Reklama

Siły zbrojne

Białoruskie władze oskarżają Polskę o agresywne zamiary

Fot. Okras/CC BY-SA 4.0
Fot. Okras/CC BY-SA 4.0

Alaksandr Łukaszenka nakazał ministerstwu obrony, KGB i wojskom granicznym kontrolować „ruchy wojsk NATO i Polski” przy granicy z Białorusią. Stwierdził również, że obozowisko migrantów jest otoczone przez służby, bo podejmowane są próby „przerzucenia tam broni z Donbasu”. Z kolei białoruskie ministerstwo obrony oświadczyło w czwartek w komunikacie, że reakcja polskiego resortu obrony na sytuację, która powstała na granicy jest „absolutnie nieadekwatna”. Zarzuciło również stronie polskiej, że „wygląda to na tworzenie sił ofensywnych”.

"Jak widzicie, to już 15 tys. wojskowych, czołgi i sprzęt pancerny, poleciały śmigłowce i samoloty. Przybliżyli się ku naszej granicy, przy czym bezczelnie, nikogo nie uprzedzając" – powiedział Łukaszenka. Białoruski lider twierdził również podczas narady z rządem, że podejmowane są próby "przerzucania do obozowiska migrantów broni i amunicji, by sprowokować konflikt".

"Zaczęły się próby przerzucania broni, amunicji, materiałów wybuchowych tym ludziom w obozie" – powiedział Łukaszenka. "Broń idzie przede wszystkim z Donbasu. A po co? Chcą urządzić prowokację. Zderzyć ze sobą naszych pograniczników z ich pogranicznikami, naszych wojskowych – z ich wojskowymi" – przekonywał białoruski polityk. Dlatego — jak wyjaśnił — strona białoruska musiała otoczyć obozowisko i "kontrolować sytuację".

Łukaszenka polecił również, by migrantom dostarczono drzewo na opał i zajęto się kobietami w ciąży, które "zapewne będą rodzić na Białorusi". Twierdził również, że strona białoruska proponowała migrantom, by odeszli od granicy, lecz oni nie chcą tego uczynić.

"Zamiast dialogu i podjęcia efektywnych działań na rzecz rozwiązania kryzysu migracyjnego, nasi sąsiedzi kontynuują bezprecedensowe zwiększanie komponentu siłowego u granic Białorusi" – oświadczył białoruski resort obrony. W komunikacie wskazano, że "zgromadzenie na granicy 15 tys. wojskowych, czołgów, środków ochrony przeciwlotniczej i innego ciężkiego uzbrojenia nie jest adekwatną reakcją na migrantów na granicy'.

"Bardziej przypomina to tworzenie ofensywnego zgrupowania wojsk" – oświadczył resort obrony, zarzucając stronie polskiej działanie sprzeczne z porozumieniami międzynarodowymi i dwustronnymi. W komunikacie ministerstwo twierdzi, że władze Polski odrzucają działania Białorusi, "zorientowane na rozwiązanie kwestii w ramach norm międzynarodowych", co więcej — wygłaszają "nieuzasadnione oskarżenia pod adresem białoruskich sił zbrojnych".

"Białoruski resort obrony jest zmuszony do podejmowania adekwatnych środków reagowania tak samodzielnie, jak i w ramach porozumień z naszym strategicznym sojusznikiem (Rosją – PAP)" – podano. "Nie będziemy epatować uzbrojeniem — w odróżnieniu od naszych sąsiadów. Istniejący system reagowania na podobne akcje pozwala nam zrobić wszystko, by obronić suwerenność i niepodległość kraju" – wskazano. Resort wezwał sąsiadów do "przerwania (spirali) histerii i militaryzmu i pójścia drogą dialogu".

image
Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (32)

 1. sibi

  Zamknąć granicę dla przepływu towarów, uprzedzić ruskich i Chińczyków. Zająć wszelki majątek białoruski na pokrycie strat. Ustawić kamery do monitorowania ludzi na granicy. Wysłać PSYOP, niech nadaje i rozsyła ulotki z informacjami do migrantów, że nie mają szans na dostanie się do Niemiec, że muszą złożyć o azyl w Polsce, a to zamyka im drogę do Niemiec. Its

 2. TomasZ

  Zaraz pojawi sie strona "trzecia" ktora jak na majdanie odda strzaly w kierunku dwóch stron i sprowokuje walkę na granicy.

