Reklama

Siły zbrojne

Brazylia zainteresowana zakupem bezzałogowych miniśmigłowców

Brazylia będzie testowała bezzałogowy miniśmigłowiec S-100 Camcopter dla swoich okrętów– fot. M.Dura
Brazylia będzie testowała bezzałogowy miniśmigłowiec S-100 Camcopter dla swoich okrętów– fot. M.Dura

Siły morskie Brazylii przygotowują się do testów bezzałogowego miniśmigłowca Camcopter S-100.

Brazylia jest następnym państwem, które chce wprowadzić na pokłady swoich okrętów bezzałogowe miniśmigłowce. Jako pierwszy ma zostać przetestowany dron Camcopter S-100. Producent bezzałogowca – austriacka firma Schiebel ma go dostarczyć do Brazylii w dniach 2-5 czerwca br.

Jest to fragment programu VANT-E (Veículo Aéreo Não Tripulado-Embarcado), w ramach którego już została sprawdzona przydatność minidronu Scan Eagle (proponowanego przez koncern Boeing). W tym przypadku mamy jednak do czynienia z małym samolotem, który wymaga specjalnego systemu startu (katapulta) i przechwytywania (sieć hamująca). Testy dronu Scan Eagle przeprowadzono w lutym br. na pokładzie pełnomorskiego okrętu patrolowego BNS „Apa” (P121) (kupionego przez Brazylię w Wielkiej Brytanii).

Brazylijska marynarka zamierza zakupić 10 systemów bezzałogowych w dwóch partiach (pierwsza do 2015 r., druga do 2023 r.). Każdy z tych systemów ma liczyć od dwóch do pięciu bezzałogowców ze stacją kierowania i kontroli oraz dodatkowym wyposażeniem – w tym wymiennymi sensorami.

Decyzja o zakupie dronu S-100 Camcopter nie jest jednak wcale taka pewna. Oczywiście jest on już wykorzystywany operacyjnie w marynarce francuskiej, zdecydowane na jego zakup są również Włochy i zainteresowana jest nim także marynarka holenderska (testy zakończyły się tam pod koniec kwietnia br.).

Jednak Brazylia bardzo mocno zacieśnia współprace wojskową ze szwedzkim przemysłem obronnym, a on proponuje swój własny bezzałogowy miniśmigłowiec Skelder przez wielu specjalistów uważany za system o podobnych możliwościach jak Camcopter.

Reklama

Komentarze (3)

  1. Chester

    Camcoptera używa jeszcze Singapur, chińska marynaka wojenna i rosyjska straż graniczna(produkowany licencynie w Rosji). My go niechcieliśmy......

  2. remek

    W ogóle to ciekawy kraj. WIdać, że inwestują w nowe technologie i bezzałogowce. ostatnio przecież kupii drony do patrolowania faweli na mistrzostwa świata od Elbitu. http://www.jpost.com/International/Elbits-drone-to-help-secure-World-Cup-in-Brazil-346560

  3. Miroo

    Mała Austria zbudowała taki śmigłowiec i sprzedaje... Polska - czasami zbyt dumny, zbyt pewny siebie kraj nie potrafi... W Polsce najwięcej potrafią gadać - a najlepsze tematy to bóg, honor, celebryci i wszelakiego rodzaju kłótnie.. w tych rzeczach Polska jest potęgą...

    1. Paweł

      A ILX 27?

    2. Mirosław Znamirowski

      Schiebel Elektronische Geräte GmbH to mała prywatna firma, a nie państwowy moloch w rodzaju naszej Polskiej Grupy Zbrojeniowej. I w tym tkwi pewnie źródło jej sukcesu. Zresztą warto popatrzeć na nasze "podwórko" i porównać chociażby rządowy program I-22 Iryda i prywatną inicjatywę inżyniera Edwarda Margańskiego z jego EM-10 Bielik.

Reklama