Reklama

Siły zbrojne

Błaszczak jedzie do Korei. Będzie umowa na wyrzutnie oraz przekazanie czołgów i haubic

K2 Black Panther
Koreańskie czołgi K2 Black Panther
Fot. Hyundai Rotem

Ministerstwo Obrony Narodowej informuje, że w dniach 17 – 19 października Mariusz Błaszczak, wicepremier, minister obrony narodowej będzie przebywał z wizytą w Korei Południowej. Szef resortu ON odbędzie szereg spotkań z południowokoreańskimi politykami. Planowane jest także podpisanie umowy na K239, jak i ceremonia przekazania czołgów K2 i armatohaubic samobieżnych K9.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

W czasie wizyty Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej spotka się z swoim koreańskim odpowiednikiem ministrem Lee Jong-sup oraz odpowiadającym za program zakupów obronnych ministrem  EOM Dong-hwan, a także z-cą szefa doradcy bezpieczeństwa  LIM Jong-deuk. Omawiane będą kwestie dalszej współpracy wojskowej między Polską i Koreą Południową.

Plan wizyty przewiduje również spotkania z przedstawicielami koreańskiego przemysłu zbrojeniowego, których głównym tematem będzie wzmocnienie potencjału obronnego Wojska Polskiego.

Reklama

Czytaj też

W środę w koreańskich zakładach koncernu Hanwha zostanie podpisana umowa ramowa  na pozyskanie wieloprowadnicowych wyrzutnie K239 CHUNMOO. Dostawy pierwszych 18 wyrzutni, zintegrowanych z polskimi pojazdami JELCZ, wraz z amunicją, będą mogły się rozpocząć już w 2023 r.

Co istotne, dostawa w założonym terminie tego sprzętu wojskowego umożliwi również osiągnięcie podstawowej gotowości bojowej przez pierwszy dywizjon K239 CHUNMOO do końca 2023 r. Planowane jest udzielenie zamówień polskim podmiotom przemysłowym w zakresie dostaw: wozów dowodzenia, wozów zabezpieczenia technicznego, wozów amunicyjnych oraz wozów ewakuacji technicznej.

W środę odbędzie się ceremonia przekazania pierwszej partii czołgów K2 oraz  armatohaubic K9 zamówionych przez Polskę, w ramach umowy zatwierdzonej 27 lipca 2022 r. w Warszawie przez Mariusza Błaszczaka wicepremiera, ministra obrony narodowej.

Czytaj też

Przedmiotem umowy ramowej zawartej z Hyundai Rotem w Warszawie 27 lipca było pozyskanie łącznie 1000 czołgów K2 i jego spolonizowanej wersji rozwojowej K2PL wraz z wozami towarzyszącymi, tj. wozami zabezpieczenia technicznego, wozami wsparcia inżynieryjnego i mostami towarzyszącymi oraz pozostałymi elementami opartymi o polskie rozwiązania, a także pakietem szkoleniowym i logistycznym, zapasem amunicji oraz wsparciem technicznym producenta.

K2 Black Panther to południowokoreański czołg podstawowy generacji 3+. Jego uzbrojenie główne stanowi armata gładkolufowa kal. 120 mm z automatem ładowania, która może wykorzystywać najnowsze rodzaje amunicji. Uzbrojenie pomocnicze stanowi 7,62 mm karabin maszynowy oraz 12,7 mm wielkokalibrowy karabin maszynowy (WKM). Zaawansowany system kierowania ogniem czołgu zapewnia wysoką skuteczność prowadzonego ognia na dalekich dystansach.

Umowa ramowa zawarta z Hanwha Defense  obejmuje pozyskanie łącznie 672 haubic samobieżnych K9A1 i jej spolonizowanej wersji rozwojowej K9PL (opartej o gotowe technologie uzyskane w efekcie prac nad haubicami K9A2) wraz z wozami towarzyszącymi, tj. wozami amunicyjnymi K10 i wozami dowodzenia K11 oraz polskimi elementami, a także pakietem szkoleniowym i logistycznym, zapasem amunicji oraz wsparciem technicznym producenta.

