Siły zbrojne

Bomby dla polskich F-16 będą produkowane w Bydgoszczy?

Bomby ćwiczebne - fot. J.Sabak
Bomby ćwiczebne - fot. J.Sabak

Należące do PGZ Zakłady Chemiczne „Nitro-Chem” S.A. we współpracy z firmą RWM Italia z grupy Rheinmetall Defence uruchomią w Polsce produkcję Mk-82 i Mk-84 znajdujących się na uzbrojeniu samolotów F-16 Jastrząb. Działanie to spowoduje wzrost bezpieczeństwa państwa w związku z uniezależnieniem się od dostawców zagranicznych i stwarza możliwości potencjalnego eksportu na rynki trzecie.

17 maja 2017 roku zostanie podpisany list intencyjny pomiędzy Zakładami Chemicznymi „Nitro-Chem” S.A. i RWM Italia należącym do grupy Rheinmetall Defence. Firma ta jest certyfikowanym producentem bomb lotniczych, co gwarantuje że produkowana w kraju bomba będzie spełniała wymagania jakościowe i będzie mogła zostać wykorzystana w kierowanych bombach lotniczych (np. GBU-12 i GBU-38) stosowanych w polskim lotnictwie. Ponadto, rozpoczęcie produkcji w Polsce ma na celu wzrost bezpieczeństwa państwa w związku z uzyskaniem możliwości produkcji tego typu amunicji w kraju i stwarza możliwości potencjalnego eksportu na rynki trzecie.

Należy zaznaczyć też, że produkcja bomb w kraju może znacznie obniżyc koszty ich pozyskiwania i uprościć tego typu procesy. Dotyczy to zwłaszcza obecnej sytuacji, gdy Polskie Siły Powietrzne pozyskują znaczną ilość uzbrojenia lotniczego. Tylko w grudniu 2016 roku Siły Zbrojne RP rozpoczeły przetargi na: 550 bomb lotniczych odłamkowo-burzących Mk-82, 480 bomb kierowanych GBU-12 Paveway II oraz 440 bomb kierowanych GBU-38 JDAM. Natomiast 30 listopada IU ogłosił informacje o zakupie 200 sztuk kierowanych bomb ćwiczebnych za blisko 12 mln zł.

Mk-82 o masie nominalnej 227 kg (500 funtów) i Mk-84 o masie 908 kg (2000 funtów) są standardowymi odłamkowo-burzącymi bombami lotniczymi stosowanymi w krajach NATO. Mogą być przenoszone również przez polskie samoloty F-16C/D Jastrząb, zarówno w wersji niekierowanej, jak i kierowanej. Bomby Mk-82 i Mk-84 mogą być łatwo przekształcone w bomby kierowane, np. systemów Paveway czy JDAM. W tym celu kadłub bomby łączony jest ze statecznikami i systemem naprowadzania laserowego lub INS/GPS.

 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.