Reklama

Siły zbrojne

Bezpieczeństwo narodowe i międzynarodowe a wojny hybrydowe. Konferencja Akademii Sztuki Wojennej

Fot. ppor. Robert Suchy/CO MON
Fot. ppor. Robert Suchy/CO MON

Na Akademii Sztuki Wojennej w dniach 1-2 czerwca 2023 roku, odbędzie się konferencja pt: „Wielowymiarowość wyzwań dla bezpieczeństwa narodowego i międzynarodowego w kontekście wojny hybrydowej”. Jak tłumaczą organizatorzy „pełnoskalowa militarna agresja Federacji Rosyjskiej na Ukrainę zmieniła architekturę bezpieczeństwa międzynarodowego”.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Akademia Sztuki Wojennej (AszWoj) w dniach 1-2 czerwca 2023 w murach swojej akademii organizuje konferencje pt: „Wielowymiarowość wyzwań dla bezpieczeństwa narodowego i międzynarodowego w kontekście wojny hybrydowej".

Celem konferencji jest dokonanie identyfikacji, analizy oraz oceny wyzwań i zagrożeń pojawiających się na różnych płaszczyznach bezpieczeństwa w kontekście wojny hybrydowej, w obszarze militarnym, politycznym, gospodarczym, cybernetycznym, informacyjnym, ekologicznym i społecznym, a także próba dokonania prognozowania w tych obszarach.

Reklama

Jak piszą organizatorzy „Pełnoskalowa militarna agresja Federacji Rosyjskiej na Ukrainę zmieniła architekturę bezpieczeństwa międzynarodowego, przypomniała również, jak poważnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa państw i bezpieczeństwa międzynarodowego są działania hybrydowe. Cyberataki, wojna informacyjna, instrumentalizacja ruchów migracyjnych, podsycanie nastrojów antyuchodźczych lub akty sabotażu wymierzone w infrastrukturę krytyczną państw NATO i UE stanowią zaledwie przykłady szerokiego spektrum rosyjskiej aktywności.

Działania hybrydowe nie tylko narażają państwa zachodnie na kolejne niebezpieczeństwa, ale mogą także destabilizować ich funkcjonowanie. Cechująca je wielowymiarowość prowokuje do podjęcia pogłębionej debaty na temat nowych wyzwań dla bezpieczeństwa narodowego i międzynarodowego. Z kolei pojęcie zagrożenie hybrydowe odnosi się do działania podejmowanego przez państwa i podmioty nie będące państwami, których celem jest zdestabilizowanie obiektu ataku lub zadanie mu szkody poprzez połączone wykorzystanie środków jawnych i niejawnych, zarówno tych militarnych, jak i niemilitarnych".

Osoby zainteresowane udziałem w konferencji do 9 maja powinny wypełnić formularz zgłoszeniowy. Za wygłoszenie referatu należy uiść opłatę.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej wydarzenia

Szczegóły konferencji poniżej:

undefined

Wersja w języku angielskim

undefined
Reklama

Komentarze

    Reklama