Reklama

Siły zbrojne

Fot. Defence24.pl.

Błaszczak: nadrabiamy straty w przemyśle zbrojeniowym

Dostrzegam ogromną szansę na to, by we wspólnych międzynarodowych projektach polskie firmy mogły brać udział, by na tym zarabiały, by były godnymi i pełnoprawnymi partnerami - mówi w „Gazecie Polskiej Codziennie” minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Błaszczak w wywiadzie dla dodanego do "GPC" marcowego numeru Forum Polskiej Gospodarki, był pytany, w jaki sposób pieniądze inwestowane w polskie wojsko można przełożyć na rozwój dotychczasowych nowych sektorów gospodarki. Odpowiedział, że jako szef MON, skoncentrowany jest przede wszystkim na Polskiej Grupie Zbrojeniowej. Podkreślił, że resort większy strumień środków znajdujących się w budżecie kieruje przede wszystkim do firm związanych bezpośrednio z polskim przemysłem zbrojeniowym.

To jest podstawa, jeśli chodzi o produkcję sprzętu wojskowego w Polsce. Co nie znaczy, że nie mamy w kraju firm prywatnych. Chociażby PZL Mielec, który produkuje m.in. śmigłowce zamówione najpierw przez polską policję (...) a teraz zakupione przez Wojsko Polskie

Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej

Pytany, czy stać nas na polski samolot bojowy odparł, że nie sądzi, by w bliskiej perspektywie było to możliwe. 

Z całą pewnością nie tej klasy co F-35, a więc nie w technologii praktycznie niewidzialnej dla radarów przeciwnika. Uważam, że powinniśmy bardzo realistycznie podchodzić do naszych możliwości. Mamy świadomość tego, że aby wyprodukować taką maszynę jak F-35, musiały być przeprowadzone badania, które kosztowały setki miliardów dolarów. Jesteśmy poważnymi ludźmi i zdajemy sobie sprawę z tego, że jeśli ktoś zainwestował tyle pieniędzy, to nie odda tej technologii ani się nią nie podzieli za stosunkową niską kwotę. To niemożliwe. Powinniśmy się skoncentrować - i to robimy - na tych gałęziach przemysłu, do których mamy zdolności i kompetencje. W pozostałych wykorzystujemy uzbrojenie zagraniczne, zdając sobie sprawę z tego, że nie możemy opóźniać procesu modernizacji polskiej armii

Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej

 Szef MON był także pytany, czy są projekty międzynarodowe związane z obronnością, w których mogłyby wziąć udział polskie firmy, szczególnie te z sektora MŚP. Błaszczak przyznał, że potencjał "w segmencie badania plus rozwój" wciąż nie jest do końca wykorzystywany. Jak mówił, Ministerstwo Obrony Narodowej partycypuje w stosunkowo wysokich kwotach w budżecie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Rozmawiałem zresztą na ten temat niedawno z premierem Gowinem. Tu widzę dużą szansę, by rzeczywiście we wspólnych międzynarodowych projektach polskie firmy mogły brać udział, by na tym zarabiały, by były godnymi i pełnoprawnymi partnerami. To doskonała okazja dla ludzi z inwencją, pomysłowych, ambitnych, pracowitych. Myślę wręcz, że to ogromna szansa dla całego polskiego biznesu z sektora MŚP, także dla studentów, czyli tych którzy za chwilę wejdą na rynek pracy

Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej

"Zdajemy sobie sprawę, że bardzo dużym zagrożeniem dla przyszłości naszej gospodarki - nie tylko w tym obszarze, o którym rozmawiamy - jest to, iż najlepsi polscy studenci, najlepiej rokujący, są wyławiani przez międzynarodowe koncerny i pracują na korzyść i chwałę innych krajów". Jak dodał, "jest to jeden z efektów błędnej polityki gospodarczej naszych poprzedników, polegającej w zasadzie na likwidacji polskiego przemysłu zbrojeniowego". "Dziś te straty nadrabiamy" - zaznaczył.

