Reklama

Siły zbrojne

Brazylia wysyła najnowsze transportery opancerzone do faweli

Fot. Andre Gustavo/Wikipedia
Fot. Andre Gustavo/Wikipedia

Brazylijska armia wdroży w czerwcu najnowsze transportery kołowe VBTP-MR Guarani 6x6 do patrolowania faweli w Rio de Janeiro. Intensyfikacja działań w dzielnicach biedy i przestępczości jest związana ze zbliżającymi się mistrzostwami świata w piłce nożnej. 

Nieokreślona liczna pojazdów VBTP-MR Guarani należących do 33. Batalionu Piechoty Zmechanizowanej z Cascavel zostanie od czerwca oddelegowana do mieszanych „sił pacyfikacyjnych” operujących w liczącej ponad 130 tys. mieszkańców faweli Complexo da Maré, leżącej nad Zatoka Guanabara w Rio de Janeiro.

Formacje służą zabezpieczeniu najbardziej niebezpiecznych, czy nawet objętych walkami, rejonów faweli (biednych dzielnic kontrolowanych przez silnie uzbrojone mafie). Wysyłane w te rejony zgrupowania składają się z mieszanych oddziałów żandarmerii, piechoty morskiej i armii, wspieranych przez pojazdy opancerzone. Wkraczają często w rejon regularnych walk gangów, uzbrojonych w broń maszynową, ręczną a czasem nawet granatniki.

W związku z zaplanowanymi mistrzostwami świata w piłce nożnej brazylijskie władze starają się wszelkimi siłami zaprowadzić porządek w miastach. Sięgają przy tym po najnowszy sprzęt i pojazdy bojowe.

VBTP-MR Guarani to rodzina kołowych transporterów opancerzonych w układzie 6x6, charakteryzujących się modułową budową, wysokim poziomem ochrony wnętrza i wyposażonych z zdalnie sterowany moduł uzbrojenia. Pojazd tego typu może przewozić dwuosobową załogę oraz do 9 żołnierzy desantu. Transportery VBTP-MR mają zastąpić przestarzałe wozy opancerzone EE-9 Cascavel oraz EE-11 Urutu. 

Reklama

Komentarze (4)

 1. Rozsądny

  Fachowcy, znawcy tematu, myśliciele. Mam pomysł jak zrobić z Polski kraj mlekiem i miodem płynący! Komentatorów tego portalu na posłów do sejmu dać! Na wszystkim sie znają. Wszystko jest dla nich takie proste! Geniusze!

 2. Anteas

  No zamiast zadbać o rozwój gospodarczy, dać ludziom jakiekolwiek szanse na wyjście z biedy to się inwestuje w wojsko żeby zabijać ludzi z mafii. A gdzie ci ludzie mieli iść skoro tylko mafia daje im jakiekolwiek perspektywy? Ciekawe czy u nas będzie to samo; dzielnice bogatych pilnowane przez policję i dzielnice skrajnej biedy w których będzie rządzić mafia.

 3. 30mm

  Who's turret is it?

 4. Scooby

  I tak wygląda prawdziwa wieża dla KTO. Rosiek w byle dziurę wjedzie i lufa w powietrze.

  1. GiGi

   taaa to może jeszcze wysięgnik 15 metrowy???

Reklama