Jeden z bohaterów filmu „Polowanie na Czerwony Październik” atomowy okręt podwodny USS „Dallas” (SSN 700) zakończył swój ostatni rejs.
Kończy się pewna era w amerykańskiej marynarce. Okręt podwodny USS „Dallas”, przybył do bazy w Groton (stan Connecticut), kończąc tym samym swoją 32-letnią służbę w amerykańskiej marynarce. Ostatni rejs operacyjny trwał 6 miesięcy w czasie których 140 osobowa załoga przepłynęła 34 000 Mm przede wszystkim w okolicach Europy i Bliskiego Wschodu. Chociaż w filmie „Polowanie na Czerwony Październik” w rzeczywistości brały udział okręty USS „Houston” i USS „Louisville”, jednak to USS „Dallas” stał się sławny na całym świecie dzięki książkom Toma Clancy, filmom i grom komputerowym (Call of Duty).
Jest to jeden z 61 uderzeniowych okrętów podwodnych z napędem atomowym typu Los Angeles. Został wprowadzony do służby w lipcu 1981 r. Okręt ma długość 110,3 m, wyporność podwodną 6900 t i może pływać z maksymalną prędkością 32 w.
USS „Dallas” posiada cztery wyrzutnie torpedowe 533 mm, przez które może użyć 26 jednostek uzbrojenia (torped Mk48, rakiet przeciwokrętowych Harpoon, rakiet manewrujących Tomahwak). Zaliczał się więc do starszej wersji jednostek typu Los Angeles, ponieważ najnowszych 29 okrętów otrzymało już 12 specjalnych wyrzutni startowych dla rakiet Tomahwak.
Po planowanym na wrzesień 2014 r. wycofaniu USS „Dallas” w służbie pozostanie jeszcze 41 jednostek tego typu, ale i te będą powoli zastępowane przez nowe okręty podwodne typu Virginia. Żaden z nich nie będzie się jednak cieszył taką sławą jak dowodzony przez komandora Barta Mancuso (granego przez Scotta Glena) i współpracującego z nim komandora Marko Ramiusa (niezapomniana rola Seana Connery) okręt USS „Dallas”. Szczególnie, gdy pod ta historię podkład muzycznym skomponował Basil Poledouris.
„A morze daje każdemu nową nadzieję, tak jak noc przynosi sny o domu” (Marko Ramius/Krzysztof Kolumb)
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie