Reklama

Siły zbrojne

Brytyjczycy kupią francuskie transportery kołowe?

Czy francuskie transportery VBCI trafią na brytyjskie uzbrojenie? - fot. wikipedia
Czy francuskie transportery VBCI trafią na brytyjskie uzbrojenie? - fot. wikipedia

Brytyjskie sił zbrojne są zainteresowane francuskimi transporterami kołowymi VCBI (Véhicule Blindé Combat d’Infanterie). Do Francji mogą natomiast trafić drony i wozy inżynieryjne produkowane na wyspach.

Egzemplarz VBCI poleciał na brytyjsko-francuski szczyt 31 stycznia bieżącego roku w bazie lotniczej Brize Norton nieopodal Oxfordu. Był to jedyny pojazd lądowy zaprezentowany przy tej okazji przed prezydentem Francji François Hollandem i brytyjskim premierem Davidem Cameronem, tak więc wzbudził zrozumiałem zainteresowanie. 

Jego pojawienie się w Anglii nie było przypadkowe. Zaraz po szczycie pojazd rozpoczął serię testów kwalifikacyjnych realizowanych przez brytyjską armię. Prawdopodobnie w latach 2015-2016 Anglicy mogą zdecydować się na zakup czteroosiowych transporterów. W 2008 roku zrezygnowali z wozów Piranha V.

Prezydent Hollande zgodził sę abyśmy przetestowali najnowsze pojazdy opancerzone, VBCI (...) które, jeśli zdecydujemy się je nabyć, zwiększą zdolność naszych sił zbrojnych do współdziałania w walce.

Powiedziała premier Cameron podczas szczytu Anglia-Francja.

VBCI aplikował już w 2008 roku  do zakupu przez brytyjskie siły zbrojne, wraz z holendersko-niemieckim wozem Boxer i produkowanym przez General Dynamic UK Pirnanha V. Wówczas jednak francuski transporter odpadł wraz z Boxerem. Dziś VBCI jest zdecydowanie lepszą propozycją, jako pojazd produkowany, sprawdzony w boju i eksploatowany przez sojusznicze wojsko. 

Jak mówi anonimowy przedstawiciel brytyjskich sił zbrojnych ma on cztery kolejne atuty, które są bardzo pożądane: niezawodny napęd, odporność na ładunki wybuchowe i potencjał modyfikacyjny. Czwartym atutem jest cena, co w dobie kurczącego się budżetu może być decydujące. 

Jeśli pojazdy zostaną pozytywnie ocenione, to temat zostanie poruszony w okresie rozliczeniowym 2015-2016 a od 2022 roku francuskie pojazdy mogą wejść do służby. Na zasadzie wzajemności Francuzi testują brytyjskie drony Watchkeeper produkowane przez Thales UK. Są też zainteresowani pojazdami inżynieryjnymi Terrier koncernu BAE Systems.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.