Siły zbrojne

Bezpośrednia komunikacja F-22 i F-35

Fot. U.S. Air Force
Fot. U.S. Air Force

W przyszłym miesiącu amerykańskie siły powietrzne mają uzyskać wstępne wersje urządzeń komunikacyjnych pozwalających na bezpośrednią wymianę danych pomiędzy samolotami F-22 Raptor i F-35 Lightning II.

Pierwsza wersja nowego, bezpiecznego, szyfrowanego i niskoemisyjnego łącza danych, pozwalającego na bezpośrednią komunikację dwóch najbardziej zaawansowanych samolotów amerykańskiego lotnictwa pojawi się w grudniu 2019 r. Kolejne wersje, poprawiające działanie urządzenia i zwiększające jego możliwości mają pojawiać się co około cztery miesiące.

Dotychczas komunikacja pomiędzy samolotami F-22 i F-35 była niemożliwa ze względu na wykorzystanie w nich odmiennych łączy danych, operujących na innych częstotliwościach i posiadających niekompatybilne oprogramowanie. Zastosowanie niestandardowych łączy danych wynika z konieczności ograniczenia promieniowania elektromagnetycznego, co jest jednym z aspektów "niewidzialności" obu typów samolotów.

Raptory wykorzystują wcześniejsze łącze IFDL (Infra-Flight Data Link), stosowane wyłącznie na samolotach tego typu, natomiast F-35 posiadają łącze MADL (Multifunction Advanced Data Link). Raptory mogą otrzymywać dane z wykorzystaniem łącza Link 16 (standardowego dla samolotów NATO i USA), ale nie mogą przesyłać informacji zwrotnych. W przypadku F-35 nowsze łącze MADL nie posiada takiego ograniczenia, jednak nie jest ono kompatybilne z łączem typu IFDL. Montaż MADL na F-22 Raptor zarzucono sześć lat temu ze względu na ograniczenia finansowe.

Dotychczas jedynym sposobem bezpośredniej komunikacji pomiędzy F-22 i F-35 była łączność głosowa, w realnych sytuacjach bojowych wykorzystywana byłaby jedynie w stanie najwyższej konieczności i w przypadkach ekstremalnych.

W grudniu Siły Powietrzne USA zamierzają zaprezentować też pierwszą wersję aplikacji Omnia One, pokazującą w czasie rzeczywistym możliwie najpełniejszy obraz prowadzonych działań, uwzględniający zasoby sił powietrznych, armii, marynarki, dowództwa działań kosmicznych i działań w cyberprzestrzeni.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.