Reklama

Siły zbrojne

Ruch MON ws. kolejnej dywizji Wojska Polskiego

Autor. MON/Twitter

Gen. bryg. Norbert Iwanowski został powołany na pełnomocnika MON ds. sformowania nowej, piątej Dywizji Zmechanizowanej - poinformował w sobotę wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Szef MON wziął udział w obchodach święta i 103. rocznicy utworzenia 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej w Elblągu.

Podczas swojego przemówienia minister Błaszczak ogłosił dwie decyzje personalne. "Generał Wojciech Ziółkowski jest już pełnoprawnym dowódcą 16. Dywizji Zmechanizowanej" - poinformował i przypomniał, że wcześniej pełnił funkcję zastępcy.

Reklama

Jak podkreślał, dywizja jest usytuowana na północnym wschodzie i pełni ważną rolę, bo jest odpowiedzialna za bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO.

Czytaj też

Druga decyzja personalna dotyczy gen. bryg. Norberta Iwanowskiego. "Podjąłem decyzje o powołaniu pełnomocnika MON ds. powołania nowej, piątej dywizji Wojska Polskiego" - poinformował Błaszczak. "Chcemy, aby powstała jak najszybciej" - podkreślił.

Szef MON wskazał, że piąta dywizja ma być zlokalizowana pomiędzy 16. a 18. dywizją. "A więc oczywiście na wschód od Wisły. To jest teren przede wszystkim województwa podlaskiego, ale nie tylko" - mówił.

Czytaj też

Szef MON wskazał też, że "Wojsko Polskie wraca do Ostródy". Jak ocenił, świadczy to o konsekwentnym wzmacnianiu polskich sił zbrojnych.

Błaszczak zaznaczył, że aby polscy żołnierze mogli skutecznie odstraszać agresora, wojsko musi być wyposażone w nowoczesny sprzęt. Jak mówił, jeszcze w tym roku do 16. Dywizji Zmechanizowanej trafią czołgi K2. Wskazał, że to czołgi nowoczesne i przystosowane do warunków geograficznych, jakie są w woj. warmińsko-mazurskim.

Szef MON wręczył wyróżnionym żołnierzom 16. Dywizji odznaczenia resortowe za realizację zadań przy obronie granicy polsko-białoruskiej przed atakami hybrydowymi. "Bardzo dziękuję, że jesienią ubiegłego roku stanęliście na wysokości zadania, że utrzymaliście granicę, że nie doszło do destabilizacji Polski , bo tak odczytuje plan gdzieś napisany na Kremlu: najpierw destabilizacja Polski, potem atak na Ukrainę, tak, żeby Polska nie mogła wspierać Ukrainy" - mówił.

Zapewnił, że zadaniem, jakie sobie postawił jako szef MON, jest stworzenie silnej armii, co - jak ocenił - jest konsekwentnie realizowane od czasu, gdy PiS przejął w 2015 r. władzę w Polsce. Przypomniał, że jego środowisko polityczne mówiło wprost o zagrożeniach, o tym, że Putin próbuje odtworzyć imperium.

"I nasze słowa były przyjmowane czasami lekceważąco. Wczoraj można było usłyszeć, że premier rządu, który rządził w latach 2007-2015 Donald Tusk, mówi, że przestrzegał przed imperializmem rosyjskim. Tylko jakoś nie można znaleźć tych słów przestrogi. Może wypowiadał je cicho, może w jakichś zamkniętych gronach, bo to co mówił publicznie przeczyło właśnie temu" - ocenił Błaszczak.

Obecnie w skład 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej wchodzi siedem jednostek wojskowych: 9. Brygada Kawalerii Pancernej, 20. Brygada Zmechanizowana, 11. Pułk Artylerii, 15. Pułk Przeciwlotniczy, 16. Pułk Logistyczny, 9. Batalion Dowodzenia oraz 15. Brygada Zmechanizowana, która współpracuje z batalionową grupą bojową NATO (NATO eFP), rozmieszczoną w rejonie Orzysza.

