Reklama

Siły zbrojne

Brytyjskie F-35 nad Syrią

F-35B Royal Air Force startuje z bazy Akrotiri na Cyprze. Fot. Crown Copyright
F-35B Royal Air Force startuje z bazy Akrotiri na Cyprze. Fot. Crown Copyright

Należące do RAF myśliwce 5. generacji F-35B odbyły 14 misji bojowych nad Syrią i Irakiem. Podczas tych lotów nie przeprowadzono ani jednego ataku na cele naziemne. Maszyny startowały z bazy Akrotiri na Cyprze, gdzie od maja stacjonuje cztery samoloty ze słynnej 617 eskadry „Dambasters”.

Informacja o udziale brytyjskich F-35 w tak zwanej „Operacji Shader” pojawiła się podczas wizyty na Cyprze sekretarz obrony Penny Mordaunt. Ujawniono wówczas, że maszyny które 21 maja 2019 wylądowały w Akrotiri, już 24 maja odbyły pierwsze wspólne z myśliwcami Eurofighter Typhoon misje nad Syrią.

F-35 są najbardziej zaawansowanymi odrzutowcami, jakie nasz kraj kiedykolwiek posiadał i będą stanowić podstawę brytyjskiej obrony powietrznej przez nadchodzące dziesięciolecia. […] Przeszły wszystkie testy podczas treningów, a ich pierwsza misja operacyjna to znaczący krok w przyszłość dla Wielkiej Brytanii.

Penny Mordaunt, sekretarz obrony Wielkiej Brytanii 

Oficjalnie myśliwce F-35 trafiły na Cypr w ramach misji szkoleniowej pod kryptonimem „Lightning Dawn”, która była pierwszą misją tych nowych maszyn poza granicami Wielkiej Brytanii. W ramach jej realizacji brytyjskie Lightningi odbyły 14 misji nad Syrią i Irakiem, operując wspólnie z Typhoonami. Podczas realizacji tych patroli zarówno F-35 jak i Eurofightery nie miały okazji do użycia uzbrojenia, gdyż w obszarze ich działania nie wykryto odpowiednich celów. 

Wielka Brytania posiada obecnie 17 maszyn skróconego startu i pionowego lądowania F-35B. Docelowo do służby ma trafić 138 tych maszyn 5. generacji, które nominalnie należeć będą do RAF, ale obsługiwane są wspólnie przez personel Royal Air Force i Royal Navy. Jest to o tyle istotne, że podstawowe uzbrojenie nowego lotniskowca HMS Queen Elizabeth ma stanowić 24 samolotów F-35B. Kolejne maszyny mają trafić do Wielkiej Brytanii w lipcu i trafią do bazy Marham, gdzie zasilą 207 eskadrę  Royal Air Force, pełniącą rolę "operational conversion unit" dla tego typu maszyn w brytyjskich siłach zbrojnych.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.