  1. jak na Sputniku

   Jakieś źródła co do tej trzeciej strony? Bo ja pamiętam dwie strony. Ruski wataszka klon Łukaszenki ze złotym kiblem w pałacu a naprzeciw wkurzony żyjący w nędzy naród

  2. jak w Texasie

   No i co ten "wkurzony żyjący w nędzy naród" zrobił z tym fantem? Obalili tyrana, czy sobie odpuścili po tygodniu protestów?

  3. spoko

   Z tego co mi jest znane tyran wyemigrowal do Rosji podeslamym przez Putina helikopterem

 3. Realista66

  Łukaszenka to jest naprawdę kre tyn. Wpierw sprowadza migrantów a potem krzyczy że migrantów ma na granicy bo nikt ich nie chce wpuszczać. Prawda jest taka mur 6m wysokości z zabezpieczeniami.

 4. Gienek

  Może wreszcie tym wszystkim pożytecznym idiotom i pięknoduchom, otworzą się oczy na to wschodnie rosyjsko-sowieckie zakłamanie.

  1. Kot

   W punkt ale nie liczył bym na to.

 5. OBYWATEL

  PUTIN POWINIEN ZABRAĆ ŁUKASZENKĘ DO SIEBIE.

  1. BUBA

   Jkby go zabral do siebie to ni e mialby Bialorusi ...

 6. Polak

  Putinowi i Łukaszence chodzi o pretekst, aby w "obronie Białorusi" ekspresowo Rosja zagarnęła Białoruś.

 7. Extern

  Ciekawy kawałek o tym przerzucaniu broni z Donbasu dla emigrantów, przed czym zabezpieczają Białoruskie służby. Czyli to już tylko kwestia czasu aż padną tam prawdziwe strzały w kierunku naszych żołnierzy.

  1. Alszo

   Na pewno jest to w interesie Rosji.

  2. 507E

   Dokładnie i jeszcze będzie miał alibi - "przecież ja ostrzegałem, że tak będzie"

 8. Joe

  Lukaszenka sam doprowadzil do takiej sytuacji a teraz sie dziwi. Sprowadzil tysiace ludzi na granice w jakim celu ? polepszenia stosunkow ? Lukaszenka przegral niepodleglosc Bialorusi, bo zachod mu juz nie odpusci, a Putin go zmieni,bo jest kula u nogi. Rosja tez straci i wizerunkowo, i militarnie bo USA juz odbudowywyja baze z rakietami sredniego zasiegu w Niemczech a Polska chce do NATO nuclear sharing.

  1. 507E

   On się niczemu nie dziwi, tylko dalej gra w grę i sieje propagandę. Nie ma innego wyjścia... Złodziej krzyczy: "łapaj złodzieja!"

 9. Henio

  Jak broń z Donbasu to znaczy od Rosjan. Łukaszenka sprytny lis nawet jest w stanie posunąć się do uzbrojenia dzikiego tłumu dla wywołania wojny. A wojna Łukaszenka jest na rękę bo on w czasie pokoju będzie skończony.

 10. Gby

  Przygotowanie do zielonych ludków z lasu, którzy pojawią się „od strony polskiej” i otworzą ogień w kierunku migrantów? Można będzie Polskę oskarżyć o okrucieństwa i przyjść z „bratnią pomocą…” Nie wygląda to dobrze.

 11. exporucznik

  Chcą urządzić ataki terrorystyczne u nas za pomocą migrantów, było o tym w sieci niedawno. Należy zmobilizować służby wewnętrzne, wywiadu i kontrwywiadu i zacząć grać w tę wojnę informacyjną, a nasi politycy stoją i patrzą tylko jak te cielęta. Tę sytuację należy traktować poważnie. Jak przegramy tę symboliczną wymianę ciosów, to USA i Europa dogada się z Rosją ponad naszymi głowami jak zwykle. Nie wiem na co czekają nasi politycy.