Źródło:PAP
Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (16)

  1. Medicos

    Jak nadrobić straty w 14 szpitalach wojskowych? To twoja odpowiedzialność BŁASZCZAK!!!!!!,

    1. Nixol

      Faktycznie , bo wojskowe szpitale powstały za czasu Błaszczaka ;)

    2. Lechu Śmiechu

      Jakie straty? Ktoś zaatakował nasze szpitale? Jak wiemy, większość lekarzy zaraża się bo NIE przestrzegają podstawowych zasad higieny! Albo wszczepienie pacjentowi chorób właśnie w szpitalach? Zarażenie wirusami wątroby to codzienność!! Sepsa?? Straty w szpitalach, o czym piszesz??

    3. Filip

      Nie, bo Błaszczak jest odpowiedzialny za zwolnienie wirusologów, zrobił to osobiście. Nie bo Błaszczak jest odpowiedzialny za braki w środkach ochrony osobistej. Nie bo Błaszczak jest odpowiedzialny za blokadę informacyjną w odniesieniu do zachorowalności na wirusa w strukturach wojskowych. Coś ci jeszcze napisać???

  2. Pawel

    Powinien zostac prezenterem w TVP1. Po kontraktach na Patrioty i na F35(wypompowanie 40mld z Polski) chyba wszystkim wiadomo ze ulegl lobbystom i polski przemysl ma nic do powiedzenia

    1. Krzystof

      Fajnie, ze Polska produkuje odpowiedniki Patriotow i F35. A Pan Blaszczak wybral amerykanskie .... Puknij sie w glowe i pomysl zanim cos napiszesz

    2. Ha ha ha

      No właśnie, jakiś F35 produkujemy? Nie?? To może jakieś polskie Patrioty?? Też nie?? Napiszesz może kiedyś coś z sensem?

    3. Filip

      A znasz coś takiego jak konkurs ofert, przetarg itd??? Jeśli kupimy f35 w takiej formie jak się to dzieje to wszyscy dysydenci z tym związani powinni pójść siedzieć.

  3. Andrzej

    Nadrabiamy? A ile czołgów wyprodukowaliśmy,transporterów,rakiet,radiolokatorów itd. Jak na razie jesteśmy czołówką w produkcji generalicji bojowej w czasie pokoju. Oj Franc Małer miał racje,czasy się zmieniają ale ludzie na stanowiskach ciągle Ci sami.

    1. sdsadsafsdf

      Nadrabiamy, HSW jest wyprowadzona na prostą, i ma perspektywy. Bumar na razie pod kroplówką, ale też ma projekty na 5-6 lat. PGZ jako tako (nie grozi jej upadłość, ale mogło by być lepiej). Prywatne, WB, Teldat, Remontowa w miarę OK. Jakiś czas temu za końcowego PO HSW, BUMAR, PGZ, to byli bankruci. Moim zdaniem popełniono jednak pewien błąd strategiczny, nie koncentrując wszystkich kontraktów samochodowych w jednej firmie np.: w Jelczu lub Sanoku, ale być może nie mam tu racji, ciężko powiedzieć bez znajomości szczegółów.

    2. Filip

      Widzę że wiedzę to czerpiesz z dziennika o 19.30. W TVP1.

  4. Slawek

    To 10 milionowa Szwecja może zbudować świetny samolot bojowy a 40 milionowa Polska nie??? To czegoś tu nie rozumiem..

    1. tk

      a historii trochę uczyłeś się w szkole?

    2. Marek

      Tylko, że w tej Szwecji nikt nie podcinał nóg przemysłowi. U nas robiono tylko to na co Rosja pozwoli. W Szwecji zaś kolejno ich własne konstrukcje takie jak Tunnan, Lansen, doświadczalny Saab 210, Draken, Viggen i na końcu Gripen. O tym, że podczas ostatniej wojny Szwecja robiła własne samoloty także trzeba wspomnieć. W tych warunkach nic dziwnego, że mają doświadczonych konstruktorów, odpowiednie biura konstrukcyjne i dostosowany przemysł. Powiedziałbym nawet, że ostatnia wojna bardzo im pomogła. Gdyby nie ona i ograniczenia z eksportem tego typu sprzętu do Szwecji to pewnie dziś nie robiliby własnych.