Źródło: MON

Komentarze (22)

 1. Kminek

  Ups... Nie dotarł

 2. Cyber Will

  @LMed Kilka dni temu Geotermia Toruń (T. Rydzyk) otworzyła ciepłownię na ŻRÓDŁA TERMALNE. Aktualnie w Polsce budowane są jeszcze 4 podobne. Generalnie źródła termalne to "najpewniejsze" z OZE bo wiatr czasem nie wieje i niebo bywa zachmurzone. PGE z duńskim Oesrtedem buduje też farmy na Bałtyku. A co do węgla to już jest w portach i to w DOBREJ cenie dla klientów gwarantowanej przez polski rząd tylko samorządy nie kwapią się do dystrybucji bo uprawiają politykę antyspołeczną.

  1. LMed

   Jak węgiel jest to dobrze. A masz kolego jakieś wyjasnienie dlaczego zablokowana rozwój farm wiatrowych w 2015 roku i zwiększono wydatnie import rosyjskiego węgla?

  2. wert

   LMed@ to bardzo proste. Polska zmuszona do likwidacji (restrukturyzacji-sic) kopalni skazała sie na braki węgla. Węgiel importowała tzw "prywatna"- (totufmacccy PO/PSL) inicjatywa mająca w d.. interes państwa. ŻADNA spółka SP NIE sprowadzała węgla od kacapów! W temacie energetyki też jesteś ignorantem skoro nie wiesz jaka jest zależność produkcji pradu w relacji do prędkości wiatru Podpowiem: zależność jest KWADRATEM (dlatego morze jest lepsze) Jak to wpływa na stabilność zasilania pominę bo i tak nie zrozumiesz. Pominę też hałdy "ekologicznych" śmigieł z kompozytów

  3. LMed

   Upraszczasz stronniczo wert. Nie masz wrażenia, że czas opowiadania takich bajek się kończy i zbliża się moment na podsumowanie skuteczności działań? To już przecież druga kadencja mija.

 3. LMed

  Może węgiel w tej Korei na szybko też mają?

  1. wert

   węgla mamy "tylko" 34 mld ton. Kopalni z 70 zlikwidowaliśmy do 2015 "tylko" 38. Wydobycie spadło z 167 mln w 1990 do 55 mln w 2021. Na "szybko" sami zrobiliśmy sobie kuku. Skoro chcieliśmy ekologii i "czystego" powietrza trzeba się rozgrzewać biegając wkoło domu najlepiej. Same korzyści

  2. LMed

   To bieganie mnie zastanawia tylko. Nie lepiej palić byle czym i siedzieć sobie w domu w ciepełku?

  3. wert

   gdy ludzie są niewyedukowani- ekologia najważniejsza a raczej zyski producentów "czystych". O czystym paleniu "byle czym" nie masz za dużo pojęcia jak widzę Zwykłego kopciucha można zrobić na lepszy od "czyściocha" V klasy. Bufor, komora spalania, trzymanie parametrów spalania, Koszty to ułamek nowego kotła

 4. Tadeusz Żeleźny - analityk systemowy

  Dla Polski w strategii wojskowej najważniejsze jest uzyskanie skutecznego odstraszania - właśnie na poziomie strategicznym. Z jednej strony winny to być reaktory z Korei Płd - bo te są przystosowane do produkcji głowic "z marszu". Z drugiej - zawczasu środki przenoszenia - jak koreańskie balistyczne HM-2C [zasięg 800 km] i uskrzydlone HM-3C [zasięg 1500 km] - w tym jako nosiciele dla głowic. No i system antyrakietowy znacznie lepszy od Patriota - jak koreański L-SAM - w tej chwili najnowocześniejszy na świecie. Bo 300 K239 czy 600 K9 itp - to odstraszanie na poziomie konwencjonalnym - a potrzebujemy jądrowego. SUWERENNEGO.

