Reklama

Siły zbrojne

Belgia stawia na broń przeciwpancerną z Niemiec

Autor. Dynamit Nobel Defence

Belgijskie wojska lądowe otrzymają pewną ilość jednorazowych granatników przeciwpancernych RGW-90 HH z głowicami kumulacyjnymi/odłamkowo-burzącymi klasy HEAT/HESH, wraz z amunicją szkoleniową do trenażerów.

Reklama

Czytaj też

Niemieckie przedsiębiorstwo Dynamit Nobel Defence poinformowało o otrzymaniu zamówienia wartego około 19 milionów euro (około 87 mln PLN) od belgijskiego Ministerstwa Obrony na doposażenie belgijskich wojsk lądowych w jednorazowe granatniki RGW-90 z głowicą HEAT/HESH (HH). Poza uzbrojeniem w ręce żołnierzy trafi amunicja ćwiczebna.

Reklama

Czytaj też

Reklama
Autor. DND

RGW-90 (bądź MATADOR - Man-portable Anti-Tank, Anti-DOoR) jest ręcznym, jednorazowym przeciwpancernym granatnikiem kalibru 90 mm. Pomimo tego, że produkowany jest przez DND, to opracowany został przy współpracy Rafael Advanced Defense Systems z singapurskim wojskiem. W omawianym (i zarazem podstawowym) wariancie RGW 90 HH broń może być używana przeciwko wozom opancerzonym oraz umocnionym obiektom (niszcząc żelbet o grubości do 300 mm, bądź potrójną ceglaną ścianę) i sile żywej. Wybór sposobu działania ma miejsce poprzez wsuwanie i wysuwanie sondy zapalnika - wsunięcie oznacza przejście do trybu HESH - odłamkowo-burzącego, zaś wysunięcie do HEAT - kumulacyjnego o przebijalności pancerza do 500 mm). Prędkość pocisku wynosi 240 m/s i razi on cele oddalone do 500 metrów, przy czym po zastosowaniu systemu celowniczego DynaRange maksymalny zasięg rażenia wzrasta o 200 m.

Autor. DND

Pod względem konstrukcyjnym jest to granatnik o masie 8,7 kg i długości 100 cm, składający się ze zbudowanej z materiałów kompozytowych wyrzutni, systemu celowniczo-obserwacyjnego oraz głowicy bojowej. Powstało jego kilka wariantów, w tym m.in/ RGW 90 ASM do niszczenia umocnień, wspomniany RGW 90 HH (oraz wariant tandemowy RGW 90 HH-T) z głowicą kumulacyjną i odłamkowo-burzącą, RGW-90 LRMP (Long Range Multi Purpose) z pociskiem programowalnym i maksymalnym zasięgiem 1200 m. Granatnika można używać w zamkniętych pomieszczeniach jest to możliwe dzięki dwóm silnikom: startowemu działającemu do momentu opuszczenia wyrzutni i właściwemu marszowemu. Wymagane jest tylk,o aby za strzelcem były co najmniej dwa metry pustej przestrzeni .

Broń ta jest, jako jedna z kilku, proponowana rodzimym siłom zbrojnym (Wojskom Lądowym i Wojskom Obrony Terytorialnej) w ramach programu Grot. Program Grot zakłada pozyskanie przeciwpancernego granatnika jednorazowego użytku w liczbie do 150 tysięcy sztuk.Obecnie nie ma informacji o zakończeniu fazy analityczno-koncepcyjnej i nadal nie wiadomo, jak potoczą się dalsze losy programu.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (2)

  1. Laky

    Po ile szt. jedna?

  2. X

    My nie potrzebujemy takiego "szajsu" .....w przeciwieństwie do korwet ;)))

Reklama