Czytaj też

Jak informował resort, trwa proces rozwoju i dozbrajania 16. Dywizji Zmechanizowanej; docelowo będzie liczyła cztery brygady. Jeszcze w tym roku 10 czołgów K2 trafi do Morąga, a 24 armatohaubice K9 trafią do pułku artylerii w Węgorzewie. Szef MON zapowiedział też, że w Ostródzie ma stacjonować batalion czołgów, który będzie częścią 20. Brygady Zmechanizowanej. Jednostka zostanie uzbrojona w południowokoreańskie czołgi K2 Black Panther.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (20)

 1. Piotr Glownia

  Pamiętam z przed lat opisywane problemy z formowaniem dowództwa 18 DZ. Przed generałem Norbertem Iwanowskim stoi wielkie wyzwanie. Życzę powodzenia. To nie jest tak, że inne dowództwa dywizji WP, stoją jak 18 DZ, według standardów dowodzenia NATO. Choć i te zaniedbane 3 dowództwa trzeba podciągnąć do NATO standardu i na nowo certyfikować. Pan generał Wojciech Ziółkowski więc też ma przed sobą pewną pracę i mam nadzieję zdaje sobie z tego sprawę. To nie może być przecież tak, że nowe dywizje 18 i 5 będą miały dowództwa w standardzie NATO, a trzy pozostałe dowództwa będą nadal bez certyfikacji NATO tkwić częściowo w sowieckich rozwiązaniach. Także same brygady trzeba powoli przekształcić w Brigade Combat Teams i rozwinąć nadal brakujące pułki na poziomie dywizji. To jest dużo pracy. Życzę panom generałom powodzenia w niej.

  1. bc

   Akurat BCT to jest produkt "reformy" czyli cięć i redukcji a nie jakaś super struktura do kopiowania, wystarczy chociażby porównać ilość artylerii.

  2. Piotr Glownia

   @BC, wymiana większej ilości żołnierzy na większą siłę ognia o większym zasięgu, nie wydaje mi się negatywną, nawet jeśli to wynik reformy cięć. Według ciebie w dywizji zmechanizowanej ze starymi brygadami w porównaniu z nowoczesną dywizją z BCT, jest mniej artylerii, inżynierów i komandosów? Kiedy to 155 mm artyleria wchodziła w składy starych brygad piechoty lekkiej, zmotoryzowanej czy zmechanizowanej w Polsce? Z tego co pamiętam organizację WP z okresu międzywojennego, to nawet karabiny maszynowe organizowano specjalnymi pułkami wsparcia na poziomie dywizji, aby broń boże nienaruszonej niepokalanej struktury brygady sprzed 1 Wojny Światowej nie ruszyć włosem. Może czas ten dziki zarost po sowietach przejechać dziś amerykańskim grzebieniem? Jak uważasz? Lepiej mieć 12 dywizji po 15 tys żołnierzy, niż 6 po 30.

  3. bc

   Chodzi oczywiście o struktury US Army, jak stali nad Fuldą to był konkret teraz są cieniem tamtych... podobnie Bundeswehra, Włosi itd.

 2. Pucin:)

  @Greedo - bo to nie medialne >>>> politykami żądzą media nie racjonalność!!!!!

 3. Greedo

  Dlaczego nie tworzą dywizji szybkiego reagowania w oparciu o Brygadę Kawalerii Powietrznej? Kolejny dywizja bez ukompletowania pozostałych? Raczej należało zacząć od dodatkowych batalionów i pułków artylerii dla już istniejących jednostek.

  1. "Pułkownik" Michał

   Z ust mi to wyjąłeś... Dywizja aeromobilna, zdolna do szybkiej reakcji na zagrożenia hybrydowe aż się prosi o powołanie.

 4. Valdi

  180sztuk K2 robi różnicę w walce manewrowej na przesmyku suwalskim Taki manewr zaskoczył by Ruski atak przez bramę brzeską

 5. Starszy pan

  Bez powszechnego poboru w tym kobiet się nie odbędzie. Tragiczna sytuacja demograficzna na pewno nie sprzyja realizacji tych planów. Tylko czy młodzi pójdą do pisowskiego wojska.. wątpię.

  1. AVI

   Czy w trakcie rocznej obowiązkowej służby (dłuższa nie przejdzie) jesteś w stanie nauczyć ludzi jak walczyć?

