Reklama

Siły zbrojne

Berlin zamraża intratny kontrakt. Niemiecki symulator na razie nie trafi do Rosji

Rząd niemiecki zamroził kontrakt z Rosją na dostawę centrum szkoleniowego dla wojsk pancernych i zmechanizowanych – fot. Rheinmetall Defence
Rząd niemiecki zamroził kontrakt z Rosją na dostawę centrum szkoleniowego dla wojsk pancernych i zmechanizowanych – fot. Rheinmetall Defence

Jest pierwsza, bardzo konkretna reakcja Europy na zajęcie Krymu przez Rosjan. Niemiecki minister gospodarki Sigmar Gabriel podjął 19 marca br. decyzję o wstrzymaniu kontraktu na dostawę dla Rosji nowoczesnego centrum szkoleniowego wojsk pancernych i zmechanizowanych, które miało powstać w tym roku na poligonie Mulino koło Niżnego Nowogrodu.

W ciągu kilku godzin doszło więc do diametralnej zmiany stanowiska, ponieważ jeszcze rano 19 marca br. przedstawiciel realizującego kontrakt koncernu Rheinmetall Defence informował, że jego koncern zamierza zrealizować wszystkie swoje zobowiązania wobec rosyjskich partnerów i nie ma żadnego ryzyka co do terminowości wykonania prac.

Rząd niemiecki widział to jednak inaczej i jeszcze tego samego dnia ogłosił, że: „w obecnej sytuacji nie jest możliwe wyeksportowanie do Rosji wyposażenia wojskowego centrum szkoleniowego”. Jest to wyraźna deklaracja, ale jak na razie jedynie polityczna, ponieważ Rheinmetall nie miał w planach w najbliższym czasie żadnych dostaw w ramach tego kontraktu. Jednak, kiedy takie dostawy będą przygotowywane, wtedy koncern ma się skonsultować z niemieckim rządem, który podejmie decyzję, zależnie od „bieżącego rozwoju sytuacji”.

W podobny sposób choć mniej kategorycznie postąpili Francuzi jeżeli chodzi o dostawę dwóch okrętów typu desantowych typu Mistral. Ostrzegli oni Rosjan 17 marca br., że rozważają anulowanie tego kontraktu, jednak ostateczną decyzję odłożyli do października 2014 r., a więc do czasu, kiedy upływa termin przekazania pierwszej takiej jednostki („Władywostok”) do Rosji.

Reklama

Komentarze (11)

  1. k.

    Bravo, może jednak istnieją w Europie jakieś wartości, w imię których można się poświęcić dla wyższych celów. Mam nadzieje, że wszystkie europejskie kraje eksportujące broń do Rosji, pójdą tą drogą. Dodatkowo należałoby ograniczyć wymianę handlową, w szczególności kupować gas i ropę od innych dostawców. Solidarna Europa może rzucić na kolana faszystowsko-imperialną Rosję, bez jednego wystrzału.

    1. Piotrek

      A zgodzisz się stracić prace, jeżeli pracujesz w zakładzie, który produkuje towary wysyłane do Rosji?

    2. Box123

      Ale PGZ należy do skarbu państwa więc kto odpowiada za jego zdolności? Jeżeli ich nie ma to należy ich pozyskanie zabezpieczyć umową z producentem dopłacając więcej pieniędzy. Jeśli narew nie będzie z pełną polonizacja od Brytyjczyków to będzie to zdrada, bo żadna inna oferta się nie umywa (np Nasams ma 2x mniejszy zasieg). I tu nie ma tłumaczenia, że najwcześniejsze czołgi byly by za 10 lat. Oferta leży na stole i wystarczy ja wybrać. Narew ma dać nam pełną kontrolę nad tym systemem, umożliwić w przyszłości zbudowanie własnej Wisły 2 i pozwolić na opracowanie rakiety do 12km. Kiedy prawdziwy ośrodek opracowujący nowe technologie z budżetem na poziomie np 2mld rocznie? Borsuk kosztował kilkadziesiąt milionów, to co można by osiągnąć mając do dyspozycji 100x większe środki? Abramsy, Wisła i f35 kosztowały nas 60mld, a dokończenie tych programów to następne 120mld i drugie tyle na serwis w trakcie użytkowania. To chyba bardziej opłaca się pozyskiwać technologie i rozwijać je przy pomocy własnych ośrodków nawet zwiększajac ich Finansowanie do 2mld rocznie. W perspektywie krótkookresowej jako plan podstawowy musimy posiadać pełną samodzielność w produkcji narwii, homara i wilka, a udział w produkcji samolotów piątej generacji i wilsy

  2. Tomasz Orzyszek

    Ile Kreml będzie musiał dopłacić za sfinalizowanie transakcji?