  1. Starszy Nadszyszkownik Sztabowy

   Na ruskich stronach wyczytałem, że testowane jest już Hyunmoo 5, o zasięgu 3500km z głowicą o masie 8=9 ton ( to nie jest błąd ). czyli w zasięgu byłyby już Chiny i z łatwością może być nośnikiem broni jądrowej. Niechby nasz Pan minister o te rakiety też Koreańczyków popytał.

  2. rwd

   Broń jądrowa w Polsce to są mrzonki. Sąsiedzi, zwłaszcza dwaj, nigdy do tego nie dopuszczą.

  3. Shev

   Nadszyszkownik, na ruskich stronach Su-25 lata na pułapie 10km a lasery działają na alternatywnej fizyce Putina wiec nie wierzyłbym w tego HM-5 Aktualnie powstaje HM-4 przeznaczony jak większość koreańśkich rakiet do niszczenia bunkrów KRLD z głowicą 1000kg A Korea musi z USA uzgadniać każdą zmianę w swoich pociskach manewrujących i balistycznych.

 5. Edmund

  Jarosłąw Kaczyński dziś powiedział, że będziemy mieli odpowiedź na rosyjskie pociski hipersoniczne. Jestem ciekawy, co to może być?

  1. kowalsky

   Przejęcie sieci "Żabka", zapewne. To nam zapewni "sieciocentryczność". A na poważnie, po co nam Minister Obrony, Premier, Prezydent jako Zwierzchnik Sił Zbrojnych skoro wystarczy wypowiedź jakiegoś "prezesa" by wszystko się "realizowało" ?

  2. Paweł P.

   Jakiegoś?!! Jarek robotę robi, łatwo nie jest ale jakoś idzie. Jak powiem bardzo, ale wiem że są tacy co widzą to zdeczka inaczej...

  3. Edmund

   @kowalsky a ty myślisz, że Minister MON, Premier, Prezydent to sami się mianują w jakimkolwiek kraju? Mianuje ich odpowiednia, dominująca opcja polityczna, a decyduje Prezes danego ugrupowania politycznego chyba, że sam jest Ministrem albo Premierem. Jak prasa donosiła, ustalenia TSUE są wcześniej uzgadniane w zamku w Luksemburgu z nieznanymi szerszemu gronu, majętnymi osobami. Myślisz, że taka Ursula von der Layen, Przewodnicząca Komisji Europejskiej może robić co chce? Zrobi to, co jej się każe.

 6. piotr04

  Dwa miesiące od podpisania umowy i już pierwsze czołgi :) A Węgrzy nadal na swoje Leo czekają :)

  1. Rupert

   Gdyby Korea PŁD. nie miała agresywnego sąsiada z Północy, to też czekałbyś długo. Oni mają przemysł nastawiony na szybkie uzupełnienie sprzętu w razie konfliktu.

  2. ALB

   Ruppert - i właśnie dlatego mimo całej niechęci do PiS-u uważam że postawienie na Koreę jest bardzo dobrym ruchem,

  3. szczebelek

   @Rupert To jest argument z kosmosu, że mają agresywnego sąsiada, ale w biznesie jest zasada klient mój pan, a żeby zachęcić Węgry to kupna kolejnych 44 sztuk w przyszłości to bym się postarał o szybkie tempo dostaw.

 7. gresw

  Wybierać pomiędzy Leopardem, a K2 należało kilka lat temu. Sprawdzić dokładnie obie konstrukcje tak jak teraz Norwegowie, a kiedyś Szwedzi, a następnie wybrać lepszą ofertę przemysłową. Ta niemiecka nie musiałaby być taka zła z uwagi na to, że sami Niemcy nie mają dzisiaj zdolności produkcyjnych pod duże zamówienia. Na pewno sam fakt istnienia oferty niemieckiej pozwoliłaby uzyskać lepszą koreańską. W tym przypadku błędem jest zarówno proces decyzyjny zbyt rozciągnięty w czasie i z niejasnymi kryteriami (bo takiego kupującego nikt nie traktuje w pełni poważnie) jak również zbyt zbyt szybki w sytuacji przymusowej, gdyż nie pozwala nawet opracować własnej strategii negocjacyjnej (sami nie wiemy co dla nas jest najlepsze) i uzyskać zapisów umowy lepszych niż z Patrią.

