Siły zbrojne
Brytyjczycy szukają haubic 155 mm. Są wymagania
Wymagania stawiane dla następcy 155 mm haubic samobieżnych AS-90 w ramach Mobile Fires Platform (MFP) zostały doprecyzowane przez UK’s Defence Equipment and Support (DE&S). Po prawie roku od opublikowania RFI, Brytyjczycy zdecydowali się na korekty kluczowych parametrów taktyczno-technicznych.
Brytyjskie Wojska Lądowe chcą zastąpić AS-90 (z lufami o długości 39 kalibrów), obecnie eksploatowane m.in. w 1 Królewskim Pułku Artylerii Konnej oraz 19 Królewskim Pułku Artylerii. Z ogólnej liczby zbudowanych 179 haubic w służbie i magazynach pozostaje ok. 100-117 sztuk.
Już wcześniej było wiadomo, że nowy system artyleryjski ma być jednak samobieżny. Zasadnicze wymagania w obecnej postaci oznaczono jako minimalne, które musi on osiągnąć. I tak – zgodnie z danymi podawanymi przez IHS Jane's – wymaga się zdolności do ustawienia zapalnika pocisku i wystrzelenia standardowej 155 mm amunicji (bez wspomagania) za pomocą modułowego systemu ładowania na zasięg strzelania wynoszący 30 km (preferowany 40 km) w każdych warunkach klimatycznych i atmosferycznych. Ponadto nowy system artyleryjski powinien być zdolny do zmiany pozycji po prowadzeniu ognia ciągłego (w tym typu multiple-round simultaneous impact - MRSI), w czasie do 4 minut i 30 sekund, z założeniem do 2 minut po wykonaniu pojedynczego zadania ogniowego z przemieszczeniem na odległość co najmniej 550 metrów od poprzednio zajmowanego stanowiska.
Jak pisze IHS Jane’s, nowy środek ogniowy powinien być również zdolny do prowadzenia ognia amunicją ASAEM (Armour Seeking Area Effects Munition) a także wspomaganą rakietowo.
Mobilność nowej haubicy powinna być na poziomie odpowiadającym mobilności najnowszych wozów bojowych, czyli KTO Boxer i rozpoznawczych Ajax wprowadzanych do eksploatacji nowych brygadach. Muszą one również być w stanie pokonać do 520 km w ciągu 24 godzin (w tym 200 km w terenie i 30 km poza drogą bez pomocy zewnętrznej), a przy tym zachować pełną zdolność do wykonywania zadań po odbyciu marszu operacyjnego.
Nowe platformy MFP powinny zapewniać odpowiedni stopień osłonny balistycznej i przeciwminowej załodze. Z kolei ich wyposażenie elektroniczne powinno być odporne na oddziaływanie systemów WRE i cyberatak ze strony przeciwnika.
Jednym z celów wprowadzonych zmian jest ponadto zapewnienie właściwej współpracy w procesie wyboru na linii DE&S i British Army (Command Acquisition Support Plan – CASP), a przez to i płynnego wprowadzenia nowego systemu ogniowego do eksploatacji. Termin składania odpowiedzi na nowe wymagania upływa 17 lutego.
W ramach oddzielnego programu Close Support Fires pozyskiwana będzie nowej generacji 155 mm amunicja Tactical Guided Munition-Indirect (TGM-I) oraz High Explosive Base Bleed (HEBB).
Jedną z propozycji w ramach MFP od koncernu BAE Systems jest nowa wersja haubicy Archer posadowiona na niemieckim podwoziu ciężarówki Rheinmetall MAN Military Vehicles HX2 w układzie 8×8.
Zbigniew
Pytanie do ekspertów; dlaczego nasze oczekiwania wobec haubic były niższe od tych u Brytyjczyków, a może były podobne tylko ich nie osiągnęliśmy? Jeśli tak się stało to wyjaśnijcie dlaczego. Co dalej ? Mamy jakiś plan?
say69mat
Nie jestem za bardzo w temacie, ale czy istnieje realna możliwość aby HSW zaproponował modernizację brytyjskich AS90 do standardu Krab??? Na ten przykład przy wydatnej współpracy z brytyjskim BAE Systems??? Czy też wymagania Brytyjczyków zdecydowanie przekraczają możliwości polskiej haubicy, opartej o licencję wieży artyleryjskiej, brytyjskiej konstrukcji AS90???
chateaux
A które z brytyjskich wymagań spełnia Krab?