  2. Pucin:)

   @AVI-TAK - piechociarza wyszkolisz łącznie z lataniem na drzwiach od stodoły - tych ginęło najwięcej na UA - innych jak artylerzystów, czołgistów, łącznościowców, operatorów radarów, logistyków, saperów ect. można później w rozsądny sposób doszkalać w rezerwie!!!!!! :) Model najlepszy dla Polski to model Fiński!!!!! :)

  3. Prawdziwy

   SZ.P. Pucin ""na wrotach od stodoły"", to tekst ze ""Skrzydlatej Polski"",opisujący zwycięstwo Zwirki i Wigury na Zawodach w Berlinie,gdzie na RWDeciaku pokonali Włochów i Szwabów,startujących na prototypach maszyn bojowych.Z wyrazami szacunku.

 6. Zegarek

  Wymiana sprzętu spowoduje większe zainteresowanie wojskiem i służbą. Wielu moich znajomych teraz skorzysta z opcji wojska by po prostu zarobić zobaczcie sobie ile płacą na ścianie wschodniej 3 tysiące max a tu proponują 4500 . W ciągu 5 lat będzie wojsko 250 tysięcy. A gadanie że demografia sie nie oszuka . Podam prosty przykład zwykła OSP stary wóz zero sprzętu strażaków 20 nowy wóz nowe kombinezony sprzęty jednostka liczy dziś 120 osób skok ile 500%w ciągu 3 lat . Jak słucham tych Panów specjalistów w rurkach to faktycznie tacy jak wybuchnie wojna pierwsi będą na granicy ale.jako uciekinierzy. Chwała Wielkiej Polsce . Chwała naszym Bohaterom

 7. Frank

  warmia i pomorze to plaskie i uwodnione krainy. czogi k2 dostosowane sa do warunkow gorskich, czyli maja bardzo opancerzony przód czolgu kosztem bokow ktore pokryte sa blacha ponizej 5 cm. bo tak w gorach sie walczy. na nizinach pocis moze leciec z boku, czolg nie jest chroniony wawozem. wiec mowa o dostosowaniu tych czolgow jest ordynarnym klamstwem.

  1. Mir

   płaskie? byłeś tam kiedyś?

  2. Laky

   WOW! gościu a skąd ty masz dane techniczne K2?😂😂😂tyle grubości z boku to mają "wasze" t-72b ileś tam😂😂😂😂😂

 8. T.Kreber

  W latach 2011-2021 z rynku pracy w Polsce ubyło 2,2 mln ludzi. Obecnie każdego roku ubywa 100 tyś pracowników. Ubywa głównie w wieku 18-34 lata. Do 2070r z rynku pracy ma ubyć 30% pracowników. To dane ze spisu powszechnego z 2021r. W związku z tym mam pytanie: Kto będzie wytwarzał budżet na utrzymanie wojska, nie 5-ej ale tych 4-ch dywizji. I drugie pytanie: kto będzie w tych dywizjach służył. I tu nie ma znaczenia kto będzie rządził. Znaczenie ma skąd się wezmą na to pieniądze i ludzie. Więc komentujący niech się zastanowią i nie piszą na zasadzie huraaa i do ataku.

  1. Marcyk

   Niestety ale masz bardzo dużo racji. Kwestie finansowe oraz kadrowe są najczęściej pomijanie w komentarzach a to podstawowa sprawa. Nie wyobrażam sobie radykalnego zwiększenia liczebności armii bez powrotu do obowiązkowej służby wojskowej co jednak z przyczyn politycznych i społecznych będzie ryzykowne dla każdej opcji politycznej która rządzi lub będzie rządzić.

  2. Marcyk

   Niestety ale masz bardzo dużo racji. Kwestie finansowe oraz kadrowe są najczęściej pomijanie w komentarzach a to podstawowa sprawa. Nie wyobrażam sobie radykalnego zwiększenia liczebności armii bez powrotu do obowiązkowej służby wojskowej co jednak z przyczyn politycznych i społecznych będzie ryzykowne dla każdej opcji politycznej która rządzi lub będzie rządzić.