  1. Allah|1435

   Z perspektywy czasu wszystkie procesy były rozciągnięte w czasie, a przez to biepoprawnie przeprowadzane. Żyliśmy w pewnej iluzji że obroni nas kto inni zapominając, że ten kto inny także może walczyć i mieć do czynienia z przeciwnikiem dysponujacym bronią nuklearną. A przecież to wszystko było wiadome i logiczne. Podczas wojny każdy będzie miał bardzo ciężko. Pozostawaliśmy w letargu, bez zrozumienia co na prawdę może się wydarzyć i jaki może być przebieg. Nagle, dość niespodziewane i nawet lekko surrealistycznie, cyk i na horyzoncie III wojna światowa, wojna termonuklearna.

  2. ALB

   gresw - bo Niemcy zrobili piękny chwyt marketingowy dając nam 100 szt Leo2A4, noby fajnie, tylko nikt się nie zastanawiał, że to za mało nasze warunki. Dzisiaj można i stwierdzić że Leopard to była ślepa uliczka , i niestety trzeba kupić coś innego.

 8. Bosun

  Maja taki rozmach że teraz tylko brakuje nam info o zamówieniach w Korei OP dla Orki

  1. Shev

   Bosun a niby jakim cudem jak Korea nie ma prawa na sprzedaż licencyjnych 214 a KSS III też nie sprzedają?

  2. easyrider

   @Bosun A dlaczego nie? Po co mamy nabijać kabzę Berlinowi czy Paryżowi ewidentnie nastawionym na dojenie Polski na maksa?

  3. Allah|1435

   Co jak co ale jednak uważam że Orka z rakietami manewrującymi o zasięgu minimum 1000 kilometrów powinna zostać zakupiona kilka lat temu, gdy było o tym głośno i rozważało się taki zakup. Dało by to możliwość odpowiedzi na ataki podobne do tych na Ukrainie, wprowadziłoby większą niepewność. Minusem byłoby to że same okręty i rakiety to nie wszystko, trzeba by też stworzyć schematy działania, a pociski manewrujace byłyby mimo wszystko nieliczne i zajęłyby miejsce dla innego uzbrojenia.

 9. easyrider

  Jak zaczną się dostawy amerykańskich i koreańskich czołgów trzeba zacząć szukać chętnych na nasze Leo. Może być Ukraina ale już nie za free, tylko za kasę. Najlepiej niemiecką. Dwie pieczenie na jednym ogniu. Leo, których nie chcą dostarczyć Ukrainie i jeszcze za ich kasę. Im bardziej ich to rozjuszy, tym lepiej. Nie potrzebujemy od nich kompletnie niczego. To oni muszą sprzedawać by móc utrzymać swoich afrykańskich inżynierów i lekarzy, na których napływ już zaczynają nawet ich tzw. liberalne media, narzekać.

  1. PL

   Dobrze powiedziane.

  2. Shev

   Easyrider, a kto ci na to pozoli? Bo Niemcy moga powiedziec nie i finał nic nigdzie nie dostarczysz. A Niemcy sprzedadzą bez problemu co chca jakoś to od nich wola kupować w Europie a nie od Polski.

  3. Allah|1435

   Skąd taki pomysł? Przecież wiesz ze to nie możliwe, przykład: Hiszpania, Austria, Szwajcaria. Dlaczego chcesz kłócić się z sojusznikiem z NATO w tak trudnym i niebezpiecznym dla wszystkich momencie? Czy odezwał się w Tobie typowy Janusz?

