Reklama

Siły zbrojne

Brazylijskie śmigłowce otrzymają awioniką Thalesa

Awionika Thalesa zostanie zamontowana na brazylijskich śmigłowcach wojsk lądowych – fot. Thales
Awionika Thalesa zostanie zamontowana na brazylijskich śmigłowcach wojsk lądowych – fot. Thales

Thales będzie dostawcą awioniki dla 36 modernizowanych śmigłowców brazylijskich wojsk lądowych Esquilo/Fennec.

Prace mają polegać głównie na zamontowaniu systemu IESI (Integrated Electronic Stand-by Instrument), który integruje w sobie wskazania sztucznego horyzontu, wysokościomierza i wiatromierza. Zgodnie z wolą zamawiającego może on również służyć do kontroli autopilota lub systemu zarządzania łącznością radiową. Z dotychczasowych doświadczeń wynika, że przyrząd sprawdza podczas lotów z małą prędkością, na niskich wysokościach i przy bardzo ostrych zakrętach.

We wskaźnik IESI zostały już wyposażone niektóre śmigłowce Sikorsky S-76D, a ponadto został on zaakceptowany przez koncern Airbus Helicopters dla helikopterów rodziny Ecureuil EC135, EC145, EC155, EC175 i ich wersji wojskowych ze zmodernizowanym AS 365 K2 Super Puma włącznie.

Prace będą wykonywane przez zakłady Helibras, które są brazylijską filią koncernu Airbus Helicopters. Pierwsza faza programu ma się zakończyć pod koniec 2014 r. montażem IESI na pierwszych sześciu śmigłowcach. Koniec prac zaplanowano na 2018 r.

Reklama

Komentarze (1)

  1. hehehe

    Po tym jak USA zablokowały eksport brazylijskich transportowych Embraerów do Wenezueli z powodu amerykańskiej awioniki i silników, USA może być pewne, że Brazylijczycy będą się wystrzegać komponentów z USA. Głupota niektórego postępowania USA powala.

    1. Grom

      Miedzy USA a Brazylia sa zawarte umowy ktore zabezpieczaja sprzedaż amerykanskiej awioniki dla embraera wiec niema zadnego wystrzegania sie a o francuskiej awionice w smigłowcach bylo wiadomo juz od dawna . zreszta bardziej od wystrzegania sie przed USA Brazylijczycy zaczynaja wystrzegac sie Francuzow . problemy z budowa scorpenow rezygnacja z zakupu mysliwcow we francji czy rezygnacja ze wspolpracy z francuzami w wielu dziedzinach przemysłu na rzecz USA i Chin własnie o tym swiadcza

Reklama