniczej Palmachim i jest gotowa do wykonywania misji rozpoznawczych różnych typów oraz operacji specjalnych.
Bsl Hermes 900 produkowane są przez izraelską firmę Elbit Systems. Są one zdolne do pozostawania w powietrzu nawet przez 36 godziny. Pułap operacyjny wynosi 30 000 stóp (ok. 9150 m), co klasyfikuje je w segmencie MALE (Medium Altitude, Long Endurance), zgodnie z danymi producenta. Hermes 900 może przenosić wyposażenie przeznaczone do działań rozpoznawczych różnych typów (systemy elektrooptyczne, radiolokacyjne, rozpoznania radioelektronicznego) oraz do walki radioelektronicznej. Jest on także przystosowany do pełnienia roli retranslatora systemów łączności i może przenosić 2 rodzaje ładunku podczas jednego lotu, wykonując jednocześnie dwa rodzaje misji. Wreszcie, nie jest wykluczone wykorzystanie Hermesa 900 do działań uderzeniowych. Jedną z podstawowych cech konstrukcyjnych największego bezzałogowca produkowanego przez Elbit Systems jest możliwość szybkich zmian konfiguracji wyposażenia w celu umożliwienia wypełniania różnych rodzajów zadań.
Bezzałogowce typu Hermes 900 zostały już zakupione przez Izrael, Kolumbię, Chile oraz Meksyk i są wykorzystywane m.in. do działań antyterrorystycznych, przeciwpartyzanckich oraz wsparcia zwalczania przestępczości zorganizowanej. Co ciekawe, w Meksyku bsl Hermes 900 znajdują się na wyposażeniu sił policyjnych podlegających resortowi spraw wewnętrznych. Istnieje także wariant Hermes 900 Maritime Patrol UAS, przeznaczony do patrolowania obszarów morskich, wyposażony m.in. w stację radiolokacyjną Selex Galileo Gabbiano T200 i zdolny do operowania w odległości nawet 1000 Mm od stacji naprowadzania, dzięki systemom łączności satelitarnej.
(JP)