Reklama

Siły zbrojne

Błaszczak wręczył nominacje. Zmiany w GROM i SG WP, kontynuacja w DPZ i Czarnej Dywizji

Fot. MON
Fot. MON

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak wręczył nominacje na nowe stanowiska służbowe generałom i pułkownikom Wojska Polskiego, które obejmą po Nowym Roku. Zdecydował też o wyznaczeniu na kolejną kadencję gen. Karola Dymanowskiego, dyrektora Departamentu Polityki Zbrojeniowej oraz gen. Stanisława Czosnka, dowódcy 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej.

Jak informuje MON, nowe stanowiska służbowe obejmą:

- gen. dyw. pil. Tadeusz Mikutel – z dniem 20 stycznia 2020 r. został wyznaczony na stanowisko I Zastępcy Szefa Sztabu Generalnego WP, na którym to stanowisku zastąpi gen. Sikorę;

- płk Tomasz Kowalik — z dniem 1 stycznia 2020 r. wyznaczony na stanowisko Szefa Pionu Wsparcia — Zastępcy Szefa Sztabu ds. Wsparcia Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych;

- płk Grzegorz Mikłusiak – z dniem 1 stycznia 2020 r. wyznaczony na stanowisko Dowódcy Jednostki Wojskowej GROM;

- płk Bogdan Pidanty z dniem 1 stycznia 2020 r. wyznaczony na stanowisko zastępcy Dyrektora Departamentu Wojskowych Spraw Zagranicznych.

Minister Mariusz Błaszczak wręczył także decyzje o wyznaczeniu na kolejną kadencję gen. dyw. Stanisławowi Czosnkowi, dowódcy 11 Dywizji Kawalerii Pancernej oraz gen. bryg. Karolowi Dymanowskiemu, dyrektorowi Departamentu Polityki Zbrojeniowej.

KOMENTARZ:

Dwie ostatnie nominacje świadczą o kontynuacji na ważnych stanowiskach.

Gen. Dymanowski sprawuje stanowisko dyrektora Departamentu Polityki Zbrojeniowej od stycznia 2017 roku. Kierowany przez niego departament odpowiada za organizację i nadzorowanie funkcjonowania systemu pozyskiwania, eksploatacji oraz wycofywania sprzętu wojskowego (SpW), a także realizację przedsięwzięć dotyczących działalności Ministerstwa w zakresie problematyki wojskowo-techniczno-przemysłowej. DPZ kieruje pracami nad Narodową Polityką Zbrojeniową, dokumentem który ma stanowić podstawy do przeprowadzenia kompleksowej reformy systemu pozyskiwania sprzętu wojskowego i uzbrojenia. Obecny system jest niewydolny, co jest jedną z głównych przyczyn opóźnień w zakupach sprzętu wojskowego i uzbrojenia, a jego zreformowanie, w kierunku stworzenia Agencji Uzbrojenia, zapowiadano od dawna. Pozostanie gen. Dymanowskiego na tym stanowisku oznacza, że powierzono mu kontynuację tych prac.

Z kolei gen. Czosnek jest dowódcą 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej od lutego 2017 roku, kiedy to przejął stanowisko od obecnego Dowódcy Generalnego Rodzajów SZ gen. Miki. Generał Czosnek będzie więc dalej dowodził jedyną polską dywizją pancerną, która - co godne podkreślenia - od kilku lat ściśle współpracuje z amerykańską pancerną brygadową grupą bojową.

Stanowisko I zastępcy Szefa Sztabu Generalnego objął z kolei gen. dyw. Tadeusz Mikutel, wcześniej - od 2017 roku - zastępca Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Zastąpił na tym stanowisku gen. Michała Sikorę, który był I zastępcą Szefa SG WP od lipca 2016 roku, a niedawno zakończył służbę w Sztabie Generalnym. 

Z kolei zmiana na czele JW GROM odbywa się niejako "w cieniu" doniesień o podejrzeniach ws. korupcji w jednostce, skutkujących zatrzymaniem jednego z zastępców dowódcy JW GROM jak i dwóch przedsiębiorców z sektora zbrojeniowego. Dotychczasowy dowódca, płk Mariusz Pawluk, kierował JW GROM od początku 2017 roku. Nowym dowódcą JW GROM zostanie płk Grzegorz Mikłusiak. Dotychczas sprawował funkcję zastępcy dowódcy tej jednostki.

