Siły zbrojne

Brytyjski pancerz zostaje w Niemczech

Do Niemiec mogą trafić czołgi Challenger 3. Fot. Rheinmetall.
Do Niemiec mogą trafić czołgi Challenger 3. Fot. Rheinmetall.

Wielka Brytania zdecydowała, że rozmieści w Niemczech wyposażenie dla jednostki pancernej. Dzięki temu British Army ma być lepiej przygotowana do działania na Starym Kontynencie.

Obecność brytyjskiej armii w Republice Federalnej ma swoją długą historię. W czasach Zimnej Wojny Brytyjska Armia Renu (British Army of the Rhine) miała kluczowe znaczenie w powstrzymywaniu potencjalnej agresji Związku Radzieckiego. Po zakończeniu Zimnej Wojny obecność w Niemczech była jednak stopniowo redukowana. Z kolei w 2010 roku w ramach Strategicznego Przeglądu Obrony i Bezpieczeństwa (Strategic Defence and Security Review) zdecydowano o całkowitym wycofaniu z Republiki Federalnej, wraz z redukcją czynnej British Army do 82 tys. etatów.

Obecnie brytyjska armia liczy około 76 tys. w pełni przeszkolonych żołnierzy w służbie czynnej, ta liczba ma ulec dalszemu zmniejszeniu do 73 tysięcy. Równolegle z redukcjami będą wprowadzane zmiany strukturalne, ale też programy modernizacyjne. Obejmą one m.in. dostawy nowych transporterów kołowych Boxer, zastępujących gąsienicowe bwp Warrior (i inne pojazdy), wozów rozpoznawczych Ajax (program jest jednak mocno opóźniony), a także czołgów Challenger 3, zmodernizowanych wyrzutni MLRS oraz w dalszej perspektywie nowych haubic i rakietowych systemów przeciwpancernych.

Elementem restrukturyzacji British Army jest jednak również przygotowanie zestawu wyposażenia rozmieszczonego w Sennelager w Niemczech. Według Sky News ma on objąć około 250 wozów bojowych, w tym czołgi, a także pojazdy ciężarowe i inną infrastrukturę. Wszystko to ma umożliwić szybkie przygotowanie do podjęcia działań bojowych w Europie, gdyby była taka potrzeba.

Nowe brytyjskie instalacje będą więc pełnić podobną funkcję, jak używane przez Amerykanów Army Prepositioned Stock, rozmieszczone obecnie w Belgii, Holandii i Niemczech i dające możliwość skorzystania ze sprzętu m.in. dla jednostek pancernych, brygady artylerii i oddziałów wsparcia żołnierzom przerzuconym na Stary Kontynent. Kolejny magazyn amerykańskiego APS budowany jest w Powidzu, będzie tam sprzęt dla amerykańskiej brygady pancernej, w tym m.in. czołgi M1A2 Abrams SEPv3, a także bwp Bradley i haubice M109A7 Paladin.

Rozmieszczenie sprzętu w Niemczech wpisuje się w działania Wielkiej Brytanii, mające na celu zademonstrowanie zdolności odstraszania Rosji. Przypomnijmy, że Londyn zdecydował się na rozmieszczenie małego pododdziału żołnierzy aby wesprzeć ochronę granicy między Polską i Białorusią, ale to tylko jedno z działań. Wspierana jest też Ukraina – choćby poprzez kredyty na kwotę do 1,7 mld funtów na modernizację marynarki wojennej. Wszystko to świadczy o dążeniu Londynu do utrzymania ważnej roli w Europie Środkowo-Wschodniej, choć siłą rzeczy nie bez wpływu na brytyjskie zdolności pozostają wieloletnie zaniedbania i redukcje kluczowych zdolności armii.

Reklama
Reklama

Komentarze (17)

 1. dropik

  najlepsze czołki swiata.... a nie wroć : slaby pancerz, słaba armata z 3 częściową amunicją, słaby silnik, słabe zawieszenie, słaby system kierowania ogniem .... coś jeszcze zapewne , ale zapomniałem.. .

  1. andrzej.wesoly

   akurat pancerz w czoøgach Challenger jest najmocniejszym ich punktem

  2. Davien

   Akurat dośc dokładnei opisałeś rosyjskie czołgi T-72/80/90 tylko cos z ta amunicja ci sie pokiełbasiło.

 2. Darek S.

  Tego typu oddział będzie potrzebny, żeby władze w Niemczech usunąć, gdyby za bardzo z Rosją się zwąchiwała. To jedyny cel tego ruchu.

