Reklama

Geopolityka

Kraje NATO wyrażają poparcie z Polską związku z sytuacją na granicy

Fot. 18 Dywizja Zmechanizowana via Twitter
Fot. 18 Dywizja Zmechanizowana via Twitter

Kraje sojusznicze NATO są w pełni solidarne z Polską i innymi sojusznikami, dotkniętymi instrumentalizacją migrantów przez Białoruś - przekazała w środę PAP Kwatera Główna NATO.

„Polska poinformowała Radę Północnoatlantycką w środę 10 listopada o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Kraje sojusznicze NATO są w pełni solidarne z Polską i innymi sojusznikami, dotkniętymi instrumentalizacją migrantów przez Białoruś. Sojusznicy jasno dali do zrozumienia, że Białoruś ponosi odpowiedzialność za kryzys, a wykorzystywanie migrantów przez reżim Łukaszenki jako taktyka hybrydowa jest nieludzkie, nielegalne i niedopuszczalne - podała Kwatera Główna Sojuszu.

"NATO nadal uważnie monitoruje sytuację. Sekretarz Generalny pozostaje w bliskim kontakcie z rządami państw sojuszniczych w tej sprawie. NATO jest gotowe do dalszej pomocy naszym sojusznikom i utrzymania bezpieczeństwa w regionie” - dodała.

W środę premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z przewodniczącym Rady Europejskiej Charles’em Michelem powiedział, że poprosił o zwołanie szczytu UE w formacie wideo jak najszybciej, żeby przedyskutować problem sankcji wobec Białorusi. "Jesteśmy zdeterminowani, żeby wdrożyć sankcje gospodarcze" - mówił.

image
Reklama

Szef polskiego rządu ocenił, że obecne sankcje, które - jak mówił - dotyczą głównie braku możliwości podróżowania na teren UE przez współpracowników Łukaszenki - nie robią zbyt poważnego wrażenia na białoruskich władzach.

"Rozmawiamy o tym, aby wdrożyć dodatkowe sankcje dotyczące np. linii lotniczych, w tym np. białoruskich" - mówił Morawiecki.

"Jesteśmy coraz bardziej zdeterminowani, żeby po prostu wdrożyć sankcje gospodarcze. Będziemy dyskutować o nich na forum Rady Europejskiej. Poprosiłem też o to, aby taka Rada Europejska w formacie wideo została zwołana jak najszybciej, jeszcze przed grudniową RE po to, aby przedyskutować ten problem".

Źródło:PAP
Reklama

Wideo: Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104

Komentarze (11)

  1. Marek1

    Niech chociaż te kraje wyrażą wyraźniej swoje "wsparcie" dla Polski. Np. jakiś konkurs malunku kredkami na chodniku, albo chociaż zapalenie zielonych lampek w oknach koszar sojuszniczych armii. No i koniecznie wyrazy zaniepokojenia ...

  2. Maximus

    Wystarczy złożyć wniosek przed trybunał międzynarodowy o posługiwanie się dziećmi jako żywymi tarczami o śmierć ludzi na granicy a będzie sadzony jako zbrodniarz wojenny i wywiozą go z Białorusi.

    1. Wysłannik

      A kto go wywiezie? Bo Prezydenta Cichanouską wywiozły służby Polski i Litwy. Więc mamy prezydenta Białorusi w Polsce - sądźmy ją więc za ten bajzel na granicy.

  3. Jagoda

    A co wyrazili poparcie za pomocą kolorowej kredy na chodniku przed kwaterą główną ?

  4. ja

    mam wrażenie że nie wszystkie.

  5. rEAL

    TAK, ALE KTÓRE I DO JAKIEGO MOMENTU?

  6. ram

    Sa

  7. Romek

    Oby nie bylo jak na majdanie, że pojawi sie trzecia strona która specjalnie odda strzały zarówno w żołnierzy polskich i bialoruskich i wtedy rozpeta sie jatka.

  8. Kasander

    Ciekawe, to Turcja już nie jest w NATO ? Od kiedy ? No bo skoro wszyscy z NATO tak się solidaryzują, to ani chybi, Turcji już tam nie ma.

  9. Wysłannik

    A Turcja to kraj NATO? Patrz artykuł - wyżej. Może już czas iść śladem Układu Warszawskiego, który przynajmniej w Czechosłowacji osiągnął sukces. A tu klapa w Afganistanie i Libii. A przepraszam - NATO rozgromiło Jugosławię.

  10. Hanys

    Szkoda ze kraje NATO nie troszczyły sie tak o syryjskie granice, ale ciężko żeby natowscy bandyci którzy ostrzeliwali Syrię sie tym przejmowali.

  11. idj

    Turcja, która podsyła Łukaszence migrantów też? Jakoś ciężko w to uwierzyć.

Reklama