 10. john3b

  Gdyby ktoś rok temu powiedział, że w Polsce będą produkowane rakiety o zasięgu 300 km. Kto by uwierzył? Pozyskanie licencji na tego typu rakiety to jest gigantyczny skok technologiczny dla wojska i przemysłu.

 11. Pitbull

  Te FA-50 kupione za $63 mln za sztukę to raczej nadają sie do przechwytywania irański dronów z silnikiem motorynki niz supersonicznych pocisków.

  1. Rupert

   Chyba 20 mln za sztukę I będą miały radar AESA. Kwestia czasu i modernizacji. Polska chce szybko więc pierwsze sztuki będą we wcześniejszej wersji. Ale to nie o tym artykuł.

  2. easyrider

   Nie do tego się je kupuje a drony skądinąd mogą sporo krwi napsuć. Masz kasę, to dorzuć, kupi się lepsze.

  3. Shev

   Rupert min 50-60mln za sztukę, 20 mln to kosztowały zwykłe tereningowe 20 lat temu jak Polska za F-16 płaciła po 32 mln. Nie maja i nie będą miały AESA chyba że Polska go sobie zarzyczy i zapłaci za integrację, a i tak nie bedzie to SABR Podobnie musimy zapłacić za integrację całej reszty, praktycznie finansujemy Korei FA-50 bl20

 12. Capt Raginis

  W lipcu 2022 podpisujemy umowę na czołgi K2 i haubice K9A1., a już w październiku 2022 odbieramy pierwszy sprzęt. Dla porównania, Węgrzy w 2018 roku zamówili małą partię Leopardów 2A7 (44 czołgi) i do dzisiaj nie dostarczono im nawet jednej sztuki. Czy trzeba coś więcej dodawać?

  1. tomek czytelnik

   I tak się znajdą tacy co powiedzą że lepiej było kupić od niemiec

  2. Chyżwar

   @tomek czytelnik Oczywiście. Skoro ich partia była i jest finansowana przez Niemców muszą się odwdzięczać.

 13. raf4

  juz mnie mecza ta podnieta o "suwerennosci" o "glowicach"....wszyscy sie nasluchali Bartosiaka i widza w Polsce "mocarstwo"....litosci jestesmy w NATO razem z USA UK Niemcami i Francja itd....naszym szefem wszystkich szefow jest USA i nic tego nie zmieni bo inaczej nasz szef bedzie w Pekinie jak nie w Moskwie.....jedyne co mozemy robic i to robimy od 1989roku to robic wszystko zeby dla USA UK Niemiec i Francji byc jak najbardziej wiarygodnym i wartosciowym partnerem zeby dla szefa czyli USA byc tak samo wazny jak UK Niemcy i Francja.....co robi nas rzad ???

  1. Był czas_3 dekady

   Jesteśmy wiarygodni. Broniliśmy granicy z Białorusią i Niemcy nie przeznaczyły na jej zabezpieczenia ani 1 Euro. Celowo piszę, że Niemcy, a nie UNIA, bo UNIA to rządy Niemiec.

  2. Extern.

   Nie no, mam deja vu. Jakbym słyszał wojenną wypowiedz gen. Sikorskiego że wykrwawiając się pod Monte Cassino zdobędziemy tak duży kapitał przelanej Polskiej krwi i sojusznicy będą nam za to tak bardzo wdzięczni że nie odmówią nam pomocy w odbudowie niezależnego od Moskwy państwa Polskiego po wojnie. A myślałem że takie oderwane od realiów politycznych myślenie po Poczdamie wymarło u nas zupełnie.

  3. Chyżwar

   Ostatnio Niemcy w NATO sprawdzają się, że tak powiem średnio. Ich parobki w Polsce przez dwie kadencje uprawiały to samo cwaniactwo.

 14. Flaczki

  Moze by tak wzieli sie za KF21?

  1. .-.