  5. fefe

    Samolot to można sobie wsadzić...... między bajki. Realnie patrząc na świat powinniśmy iść w kierunku uzbrojenia precyzyjnego , dronów, artylerii rakietowej, a nie samoloty to tak jak by chcieć budować lotniskowce albo lecieć na marsa . Dalej nie ma Narwi , satelit zwiadowczych .... Potrzeby są ogromne a kasy na jakieś zachcianki nie ma , kase powinniśmy wydawać efektywnie a nie efektownie .

    1. KAT bzdur.

      ..co Ty chrzanisz..? Samoloty były i sa potrzebne.. nie zawsze z obcym pilotemTe;elewizyjnym zdalnego wyłacznia jak to było z importowanymi grami sega ze złomu jako rejestratory lotu, montowanymi za ponad 100 000 000 przez IAI w Migach.w WZL 2 "po znajomości'// liczy sie własna produkcja

    2. Myśl

      Biedaku, aż takiej gorączki dostałeś, że nie rozumiesz postu? Napisane jest, że M Y nie wyprodukujemy samolotu, a nie że są niepotrzebne!! Takiej prostej rzeczy nie rozumiesz?? A własna produkcja faktycznie powinna dotyczyć rzeczy osiągalnych dla przemysłu : dronow, amunicji precyzyjnej, radarów, dział, lekkich pojazdów pancernych, systemów plot jak Pilica/Noteć / Poprad / Kusza, łączności i bms. W to powinniśmy inwestować w kraju, ale na pewno nie w produkcję samolotów czy czołgów. One są dla nas zdecydowanie nieosiągalne.

    3. Marek

      Samoloty to faktycznie bujanie w obłokach. Niemniej jednak zrealizowano Kraba. Borsuk także jest w drodze do realizacji. Na jakiej podstawie twierdzisz więc, że czołg jest nieosiągalny? Tym bardziej, że nikt nie każe go robić samodzielnie. Były propozycje międzynarodowe. Można także skorzystać z oferowanej przez Koreańczyków licencji. Już raz tak postąpiliśmy i dzięki temu w Wojsku Polskim od dawna całkiem sporo Rosomaków jeździ. A niedługo będzie jeździć jeszcze więcej z nowym lepszym od dotychczasowego rodzimym systemem wieżowym.

  6. Stefan

    Mówi facet, który większość kasy pakuje do amerykańskiej sakwy. Najlepszym przykładem jest Narew, którą z wyjątkiem rakiety, możemy poskładać własnym sumptem. I od pięciu lat nie można wybrać pocisku. A z drugiej strony jest stały krzyk, że nie mamy obrony przeciw lotniczej.

    1. Logistyk

      Można szybko reaktywować LOARĘ. mamy wszystko czego do niej potrzeba. Byłby to doskonały system opl do osłony wojsk w marszu.

    2. Marek

      Możesz się mylić. WB dostało kasę z NCBiR. Wyłożyło też własną. UkrOboronProm też wyłożył kasę. Mamy to, czego nie mają Ukraińcy. Oni mają to czego my nie mamy. Tego się nie da zrobić w dwa tygodnie. Ale interes mają w tym dwie strony. Jeśli więc poszłoby dobrze, obie strony mogłyby mieć przyzwoity i niezależny od nikogo przeciwlotniczy system.

    3. Zły jest tylko jeden

      Jest blokada ze strony USA. Zamiast Stunnera/Skyceptora jest "parcie" na zakupienie przez Polskę "zubożonej" przecenionej wersji Patriot GEM-T. A MON jak dziwica nie potrafi się postawić że tylko ten pocisk wybierzemy, który będzie produkowany w Polsce!! Nie chcą postawić się "okoniem" bo się boją, że urażą ambicje sprzedażowe Amerykanów. MBDA UK oferuje swoje CAMMy z transferem technologii, do tego Brimstone w tym także dla śmigłowców! Oferta "wypas" załatwia wszystkie nasze potrzeby. Mają do tego także wersję morską CAMMa np. dla Ślązaka, czy przyszłych Mieczników. Raytheon zwodzi MON rzekomym offsetem, który jednak nigdy nie da nam żadnej technologii. Żadnego offsetu nie będzie. No i niestety MON daje się wyraźnie nabrać na te okrągłe słówka. Dowodem zakup Javelinów, nagły, niespodziewany, nieplanowany, drogo i mało. Tak, niestety obawiam się będzie też z Narwią! Płaszczak znienacka ogłosi zakończenie negocjacji w sprawie Narwi i oczywiście KUPIENIE Z PÓŁKI "znakomitych, najlepszych, najnowocześniejszych" pocisków Patriot GEM-T, o połowę droższych niż jakikolwiek odpowiednik CAMMa. Kupimy o połowę mniej i do tego oczywiście na gotowych amerykańskich niemobilnych wyrzutniach. Zatem będzie jak zawsze : mało, drogo, za długo, bez technologii.