  1. i dobrze

   Bardzo chwalebne.

 3. Autor

  Chyba się Anglikom Monachium przypomniało i oddanie Czechosłowacji na pastwę Hitlerowi. Ze niby pokój uratowany :) W sumie podobna sytuacja.

 4. anonim

  Ogromne złoża gazu w Iranie Łapę na tym położyli Rosja i Chiny Niemcy milczą Iran i USA W BAMBUCO POLSKA POMOZE ANGLOSASOM ALE NUMER

  1. fascynujące

   Gaziaki waciaki ciągle myślą, że kto ma gaz ten ma władzę.

 5. rozczochrany

  Czyli Niemcy pozostają dalej pod okupacją USA i Wielkiej Brytanii i nie pozbędą się obcych wojsk mimo, że by bardzo chcieli. I tak powinno być by nie wywołali kolejnej wojny, trzeba trzymać ich za twarz.

  1. real

   przypominam ze ,,brytyjska" rodzina królewska to niemcy z rodu Wettynów ( kobsburgów) ;)

  2. Ernst Stavro Blofeld

   W punkt!

  3. mick8791

   Co za wierutne bzdury! Po pierwsze Niemcy nie chcą się pozbyć amerykańskich jednostek ze swojego terytorium. Wręcz było po ich stronie wielkie oburzenie kiedy Trump rozważał przeniesienie ich części do Polski. Hallo trochę orientacji w realiach - dla Niemców obecność wojsk amerykańskich jest wygodna, bo zwiększa ich bezpieczeństwo. Po drugie nie po to jesteśmy wszyscy w NATO, w którego ramach zobowiązaliśmy się do kolektywnej obrony, żeby sobie tą możliwość odbierać. Po trzecie mowa tutaj o magazynach uzbrojenia, a nie o stacjonowaniu jednostek. Czaisz tą zasadniczą różnicę? W ostatecznym rozrachunku to USA i UK ponoszą większe ryzyko, bo magazynują swój sprzęt na terenie obcego państwa. A przecież w razie W Niemcy mogą sobie te magazyny otworzyć i wykorzystać te uzbrojenie do własnych celów. Przeszło Ci to przez głowę? Zakładam, że nie, bo inaczej byś takich pierdół tu nie wypisywał.

 6. Gosc

  73tys. zolnierzy, no poziom Rumunii normalnie! "Rozmieszczenie sprzętu w Niemczech wpisuje się w działania Wielkiej Brytanii, mające na celu zademonstrowanie zdolności odstraszania Rosji." - 73000 vs 1000000... "Londyn zdecydował się na rozmieszczenie małego pododdziału żołnierzy aby wesprzeć ochronę granicy między Polską i Białorusią" - saperzy. Ja rozumiem, ze technika stanowi powazny potencjal, nie moge sie jednak przekonac co do tego, ze kompensacja wojsk przeciwnika jest 10 krotnie wyzsza. REASUMUJAC: Ukraina 195tys. zolnierzy, Polska 120tys. zolnierzy, Anglicy jak zawsze beda od tylu podjudzac tych z pierwszego szeregu, czyli nas! Przypomne tylko, ze populacja UK jest wieksza niz Polski. Z pewnoscia dlatego, ze nie mordowano ich po 1945r. na ich wlasnych ziemiach jak Polakow (ustalenia JALTA). - Ciekawy jestem, czy Niemcy wystawia wsparcie w piechocie dla kontyngentu Aliantow z wysp brytyjskich?! No i jeszcze pomysl NATO nt. krajow bylego Ukladu Warszawskiego, ktore beda dla Polski stanowic wsparcie NATO. Ksiegowych nalezy odstawic od decyzji wojskowych. Cos chyba nie za dobrze dzieje sie na Zachodzie.

  1. Nico

   73 tyś British Army to wojska lądowe a nie liczba wszystkich żołnierzy w Armii UK

  2. ---

   Wielka Brytania ma ogromny potencjał mobilizacyjny. Jak będzie trzeba to wojsko z Kanady, Australii, Nowej Zelandii, itd. się stawi...

  3. .