 12. jprd

  Całe życie mu ten kołchoz będzie wychodził.

 13. Masakra

  Akcent z bronią dla imigrantów jest poprostu komiczny... Mam nadzieję, że Białoruski naród nie jest na tyle głupi żeby w to wierzyć.

 14. ałtor

  Logika argumentacji baćki w sumie niczym nie różni się od paplania sasina, terleckiego, blaszczaka, czarnka czy wodza kaczynskiego.

 15. Autor

  dlatego też mówię - 3mać z Chinami ! gospodarczo i militarnie . Turcja może (z Rosją ) , my nie ?

 16. easyrider

  To typowe dla moskiewskich zagrywek. Złodziej krzyczy: łap złodzieja!

 17. Ech

  No chcemy. Tam zmienić władze juz od 10 lat czyli jesteśmy afresywni wiadomo

 18. Molibden

  Że też towarzysz generał się w tym nie pogubi

 19. Mati

  Mam wrażenie, że należy odciąć tlen dzikusów. Zamknięcie granic może zwerifikowaloby poglądy białoruskiego pachołka.

 20. Gruszwik

  Łukaszenka czyta co mu Putin napisze na kartce. Już sprzedał naród za jeszcze 5 minut noszenia patelni na głowie.

 21. Piotr ze Szwecji

  Robi się groźnie. Może czas do sztabu SG zaprosić łącznika z Wojsk Specjalnych i zwiększyć intensywność nadzoru granicy białoruskiej i rosyjskiej dronami? Granica rosyjska z Królewcem nie powinna być zaniedbywana, lecz równie intensywnie strzeżona dziś jak ta białoruska z migrantami. Powoli robi się to zadanie dla komandosa, a nie funkcjonariusza SG. Powodzenia!

  1. Stan

   Drony to nadzorują tylko nie nasze. Białoruskie drony wlatują do nas jak w masło nawet w bialy dzień, w nocy nagminnie obserwują teren i wpuszczają migrantów. Mieszkańcy to widzą i wiedzą lecz decydenci nie zawsze.

  2. Eter

   Tak napisał sputnik i Baćka na swoim profilu. Nie ma to nic wspólnego z prawda pijany rusku.

  3. yar

   A to Ty potrafisz z przed komputera odróżnić nad granicą nasze drony od białoruskich? Szacunek. :-P Bo ja tylko widziałem w mediach filmy i zdjęcia z granicy z polskich FlyEye...

 22. Bosman

  Dobrze by było gdyby wojsko polskie zakupiło trochę antydronowej elektroniki. Są firmy nawet w Polsce co to robią.Okazja do przetestowania urządzeń wręcz znakomita.

 23. Normalny

  Dziadku, daj już zwyczajnie sobie spokój, wpuść młodych ludzi na scene, pozwól im działac i zarządzać krajem, a nie telepieaz się jak ostatni wariat, a pewnie już nawet nie pamiętasz po co. Pewnie gul o Krystyne jeszcze cię trzyma :-)

 24. tylko tak

  Powinny nastąpić takie środki ze strony polskiej, które zadziwią wschodnich watażków. Całkowite zamknięcie granicy włącznie z importem paliw. Wczujcie się w tą mentalność, to jest 17. wiek.

  1. x

   o której dekadzie 17go wieku myślisz ?

  2. Mamy XXI wiek, trudno się wczuć, daj jakieś

  3. kmdr

   Nie ma znaczenia który to wiek, ludzie się nie zmieniają. Zmienia się tylko otoczenie przez postęp techniczny.

 25. wiarus

  Gadanie Łukaszenki przypomina hasła czerwonoarmistów, dotyczące wprowadzania komunistycznego dobrobytu bronią i okupacją.

Reklama