  7. Siara

    A może Pan Minister opowie, kto i dlaczego utopił program lekkiego czołgu Anders?

    1. Ot co

      Lobbing Szwedów od CV90.

  8. Grzegorz

    Co może historyk powiedzieć o rozwoju i kupnie sprzętu dla wojska. Właściciel warzywniaka wie chyba lepiej jak kupić by zarobić, a ten szczak to kota może wyprowadzić

  9. Fanklub Daviena

    Czy Błaszczak może wymienić jakiś kraj poza Izraelem, który dobrze wyszedł na współpracy przemysłu zbrojeniowego z USA? :)

    1. Rah Warsz

      HMMM pomyślmy...Niemcy Zachodnie, Włochy, Korea Pd, Japonia i wiele innych do których nie dotarł po II światowej duży i niedorozwinięty brat ze wschodu

    2. Ciekawy

      A po co Błaszczak, skoro wiadomo, że bez amerykańskiej technologii Gripen by nie latał? A lata. Całkiem dobrze. I sprzedaje się nie tylko w Brazylii. Potem nawet okazuje się że tajlandzkie myśliwce. Te, które kupili od Szwedów deklasują chińskie Su-27SK. Te same, na które Chińczycy zrobili na waszej licencji.

  10. Polish blues

    Przez obsadę stanowisk....

  11. AZIA

    Samolot bojowy rozumiem ze szansy nie ma. Ale dlaczego chociaż nie próbujemy zbudować samolot szkolno bojowy. Był projekt grot 2 i jakoś cicho o nim.

  12. werte

    Zamiast zadawania pytań o polski samolot równie dobrze można było zapytać o UFO. Do tego "wywiadu" wysłano debiutanta bez cienia znajomości tematu aby minister mógł sobie kolejny raz obejrzeć swoją fotkę w mediach przed wyborami. A żeby nieco urealnić obraz stanu zbrojeniówki można było zapytać o tyle spraw które leżą od lat i nie wymagają nakładów jak na rodzimą wersję F-35. Spolegliwość dziennikarza wobec decydentów to marna wizytówka mediów które reprezentują.

    1. NIEZALEŻNY

      Prosze TEGO IMBECYLA nie nazywac minister bo to ubliza przed wojennym min .

  13. Sowa bez przyjaciół

    Pan Minister twierdzi, że "najlepsi polscy studenci ... są wyławiani przez międzynarodowe koncerny". Nie ma co się dziwić, bo Bóg, honor i ojczyzna do garnka nie włożą. No ale żarty na bok. Jeżeli PGZ chce kogoś zatrudnić to dobrze byłoby mieć jakies oferty. Właśnie wszedłem na stronę PGZ i mamy ich masę, tzn. jedną: starszy specjalista ds. obsługi sekretariatu Zarządu. Pokażcie mi uzdolnionego studenta kierunków inżynieryjnych, który chciałby/chciałaby być wycieraczką Pana Prezesa. Oczywiście rozumiem, że mogą być oferty w spółkach grupy, ale dlaczego muszę wchodzić na stronę każdej spółki?. Wszystkie oferty powinny być w jednym miejscu - na stronie PGZ.

    1. sfkdsjfkdsjkfs

      Popieram, skoro jest czapa, to niech coś robi, chociażby rekrutację globalną

  14. Huciany

    Yo chyba kot prezesa raknmu podpowiada PGZ praktycznie stoi Dlaczego,? Łańcuch dostaw za granicą a stany magszynowe ZERO

  15. Perla Lubelska

    Po 5 latach Tak się nauczył kłamać? Jak ten kierownik domu kultury

  16. Bumarowiec

    A jak BUMAR ma nadrobic,? Kasa poszla do PGZ a tutaj KICHA

Reklama