Na razie otwarte jest pytanie o to, czy za zmianami kadrowymi pójdą strukturalne zmiany związane z realizacją przez tą jednostkę zakupów. Już wcześniej jednak pewne postępowania prowadzone przez GROM budziły kontrowersje, dotyczące np. szerokiego ujawnienia specyfikacji planowanego do pozyskania systemu łączności satelitarnej. Należy pamiętać, że sam fakt realizowania zakupów przez jednostki Wojsk Specjalnych z większą autonomią wiąże się ze specyfiką działań WS, kwestią otwartą jest oczywiście zakres i sposób stosowania tej autonomii.

Płk Tomasz Kowalik, wyznaczony na stanowisko Szefa Pionu Wsparcia — Zastępcy Szefa Sztabu ds. Wsparcia Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, był wcześniej - co najmniej od 2017 roku - dyrektorem Departamentu Wojskowych Spraw Zagranicznych.

Reklama
Reklama

Komentarze (11)

  1. Wojmił

    U nas w armii tylko nominacje i kolejne zmiany personalne, organizacyjne i proceduralne... znaczących innych postępów brak...

    1. Pytajnik

      A w Rosji: Pierwsze S-350 przekazane MO FR. W Armenii: Armenia odebrała kompleksy TOR-M2Mk itd

    2. pytajnik

      i ponadto: "Ministerstwo obrony FR poinformowało, że dziś o 10:00 rozpoczął dyżur bojowy pułk uzbrojony w rakiety balistyczne z hiperdźwiękowymi głowicami manewrującymi Awangard"

  2. Pytajnik

    O Polsce tu w artykule: "Błaszczak wręczył nominacje", w innym artykule "Z resortu rozwoju do MON, nowy wiceminister obrony" A w Rosji: "Pierwsze S-350 przekazane MO FR" W Armenii: "Armenia odebrała kompleksy TOR-M2Mk" Czy widzicie tą różnicę?

    1. X

      Tak, wielu z nas to widzi. Ale jak to zmienić?, potrzebny jest chyba "ruch społeczny".

    2. Bo MON to dno

      Dobrze podsumowałeś!! Tak naprawdę, to żadna decyzja poza zakupem Poprada, Pilicy, Kraba i Raka nie wniosła NIC do modernizacji technicznej wojska. Ale w przypadku dział zrobiono maximum by uczynić te działa najmniej użytecznymi. Brak im bowiem całkowicie rozpoznania, radarów artyleryjskich, dronow zintegrowanych z systemami Topaz oraz - rzecz w tym MONie oczywista - nowoczesnej amunicji.

    3. pytajnik

      I jeszcze czytam w sieci: "Ministerstwo obrony FR poinformowało, że dziś o 10:00 rozpoczął dyżur bojowy pułk uzbrojony w rakiety balistyczne z hiperdźwiękowymi głowicami manewrującymi Awangard"

  3. Zygmunt

    A dowodcy 14 pulku przeciwpancernego jak nie bylo tak i nie ma

  4. Byly

    Czemu redakcja cenzuruje komentarze o związkach Sochan z Glapiak? Sochan bardzo dobrze się odnalazła przy nowej ekipie, ciekawe czym zasłużyła się...

  5. Marek1

    Pytanie za MILION pkt. - czy nowo mianowani będą mieć jakąkolwiek asertywność względem swych promotorów politycznych. BARDZO w to wątpię ...

  6. SimonTemplar

    To my mamy coś takiego jak Departament Polityki Zbrojeniowej? I stoi na jego czele generał? I będzie on dalej pełnił tą funkcję? Czyli uwalanie projektów będzie cały czas kontynuowane. Ten Błaszczak jest śmieszny.

  7. ip

    A to była dobra 11Drezdeńska Dywizja Pancerna w Żaganiu....a teraz tam wszystko inne.

  8. Mariusz

    Pan Piotrowski dobiera swoich współpracowników ( mowa o Panu Kowalilu ), poprzez pryzmat samego siebie, czyli niekompetencji, a przede wszystkim brakiem autonomiczności .

  9. LDB

    Powierzenie Departamentowi Polityki Zbrojeniowej, odpowiedzialnemu za organizację i nadzorowanie niewydolnego systemu pozyskiwania sprzętu wojskowego, przygotowania jego kompleksowej reformy (nad czym biedzi się on już dwa lata), jest dowodem nieograniczonej wiary w człowieka. Gdyby wspomniany Departament wiedział, jak usprawnić system zakupów, pewnie dawno by to zrobił i żadna reforma, zwłaszcza kompleksowa nie byłaby potrzebna.

  10. macierewicz

    a kim jest plk Sochan

  11. Antoni

    A gdzie awans dla płk Agnieszki Sochan?

    1. Adam

      Jeśli wysłałeś list do św. Mikołaja, to powinien być pod choinką jutro.