Siły zbrojne

Bangladeskie VT-5 podczas prób ogniowych

Fot. emperornie/Flickr/CC BY-SA 2.0

Niedawno, do Bangladeszu dotarła patria czołgów lekkich VT-5, które wzmocnią potencjał tamtejszych wojsk pancernych. Jak się okazuje, już teraz biorą one udział w próbach ogniowych, mających sprawdzić zdolności pod kątem skuteczności prowadzonego ostrzału.

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Bangladesz w roku 2019 zamówił z Chin 44 sztuki lekkich czołgów VT-5, określanych także jako Type 15 lub QZT-15 w celu zwiększenia zdolności swoich wojsk pancernych. Te ostatnie opierają się one obecnie o maszyny pochodzenia chińskiego m.in. MBT-2000 w liczbie 44 sztuk lub Type 59 Durjoy, których ma znajdować się na stanie ponad 170 egzemplarzy. Uzupełnieniem ich są czołgi Type 69-IIG, których liczebność określa się na mniej niż 60.

Czytaj też

VT-5 to czołg lekki opracowany i wyprodukowany przez chińską firmę zbrojeniową NORINCO (China North Industries Corporation). Po raz pierwszy pokazano go publicznie podczas Zhuhai AirShow China w listopadzie 2016 roku. Jego głównym uzbrojeniem jest armata gwintowana kalibru 105 mm z osłoną termiczną i maksymalnym zasięgiem ostrzału wynoszącym 3000 metrów. Czołg wyposażony jest w automat ładowania, a jednostka ogniowa wynosi 38 pocisków. Poza standardowymi rodzajami amunicji armata ma możliwość wystrzeliwania przeciwpancernych pocisków kierowanych o zasięgu do 5000 metrów.

Czytaj też

Kadłub i wieża VT-5 są wykonane ze spawanego pancerza stalowego, wzmocniony warstwami kompozytowym i/lub pancerzem reaktywnym ERA. Jednostkę napędową stanowi silnik Diesla o mocy 1000 KM, połączony z hydromechaniczną, w pełni automatyczną, skrzynią biegów. Prędkość maksymalna po drodze wynosi 70 km/h, od 35 do 40 km/h w terenie z maksymalnym zasięgiem 450 km.

Komentarze