Siły zbrojne
Azerski Polonez ostrzeliwuje ormiańską armię
Azerowie do ataku na ormiańskie pozycje w Górskim Karabachu użyli systemów rakietowych W-200 Polonez, powstałych w ramach kooperacji białoruskiego i chińskiego przemysłu zbrojeniowego. To już kolejny konflikt zbrojny Azerbejdżanu i Armenii, gdzie został on użyty.
Na poniższym filmie widzimy najpewniej moment odpalania pocisków rakietowych kal. 301 mm używanych w systemie Polonez. Tym samym jest to już kolejny konflikt azersko-ormiański, w którym bierze on udział, wcześniej W-200 były używane także w czasie walk z 2020 roku. Najpewniej został on wtedy wykorzystany do ostrzału centrum kulturalnego w Szuszy 4 października 2020 roku, gdzie wykryto większe zgrupowanie ormiańskiej policji. Precyzyjnym uderzeniem rakietowym budynek został zniszczony, grzebiąc pod sobą ponad 20 zabitych i około 100-200 ciężko i lekko rannych. Nie jest wiadome, czy Azerbejdżan posiada na stanie swojej armii także zmodernizowany wariant tego systemu rakietowego, pozwalający na m.in. atakowanie wskazanych celów na dystansie nie 200, a 280-300 km. Azerbejdżan posiada łącznie zaledwie kilka sztuk tego typu wyrzutni rakiet.
Czytaj też
Azerbaijani forces firing Belarusian 300mm Polonez MLRS, attacking rear military installations of the Armenian Army in Karabakh. pic.twitter.com/98OuoMJBy0
— Clash Report (@clashreport) September 20, 2023
W-200 Polonez to białoruski system rakietowy kal. 301 mm opracowany dzięki współpracy z chińskim przemysłem zbrojeniowym (korzysta najpewniej z tamtejszej produkcji pocisków rakietowych A200). Sam efektor ma długość 7264 mm oraz masę 750 kg. Może przenosić trzy różne rodzaje głowic bojowych, którymi mogą być rażone cele na dystansie 50-200 km. Według strony białoruskiej salwę ośmiu pocisków, skierowanych na osiem różnych celów, można odpalić w 50 sekund. Przygotowanie wyrzutni do jej odpalenia zaś ma trwać osiem minut. Całość została osadzona na lokalnej produkcji samochodzie ciężarowym MZKT-7930 w układzie 8x8. Wersja Polonez-M ma już wykorzystywać nowe pociski balistyczne (zapewne chińskie M20) o donośności 280-300 km. Poza Białorusią tego typu uzbrojenie posiada także armia Azerbejdżanu.
gregoz68
Chodzony...
bezreklam
Czasa na dostawy broni NATO do Armenii i sankcje na Azerbejdżan. W końcu sprawiedliwa wojna. A UPS przepraszam....toż broń NATO ( Turcja izreol i inne ) idzie do Azerbejdżanu . Sam że sobą NATO nie może wojewc to wojna domowa.
ssb@wp.pl
Nawet jak by to Armenia należy do ODKB