  3. mikiu

    mamy potencjał ze by stworzyć równie doby symulator- w Toruniu działa symulator systemu TOPAZ, w AONie działa już podobny i szkoli studentów i przyszłych dowódców

  4. Scooby

    Powinniśmy to koniecznie kupić

    1. alibaba

      A może samemu wymyślić co i sprzedawać jak to mówi Wojtekus gdzie indziej ?

  5. pola989

    Przestańcie się łudzić,że którykolwiek kraj przestanie robić interesy z Rosją.Jeżeli świat nie zrozumie,że zbroi,szkoli,udostępnia technologie a g r e s o r o w i,obudzi się w przededniu III wojny światowej.Putin,to człowiek KGB i takimi ludżmi się tylko otacza.I ma swą wielką ideę,którą skutecznie wszelkimi sposobami realizuje.Łatwiej to zrozumieć obserwując,jak sprawy ukraińskie są rozgrywane w parlamentach europejskich przez poszczególne partie.Wpływy biznesu na partie w każdym kraju są silniejsze,niż idee.Nikt nie zrezygnuje z dużych pieniędzy i interesów z Rosją.To są cholernie zapętlone powiązania łączące biznes rosyjski z biznesami niemal każdego kraju.Dlatego sankcje wizowe są śmieszne.Większy skutek można osiągnąć zamykając sklepy i domy mody w Europie przed małżonkami i kochankami ludzi biznesu rosyjskiego niż te wprowadzone dotychczas.Jedno jest pewne.Polska b.straci gospodarczo,a wszystkie kraje posowieckie są w tej chwili narażone na prowokacje.Przerażające jest to,co Putin z pełną świadomością zrobił ze swoimi obywatelami.To społeczeństwo o bochenku chleba przetrwa lata skupione wokół swojego wodza,cara.Trzeba próbować ich zamykać z współpracą intelektualną,naukową,kulturalną,sportową.Może zaczną się budzić.Inaczej koszty będą ogromne.

  6. Wojtekus

    Dokladnie, na zawieszone towary znajdzie sie kupiec gdzie indziej. Napewno nikt nie bedzie stratny tylko moze mniej zarobic.

    1. Kryss

      Umowa jest zawieszona a nie zerwana. Mówi Ci to coś? Sam o tym napisałeś. Nie ma czegoś takiego jak handel zawieszonym towarem z kontraktu w tym przypadku zaawansowanej technologii instruktażu.

  7. Piotrek

    Ble, Ble, Ble!!! Z tego co wiem to jedno takie centrum już zostało uruchomione. Jak Niemcy zerwą kontrakt, to Rosjanie skopiują wszystko i będą system szkolenia nawet taniej!!!

  8. obrazek

    To pierwszy kraj, ktory wprowadzil ograniczenia. Co na to obanowicze? Nic, dla was najwazniejszy jest LM i zysk.

  9. Darek S.

    Niemcy postąpili słusznie. Francuzi powinni Mistrale Rosji dostarczyć. Rosja sama chciała się z tego kontaktu wycofywać. Centrum szkoleniowe może dużo bardziej podnieść w przyszłości wartość rosyjskiej armii, niż te okręty, które dużo kosztują, ale nie zmienią w znacznym stopniu wartości rosyjskiej armii. Większe straty na anulowaniu tych kontaktów będzie miała Europa, niż Rosja zysków z powodu ich terminowego zrealizowania.

  10. Igor

    poligon juz jest gotowy otwarcie mialo byc latem. Sikorski woli protestowac przeciw obzom w polsce bo to mu wychodzi na twitterze.

  11. obrazek

    Zrobili to , czego nie zrobil nawet Barack. Komu ufac. Tym, co za 3m-ce beda gotowi. Czy tym co za tydzien beda gotowi. Okazuje sie ze Barack, nie ma jaj i jich zalazka. Ide wymiotwac. Sorry access denied.

Reklama