Reklama

Siły zbrojne

Birma pozyska okręt transportu strategicznego

Birma chce kupić okręt desantowo – śmigłowcowy typu Makassar – fot. Wikipedia
Birma chce kupić okręt desantowo – śmigłowcowy typu Makassar – fot. Wikipedia

Marynarka wojenna Birmy rozpoczęła rozmowy z indonezyjską stocznią PT PAL w sprawie nabycia okrętu amfibijnego typu Makassar.

Birma chce być kolejnym państwem w Azji Południowo - Wschodniej, które będzie posiadało okręty śmigłowcowo – desantowe, automatycznie zwiększając swoje możliwości prowadzenia działań amfibijnych. Prawdopodobnie jest to kolejny efekt sporów, jakie w tamtym regionie świata toczą się o niewielkie wysepki i dostęp do wyłącznej, morskiej strefy ekonomicznej.

Wybór okrętu typu Makassar nie jest przypadkowy, ponieważ stał się on swoistym hitem eksportowym. Projekt południowokoreańskiej stoczni Dae Sun został bowiem zaadoptowany przez malezyjską stocznię PT PAL, która na jego podstawie zbudowała cztery okręty typu Makassar dla marynarki indonezyjskiej i ma zamówienie na dwie kolejne jednostki dla Peru i dwie dla Filipin.

Birma uzyska w ten sposób jednostkę pływającą o wyporności pełnej do 11 500 t, która może przenosić pięć śmigłowców (w tym 2 w hangarze), dwie łodzie desantowe LCVP, ponad 40 pojazdów wojskowych i ponad 500 osób (218 żołnierzy z wyposażeniem).

Reklama

Komentarze (5)

  1. NAVY

    Ten przykład dobitnie nam pokazuje jak daleko Polska jest za cywilizowanym światem ! Przykład Gawrona... W cywilizacji wystarczy - pomysł>zamówienie>budowa .....u nas dyskusje ,dyskusje i jeszcze raz dyskusje....

    1. Wojmił

      i modły ciągłe oraz kłótnie...

  2. ito

    To teraz porównajmy wielkość i możliwości w/w jednostki z wielkością i możliwościami planowanego polskiego okrętu logistycznego. I smieszno, i straszno.

    1. tomicki1914

      Jeśli chodzi o naszą MW to już jest i śmieszno i straszno. Właściwie to nie ma rodzaju wojsk aby nie było i śmieszno i straszno.

  3. bsh

    Malezyjczycy w ciągu jednego roku są w stanie zbudować jedenastotysięcznik za 40 mln USD, a my...

    1. OLo

      Za tyle to my możemy sobie dialogi techniczne prowadzic :)

  4. tomicki1914

    Ciekawe, Wiki. podaje cenę 37-40 mln.$ za okręt. Z opisu wynika, że spory i możliwości transportowe też zadowalające. Ciekawe jak ten LPD będący już w służbie ma się do koncepcji naszego transportowca logistycznego.

    1. pół żartem ,pół serio ale z prawej flanki

      tak się ma ,że ten indonezyjski istnieje realnie a nasz pozostanie tylko i na szczęście - koncepcją.

    2. bsh

      Na globalsecurity mają więcej opisów, ale ceny nie podają.

  5. RIKI

    My jesteśmy za to w stanie postawić 600 POMNIKÓW JANA PAWŁA II mimo jego prożby za życia żeby tego nie robić ! A w razie czego liczyć bĘziemy na cód ze strony Niemiec lub Rosji że jak nas zagarną to żeby chociarz nie wymordowali !

Reklama