   O sile niektórych państw nie stanowi jedynie wojsko. Mnie bardziej niepokoi to co mogą ewentualnie ustalić za naszymi plecami UK, wraz z USA - tego układu nie rozerwiesz raczej. Drobne gesty mogą byc zarówno gwarancją integralności UE, jak i zmyłką. Nie mamy niestety zbyt bystrych polityków, nie mamy znaczącej pozycji na arenie międzynarodowej, więc pozostało granie na jedną kartę - wzmacnianie militarne. Już to przerabialiśmy zresztą i nie jestem pewny, czy to aby odpowiednia karta. Ciekawy jestem swoją drogą, jak aktualną sytuację widzą Czesi. Ostatnim razem mieli "nosa" - znaczy podczas II wś. Teraz chcieli nas niby wspomóc żołnierzami podczas konfliktu z uchodźcami z Białorusi. Niby coś, ale zareagowali już mocno po fakcie...

 7. Piotr II

  Oficjalnie pełna zgoda, niewątpliwie dobra decyzja, ale nieoficjalnie to status okupacyjny jeszcze istnieje, armia niemiecka podlega pod amerykańską, dlatego dążą i takie mają parcie żeby stworzyć z UE państwo i uciec od tej sytuacji, to taki kamuflaż chcą zrobić, GB jest ostrożna co do tego obszaru mimo historycznie odległych dziejów i można śmiało rzec korzeni, a przecież dynastia panująca też z tego obszaru pochodzi ale zmienili nazwisko żeby ich nie kojarzyć z Vaterlandem lub Heimatem.

  1. Davien

   A te bajki to skad ? Bo okupacja RFN skończyła sie w 1949r a całych Niemiec po zjednoczeniu ajak się Rosjanie z NRD wyniesli. Czyzby cytował Sputnik i RT?

  2. No skąd

   Bajki to ty piszesz. Nie masz pojęcia o czym. Niemcy nie mają swojej konstytucji. Obowiązuje ta spisana przez aliantow. Są nadal pod okupacją

  3. Gosc

   Chyba Piotr II mial na mysli, iz Niemcy to prywatne, amerykanskie przedsiebiorstwo do zarabiania pieniedzy. Z drugiej strony niemieckie decyzje sa niekiedy w sprzecznosci z amerykanskimi. Jesli chodzi o koneksje monarchii brytyjskiej to raczej cos jest na rzyczy. Przeciez nie bez powodu niektorzy czlonkowie rodziny krolewskiej popierali Hitlera, za co zostali wyslani do USA.

 8. asd

  Niemcy to kraj okupowany.

  1. RAF

   Niestety to tylko częściowo prawda.

  2. Davien

   Taak, a jak "okupant" chce się wynieść to Niemcy krzycza głosno NEIN, NEIN:)) Ech te bajki z Kremla:)

 9. grzesiek

  Nie rozumiem czemu w Niemczech a nie w Polsce. Polska jest bardziej narazona na agresję zielonych ludzików niz Niemcy.

  1. ???

   Może właśnie dlatego ?

  2. Juras

   Bo tam maja swoja strefe okupacyjna i moga robic co zechca.

  3. Davien

   Bo maja tam cała infrastrukturę jeszcze z czasów Zimnej Wojny?

 10. Zbigniew

  Bardzo cenna okoliczność w pracy brytyjskich sił zbrojnych to praktyczne wybieganie myślą i czynem poza dzień dzisiejszy i dzisiejsze relacje sił politycznych w Europie i świecie.

 11. Greg

  Brawo

 12. Juras

  To by znaczylo ze Brytole odbudowuja korpus ekspedycyjny…?

  1. Patrzący

   Odbudowują

 13. marpas

  Challenger 3?? przecież czegoś takiego póki co nie ma...

  1. Juras

   Jest SrU75 to i jest challenger3 .

  2. vvv

   jest podpisana umowa z Renskimi na CH3 na nową wieze z nowa armatą.

 14. mxxa

  U nas amerykanie też stacjonują na zachodzie kraju bo obrona NATO zacznie się właśnie tam a Polska będzie tylko doszczętnie zniszczonym polem bitwy między wschodem a zachodem

  1. GB

   Toteż najlepiej aby Ukraina walczyła z Rosją i niech tam się biją na wschodzie. Ale to znaczy że Zachód ma wspierać Ukrainę.

  2. Jutro też jest dzień

   Najwyżej upadniemy do poziomu rosyjskiej prowincji.

  3. yar

   Kup sobie atlas. Bo skoro wg Ciebie Powidz, poligon Orzysz i Elbląg z są na zachodzie kraju, to uprawiasz jakąś alternatywną geografię. :-)

 15. Hoze

  to chyba większość czołgów będą trzymali w magazynie w Niemczech.

 16. Steve

  Dobra wiadomość

 17. UK

  Trzeba pilnosc Niemca, bo zawłaszczy Europe

  1. UK

   pilnowac