  3. AVI

   Amerykanie proponują imigrantom służbę wojskową w zamian za obywatelstwo. Ale u nas to raczej nie wchodzi w grę

 9. Tadeusz Żeleźny - analityk systemowy

  cd2 - poniższe wymagania to nie s-f, tylko twarde wymogi narzucone naszą sytuacją geostrategiczną i rozwojem NOWOCZESNEJ sztuki wojennej i postępu technicznego na każdym poziomie - gdy tymczasem COFAMY się do poziomu budowy LWP wzór1970. Z ekstensywnym rozwojem ilościowym - ze sztywną rozbudowaną organizacją hierarchiczną wielkich jednostek pod wojowanie a la Kursk 1943. Z pseudo-modernizacją na zasadzie "zamiast starych czołgów nowe - i więcej, zamiast starych samolotów nowe- i więcej... itd..." Zamiast inwestować w zakupy technologii high-tech dla budowy krajowego Przemysłu 4.0 pod produkty wysokiej marży [podwójnego zastosowania - i także stricte cywilne] - blokujemy rozwój kraju i skok modernizacji państwa -zadłużając się na potęgę - i utrwalając tym strukturalne poddaństwo Niemcom jako ich podwykonawca. To ci "wstawanie z kolan"...

 10. Tadeusz Żeleźny - analityk systemowy

  cd2 - są dwa poziomy konfrontacji z Rosja - konwencjonalny i nuklearny. W konwencjonalnym krytyczne źle przygotowujemy się sprzętowo i organizacyjnie - wbrew doświadczeniom z Ukrainy - wbrew rewolucji RMA - i jeszcze w zaparte wypierając zapaść demograficzną. . Na poziomie nuklearnym nie istniejemy - a już "na wczoraj" [po 2014] winniśmy mieć przynajmniej twarde gwarancje USA i UK - oraz rozszerzony, NATO Nuclear Sharing. I to nie na F-16 C/D czy F-35A - ale np. jako głowice dla JASSM-ER czy innych nosicieli/efektorów dalszego zasięgu [np. koreańański HM-3C o zasięgu 1500 km]. Oraz saturacyjną A2/AD Tarcze i Miecz Polski.

 11. Tadeusz Żeleźny - analityk systemowy

  cd2 - rozwinięcie łączności natychmiastowej [niedekodowalnej] plus AI - dla równoległego sterowania wszystkim real-time. Maksymalne rozwinięcie EW - dla oślepienia sensorów Rosji i rozkawałkowania C2. Efektory - głównie precyzyjne i pozahoryzontalne. Nosiciele - głównie zdronizowane, operujące w rojach - a raczej w zespołach rojów różnych domen. No i budowa całokrajowej saturacyjnej A2/AD Tarczy i Miecza Polski - z połączoną obroną prak/plot na wypadek ataku jądrowego Rosji. Tu typowałbym koreański L-SAM - deklasujący Patriota osiągami. I z laserami [obecnie dostępne 300 kW] i emiterami wiązek energetycznych. Gdyż dla Kremla Ukraina to tylko przedpole Polski - czyli głównego bufora uniemożliwiającego zbudowanie supermocarstwa Lizbona-Władywostok z "pożytecznymi idiotami" [Berlinem i Paryżem].

 12. Tadeusz Żeleźny - analityk systemowy

  cd - krytycznie błędna modernizacja sprzętowa i organizacyjna. Kierunek powinien być odwrotny - zamiast zadłużania się na potęgę w zakupach obcego sprzętu z półki - budowanie armii XXI w. Najpierw całokrajowy sieciocentryczny kompleks C5ISTAR/EW - potem BEZPOŚREDNIE podpięcie do niego wszystkich nosicieli, sensorów, efektorów - ze wszystkich domen - i zbudowanie jednej metadomeny zarządzanej [z pomocą AI] do sterowania grupami zadaniowymi dobieranymi dynamicznie odpowiednio do zadań. Czyli pełna interoperacyjność w metadomenie. I całkowicie płaska, bezpośrednia struktura organizacyjna - zarządzana real-time.

 13. Tadeusz Żeleźny - analityk systemowy

  Pompowanie etatów pod łatwą i utartą ścieżkę kariery generalicji - de facto odtwarzanie LWP wzór 1970 wg "wzorców" zimnej wojny" - a faktycznie II w.w Pompowanie wydatków kadrowych - kosztem nasycenia nowoczesnym sprzętem. Sam sprzęt - kompletnie błędne zakupy - załogowe czołgi [i to w dywizjach - gdy wojna w Ukrainie pokazała, że muszą operować max w rozproszonych kompaniach] - czyli przestarzały operacyjnie i taktycznie sprzęt zimnej wojny - w przestarzałych strukturach. Ponadto załogowe Apache - czyli sprzęt opracowany AD1973 wg ówczesnego pola walki - dwie epoki technologiczne i operacyjno-taktyczne temu.