   Po co? Niech najpierw wyprodukują sensowną ilość Borsuków a potem kombinują z wersją ciężką. I tak dużo kasy z budżetu PL pójdzie do Korei napędzać tamtejszą gospodarkę.

  2. rrrr

   ktoś chyba nie wie, co to jest KF21 :)

 15. szczebelek

  Jeśli będzie to tempo batalion czołgów i półtora dywizjonu ogniowego obu typów artylerii to będzie dobrze...

 16. Valdi

  Przypomnijmy 10/18/56 sztuk to dostawy K2 od 2022 czyli produkcyjnie nowe. Korea posiada 218 sztuk wyrzutni k239 czyli pierwsza transza 18 z zapasów. HSW dostarczyła 16 wyrzutni rakiet patriot czyli da radę z k239.

 17. Edmund

  Przypominam sobie ,,dialogi techniczne" z przeszłości, trwające długie miesiące i lata oraz przekonywanie mnie na tym forum, że inaczej się nie da, Idąc dalej głosy typu: ,,modernizujemy kosmetycznie T-72" bo ,,mamy do tego logistykę" albo kupiliśmy nowe spadochrony według starego wzoru, bo mamy do nich opracowane procedury (niechęć wobec nowości). W XXI wieku nie ma problemu logistyki, to tylko kwestia odpowiednich umiejętności, wiedzy, technologii i organizacji. W tych dziedzinach Koreańczycy z Południa są liderem. Jak widać Zachodnia Europa od nich odstaje.

 18. rwd

  Po 3 miesiącach od podpisania umowy zaczynają się pierwsze dostawy sprzętu. Niespotykane tempo!!!

 19. Piotr Glownia

  Kiedy własna Zbrojeniówka jest w 100% wypełniona produkcją homeopatycznych ilości uzbrojenia, to nie pozostaje nic innego niż ciężka inwestycja w cudzoziemskie Zbrojeniówki. Był czas 6-8 lat by choć zacząć po 1 mld złotych rocznie gasić najgorsze pożary przemysłowej produkcji PGZ. To był jedyny koncern kapitału państwowego, który wymagał rozbudowy i restrukturyzacji. Nie wiem, czy ktoś z rządu Polski nawet czyta moje cierpkie komentarze na temat tej przemysłowej sytuacji. Nic nie zmieni tego, co już się stało. Acz czy Dobra Zmiana będzie mądrzejsza po tej szkodzie? Pozostaje mi tylko życzyć panu ministrowi Błaszczakowi powodzenia w tej wyprawie, z offsetem czy bez.

 20. Qba

  A kiedy podpisanie umowy na bwp Redback?

 21. Tadeusz Żeleźny - analityk systemowy

  Wielka strategia rywalizacyjna Polski [wraz z Ukrainą] kontra Rosja - winna opierać się na SZYBSZYM tempie rozwoju technologicznego. Polska z Ukrainą mają więcej speców IT/automatyki niż USA. Powinniśmy kupować TECHNOLOGIE z Korei Płd czy Japonii - by samemu budować bazę high-tech produktów OEM [podwójnego zastosowania] dla zbudowania nowego Przemysłu 4.0 w Internecie Rzeczy/Internecie Wszystkiego. Tylko tak możemy zerwać z pozycją podwykonawcy Niemiec - u jednocześnie [korzystając z blokady technologicznej na Rosję uzyskać PRZEWAGĘ jakościową systemu odporności państwa - i realnych zdolności WP - po generacyjnym skoku w RMA. Nie przysłowiowa ryba - nawet nie wędka - tylko WIEDZA jak wędkę zbudować - i dalej ją udoskonalać.

 22. Valdi

  Przypomnijmy,3mln USD za wyrzutnie k239 dla 12 pocisków glmrs 239mm naprowadzanych GPS INS do 80km 38mln PLN za 100 terminali satelitarnych SHF już zamówionych przez MON Bogata konfiguracja Korea posiada 218 wyrzutni 160tys USD w przybliżeniu za pocisk gmlrs