Reklama

Siły zbrojne

Baltic Region Training Event XVIII

Fot. st. chor. szt. Adam Roik/CC DO SZ
Fot. st. chor. szt. Adam Roik/CC DO SZ

Dziewięć państw wzięło udział w rutynowych ćwiczeniach NATO BRTE XVIII (Baltic Region Training Event), które odbyły się na Łotwie. Celem szkolenia było doskonalenie międzynarodowej współpracy, mającej na celu wsparcie samolotu z powietrza i lądu oraz wspólny trening z zakresu wykonywania procedur awaryjnych w regionie bałtyckim.

Żołnierze z siedmiu państw NATO i dwóch krajów członkowskich Partnerstwa dla Pokoju w dniach 27 i 28 maja 2014 roku doskonalili swoje umiejętności w przestrzeni powietrznej nad Estonią, Łotwą i Litwą. Tak liczny udział sił powietrznych różnych krajów stał się możliwy dzięki wzmocnieniu misji Baltic Air Policing, którą w maju objęły myśliwce MiG-29 z Malborka, angielskimi Typhoonami (stacjonują z Polakami w litewskim Siauliai), duńskimi F-16 (estońska baza w Amari) oraz francuskimi Rafalami (baza w Malborku).

Różnorodność samolotów NATO podczas BRTE XVIII była szczególnie korzystna dla certyfikacji kontrolerów przestrzeni powietrznej (FAC - Forward Air Controller) w Adazi Training Range na Łotwie. Śmigłowce Mi-17 z Łotwy, R-44 z Estonii oraz  francuskie Rafale, brytyjskie Typhoony, estoński L-39 i szwedzki Gripen zapewniały bezpośrednie wsparcie lotnicze (Close Air Support-CAS) dla jednostek naziemnych.Trzy trudne scenariusze dały kontrolerom możliwości wykazania swoich umiejętności w koordynowaniu sytuacji w powietrzu oraz w rozwiązywaniu sytuacji bojowych w zakresie szkolenia wojskowego.

Równocześnie polskie MiGi-29 wraz z fińskimi F-18, brytyjskimi Tpyhoonami i Gripenami ze Szwecji przeprowadziły szkolenie powietrze-powietrze. Pilot Gripena w drodze powrotnej symulował sytuację awaryjnego opuszczenia kabiny. Pozwoliło  to przećwiczyć procedury ratownicze łotewskiej służby poszukiwania i ratownictwa (SAR) oraz śmigłowca służb reagowania kryzysowego.

kpt. Marek Kwiatek

Reklama

Komentarze

    Reklama