...
Krab nie ma chyba programowalnej amunicji. W dodatku AS 90 jest sporo lżejsze i ma znacznie słabszy silnik od Kraba, więc po modernizacji do Kraba niewiele by z tego AS 90 zostało.
Rudi
Dotychczas byłem przekonany, że większość osób piszących komentarze ma jakieś pojęcie o uzbrojeniu, oczywiście zdawałem sobie sprawę o jakieś niewielkiej grupie o trolli i fantastach z gimbazy lecz dziś doznałem olśnienia. Nie wstyd wam tak się kompromitować? Jak można pisać takie bzdury? Czy odróżniacie gąsienice od koła? Angole wyraźnie piszą że chcą mieć pojazd o trakcji kołowej i taką ofertę złożył BAE Systems. Krab (gamonie) to inna liga.
Leopardzik
Dostaną Archera ktorego lufa nafaje soe na gazo generatory
Góral
Nasze Kraby to przeróbka AS90 dla której szukają następcy
TeReFeReQqBęC
Prototypowa seria naszych Krabów owszem, posiadała lufy Bae Systems (nie produkowane od lat), kolejne nasze Kraby mają lufy Nexter długości 52 kalibrów. Obecnie od 2019 roku HSW posiada nowoczesną lufownię i jest w stanie produkować lufy od 30 mm do 155 mm.
asdf
nie wiem dlaczego moderator nie puscil mojego wpisu, wiadomo co brytyjczycy robia z wycofywanymi AS90? chodzi mi o to czy nie mozna by ich bylo od nich odkupic i zeby HSW je wyremontowala, ewentualnie tylko podwozia i zalozyla swoje wieze.
Jeremiasz
"I znowu kraj(Szwecja) który ma z dziesięć razy mniej profesorów sprzedaje nam produkt . Nasi profesorowie, nasze instytuty, doktorzy nie za dużo ich, skoro nie widać efektów ich pracy? Prezydent wręcza tytuły, stopnie za co? Za nieudolność profesorów, którzy nie wiele potrafią, nie wiele umieją? NIedługo to i Nepal będzie nam sprzedawał technologie a "uczeni" profesorowie będą tam jeździć by się uczyć od pasterzy jaków na górskich przełęczach. Dramat. Gdzie się nie spojrzy to trzeci świat, nawet niektóre już kraje afrykańskie mają b.dobrą myśl naukową a u nas ciągle: dwory, koterie kto z kim , kiedy i za ile. Bałwochwalstwo "naukowe" czyli zwykła ciemnota. Oczywiście nie dotyczy to wszystkich, ale większość na pewno." Tego nie widzę w kontekście systemów p. minowych dla naszego Kormorana. Prawda-boli.
Jeremiasz
Cenzura tekstów krytykujących naszą polską rzeczywistość jest znamienna. Należy tylko chwalić defence za głębokie i twórcze myśli oddające hołd odpowiedzialnym za naszą obronność.
Max
Do marzycieli poniżej. Nawet Węgrzy nie chcieli naszych Karbów, ciekawe dlaczego ? Jak to fajnie żyć w szklanej bańce, i wierzyć jaką to jesteśmy potęgą, nie oddać nawet guzika, a później obudzić się z ręką w nocniku. Hahahahah.
Kordian
Bo w tej samej cenie były niemieckie armatohaubice które mają tę przewagę na polskimi ,że mają większą szybkostrzelność.
Aaa
HSW do tej pory nie wyprodukowała sama ani jednego Kraba a wam się marzy żeby produkowali dla Brytyjczyków Zejdźcie na ziemię
a to co jeździ na cwiczeniach to zdjęcia z k
Bogusław Łysy
Haubica powinna mieć możliwość wiązania krawatów.
Coddybancks 20- - ->
Mogli jeszcze napisać , że musi być ta haubica wyprodukowana w Wlk.Bryt. np BAES System !!! I wszystko jasne !