 14. Rybak

  Po pierwsze, co to za funkcja " pełnomocnik" ? Dowódca, czy pseudo dowódca? Sądziłem,że armia to jednak określona struktura dowodzenia. Po drugie, faktycznie ciekaw jestem skąd pan generał weźmie kadrę do nowego ZT? Przypominam,że w ciągu kilku ostatnich lat drenowano jednostki na potrzeby korpusu szczecińskiego, WOT, dywizji elbląskiej, a na końcu 18DZ. W połączeniu z polityką kadrową Macierewicz i Błaszczak pozbywania się kadry z roczników 60- tych doprowadziło to do potężnych braków kadrowych w armii. Nie da się rozmnożyć oficerów, czy podoficerów. I już z tego powodu czarno widzę te nową dywizje. Chyba,że znów kosztem już istniejących jednostek będziemy tworzyć nowe. Można też awansować wszystkich kapitanów na majorów, majorów na podpułkowników itd. Żaden z tych pomysłów nie rozwiąże jednak podstawowego problemu : wyszkolenie kadry to kilka lat pracy i dekretem MON tego nie zrobimy.

 15. Pucin:)

  Jeżeli tworzenie następnej dywizji ma tak wyglądać jak MRAP Cougar mający w obrotnicy UKM-2000 zamiast ciężkiego WKM 12,7 mm z ZM Tarnów - to ja już dziękuję!!!! Skutek wiadomy!!!! :0

 16. KapralAl

  Może na początek niech uzupełnią etaty w jednostkach które istnieją, bo co z tego że będziemy mieli na papierze kolejna dywizje jak w każdej będzie z 80% ludzi

 17. szczebelek

  Na jakiej zasadzie ma to się odbywać? Dla przykładu, że nowi oficerowie będą wcielani do tych już istniejących, a doświadczeni będą przenoszeni do nowej dywizji by stworzyć jej trzon?

  1. stary Polak

   mix młodych i doświadczonych jest najlepszy. to się sprawdza w firmach, idealnie działa w R&D, w armii też. Zawsze są dwie opcje - nic nie robimy, bo się nie da, albo robimy. Wszystko co zostało na świecie zrobione zrobili ci którzy nie wiedzieli że się tego nie da zrobić.

 18. Robi

  Nie bój, nie bój, Siemoniak z Tuskiem rozwiążą tę dywizję. No chyba, że będzie cud i już nigdy nie dojdą do władzy. A chcieliby bardzo, bo po PiS mieliby tyle jednostek do likwidacji, tyle sprzętu do utylizacji i tyle kontraktów do rozwiązania, aby tylko Niemców i raszystów zadowolić.

  1. Anvise

   Nic nie rozwiążą, bo żadna piąta dywizja nie powstanie. Przy obecnej tragicznej demografii i rekordowo niskim bezrobociu jest to niemożliwe, a twierdzenia o sześciu dywizjach to już w ogóle komedia. Już prędzej powinniśmy się obawiać, by nam w przyszłości starczyło ludzi na utrzymanie tych naszych 4 dywizji, z taką dzietnością i skalą odejść w wojsku jaką obecnie mamy. No chyba, że Błaszczak wprowadzi sobie nową własną definicję "dywizji" to wtedy może je robić w nieskończoność.

  2. Ali baba

   Ja postawiłam że po wyborach odwieszą pobór ile ludzi starczy.

  3. Jeremiasz

   @Anvise, pewnie byś chciał aby tak było ... ale niestety jakoś ich zapowiedzi stają się ciałem - jedną po drugiej 😁

 19. Valdi

  Rozumiem że MON już przesunął 2 brygady I teraz tworzy 2 dodatkowe?

 20. Ogame

  To ta nowa dywizja będzie na wyciągnięcie ręki dla wschodniego sąsiada. Może zostać zniszczona w szybkim czasie. Nie powinno się budować drogich jednostek bliżej niż 70km od granicy. Poligony owszem.

Reklama