Reklama

Siły zbrojne

Błaszczak: Prace analityczno-koncepcyjne ws. Narwi na finiszu

Fot. M. Rachwalska/Defence24.pl.
Fot. M. Rachwalska/Defence24.pl.

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak stwierdził w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej”, że prace analityczno-koncepcyjne związane z programem obrony powietrznej krótkiego zasięgu Narew są na ukończeniu. Stwierdził też, że resort nie rezygnuje z żadnego z programów modernizacyjnych, choć niektórym nadawane są priorytety. Wśród najważniejszych wymienił drugą fazę Wisły, program Homar, jak i wysiłki związane z modernizacją Marynarki Wojennej.

W dodatku do "Rzeczpospolitej" przygotowywanym we współpracy z Polską Grupą Zbrojeniową szef MON Mariusz Błaszczak został zapytany o stan realizacji programu modernizacji technicznej.

"Nie widzę większych zagrożeń, jeśli chodzi o realizację wydatków zaplanowanych na modernizację techniczną sił zbrojnych. Do końca czerwca 2018 r. zaawansowanie realizacji Planu Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP w latach 2018-2022 wyniosło 91 proc., w tym zawarte umowy 79 proc. planu oraz procedury w toku - 13 proc. planu" - powiedział szef MON.

Dopytywany, na ile istotny jest offset i zaangażowanie polskiego przemysłu obronnego w przypadku programów realizowanych z partnerami zagranicznymi, Błaszczak odparł, że przy realizacji programów modernizacyjnych duży nacisk jest kładziony na "zapewnienie oczekiwanego poziomu offsetu oraz poziomu i charakteru współpracy przemysłowej między dostawcą i polskimi podmiotami przemysłu obronnego". "Zależy nam na tym, aby sprzęt dla Wojska Polskiego był produkowany w Polsce" - podkreślił. 

"Priorytetem resortu obrony narodowej jest zbalansowana modernizacja wszystkich rodzajów sił zbrojnych. Nie rezygnujemy z żadnego z programów modernizacyjnych. W oparciu o określone cele oraz mając na uwadze możliwości budżetowe, pewnym programom nadawany jest szczególny priorytet. Obecnie do tego typu programów należy zaliczyć Homara, programy mające na celu utrzymanie oraz podniesienie zdolności Marynarki Wojennej oraz II fazę Wisły" - czytamy w wywiadzie.

Na pytanie, na jakim etapie są negocjacje dotyczące II fazy programu Wisła, szef MON odparł, że przebiegają "zgodnie z planem". "Naszym założeniem dla tej fazy jest jak największa integracja polskich elementów (m.in. pojazdów specjalistycznych, kabin dowodzenia, radarów, elementów łączności) do systemu IBCS/PATRIOT" - powiedział.

Pytany o prace nad system Narew, szef MON podkreślił, że jeżeli chodzi o "prowadzenie fazy analityczno-koncepcyjnej dla wymagania operacyjnego Narew", prace są na finiszu. "Wraz z zakończeniem tej fazy rozpocznie się faza realizacyjna. Dążymy do tego, aby program Narew powiązać z programem Wisła" - dodał. Jak tłumaczył, "jednym z możliwych rozwiązań jest skierowanie zamówienia na system Narew do polskiego przemysłu obronnego z jednoczesną współpracą z partnerem zagranicznym, który dostarczy brakujące w polskim przemyśle obronnym zdolności dotyczące komponentu rakietowego".

Stwierdził też, że resort jednocześnie rozważa możliwość realizacji obu programów w oparciu o system kierowania i dowodzenia IBCS, pozyskany wraz z programem Wisła. Po podpisaniu głównej umowy na pierwszą fazę Wisły w marcu br. Polska stała się pierwszym użytkownikiem tego systemu poza USA. 

Defence24.pl/PAP.

Reklama

WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105

Komentarze (4)

  1. dropik

    wisła + narew ponad 60 mld . no to utonęliśmy. A Macierewicz obiecywał 30 mld za wisłe.

  2. zły

    A jak tam z Orką, która miała być wybrana do końca 2017 roku, potem do lutego i marca 2018 aż w końcu temat umarł?

  3. bmxx

    Doskonale wiadomo że faza tzw analityczno-koncepcyjna będzie trwać do czasu ustalenia czy w ramach drugiego etapu Wisły będzie można zintegrować Narew z IBCS. Przedstawiciele Northropp Gruman i Raytheona wyraźnie jednak powiedzieli że to strona polska zapłaci za integrację dodatkowych elementów, ponadto wiadomo że ograniczone kompetencje w IBCS zostaną przekazane dopiero w drugim etapie. Wyjście jest proste. Pozyskać efektor który będzie integrowalny z IBCS czyli CAMM i zacząć robić swoje nie czekając kilka lat na realizację 2go etapu. Efektor jest potrzebny także Marynarce Wojennej ponadto część zadań ochronnych np. baz, lotnisk, gazoportu i infrastruktury krytycznej będzie realizowana w oparciu o zdecentralizowany system który będzie podpięty do SAMOC. Słowem integrujmy Narew z Notecią i Popradem a jak IBCS wypali to będzie można część efektorów zintegrować z Wisłą (tylko że najpierw trzeba je mieć a stracono już 2 lata). Można też zintegrować Łowczą z IBCS. Słowem nie wylewajmy dziecka z kąpielą i nie budujmy SHORAD pod IBCS

  4. Taghmata Omnissiah

    Prace są na finiszu i tak od paru już lat finiszują. Już prawie gotowe, tuż tuż, no za miesiąc maksimum, opcjonalnie dwa... no ostatecznie trzy. Zapyta mnie pan za pół roku i panu powiem kiedy finiszujemy.

Reklama