Dyzio
Korea nie pozwoli HSW sprzedawać krabów
chateaux
A widziałes te brytyjskie wymagania? Brytyjczycy zażyczyli sobie artyleryjskiego F-35.
Blu
Dlaczego nie dajecie wszystkich komentarzy
trotyl
Moderator stara się być mądrzejszy od czytelnika.
Are
Dziwi mnie tak krótki czas przeznaczony na składanie ofert. W dwa tygodnie to i nie da się załatwić całej koniecznej papierkologii, a co dopiero składać przemyślaną i dopiętą na ostatni guzik ofertę. Innymi słowy wygląda to jak typowa polska ustawka.
asdf
20 lat nie beda czekac
LMed
Wieża systemu z którego rezygnują Anglicy jest w Krabie. Ich interesuje rozwiązanie następnej generacji. Trochę jesteśmy do tyłu w sumie, jeśli uczymy się dopiero spawać wanny podwozia do takiej wieży.
kamil
a moze po prostu zbyt krótki zasięg mają (krotka lufa) i za słabe podwozie ?
booboo
Jeśli Krab spełnia - może spełnic- wymagania to trzeba startować. I w ten sposób AS90 w nowej formie (via Polska -wieża i Korea Pd.- podwozie- też na licencji brytyjskiej) wróciłby do UK. To nawet byłoby zabawne.
dropik
oczywiście , że spełnia czyli ma automat. A zaraz ... nie ma ...
Strażnik Teksasu
Zobaczymy czy krabik zostanie zaoferowany i czy w ogóle będzie wzięty pod uwagę...
dropik
oczywiście , że będzie krabik, a dokładnie to K9 z "gorszej" Korei :P
Aaa
Napewno kontrakt z Koreą na Kraby jest tak podpisany że HSW sama nie może sprzedawać Kraba bo chronią własnych interesów
xxc
Co do Kraba - HSW nie ma mocy produkcyjnych - HSW nie posiada pełnych praw do podwozia.
Homo Sapiens
No to kto się zgłasza
Dawlo
"ich wyposażenie elektroniczne powinno być odporne na oddziaływanie systemów WRE i cyberatak ze strony przeciwnika." jeżeli to znajduje się w wymaganiach to istnieje szansa że aktualnie AS jest podatne na takie czynniki a to znaczy że nasze Kraby ruscy nam po prostu wyłączą. Ciekawe czy ktoś u nas pamięta jeszcze że istnieje coś takiego jak WRE i że ruscy cały czas tą zdolność rozwijają.
Dariusz
Nie wyłącza bo my mamy swój system kierowania ogniem i łączności a tylko wieza jest z as-90
asf
To HSW powinno zaproponować w tym przetargu Kraba:-)
Marek1
Angolom chyba bardziej chodzi o Kryla(podw. kołowe)
X
Ok, to i ja napiszę: - może nasze Kraby !
GUCIO
dla bogatych Brytyjczyków widzę 155mm haubice samobieżną Archer...pojazd o dużej dzielności terenowej z możliwością przerzutu drogą lotniczą w sam raz do działań misyjnych NATO jak i awantur w byłych koloniach brytyjskich ...gąsienice dla tego typu systemu bojowego są nie potrzebne
tut
Ale było by fajnie jak by wybrali kraba. Bo dla czego nie?
asdf
Bo wybiora PZH2000 raz ze lepsza a po drugie chociazby dlatego ze jakby to wygladalo sprzedali licencje i linie montazowa a teraz kupuja z niej sprzet? Zreszta na razie cala produkcja Krabow i tak powinna isc na zaspokojenie potrzeb WP. Fajny ten Archer na manowskim podwoziu 8x8 szkoda ze Kryl nie wyglada podobnie.
Sidematic
Miałeś na myśli DLACZEGO NIE?
Max
Zapytaj Węgrów, naszych braci, dlaczego wybrali niemieckie aramtohaubice zamiast polskich. Najlepszy sojusznik.
Skladak z Radomia
Ludzie ten nasz krab to skladak 2 licencji starej wieży Archera i podwozia K2 To jest nasz super potencjał technologii