Reklama

Siły zbrojne

Azerski Polonez ostrzeliwuje ormiańską armię

Wyrzutnie systemu Polonez.
Wyrzutnie systemu Polonez.
Autor. Ministerstwo obrony Azerbejdżanu

Azerowie do ataku na ormiańskie pozycje w Górskim Karabachu użyli systemów rakietowych W-200 Polonez, powstałych w ramach kooperacji białoruskiego i chińskiego przemysłu zbrojeniowego. To już kolejny konflikt zbrojny Azerbejdżanu i Armenii, gdzie został on użyty.

Reklama

Na poniższym filmie widzimy najpewniej moment odpalania pocisków rakietowych kal. 301 mm używanych w systemie Polonez. Tym samym jest to już kolejny konflikt azersko-ormiański, w którym bierze on udział, wcześniej W-200 były używane także w czasie walk z 2020 roku. Najpewniej został on wtedy wykorzystany do ostrzału centrum kulturalnego w Szuszy 4 października 2020 roku, gdzie wykryto większe zgrupowanie ormiańskiej policji. Precyzyjnym uderzeniem rakietowym budynek został zniszczony, grzebiąc pod sobą ponad 20 zabitych i około 100-200 ciężko i lekko rannych. Nie jest wiadome, czy Azerbejdżan posiada na stanie swojej armii także zmodernizowany wariant tego systemu rakietowego, pozwalający na m.in. atakowanie wskazanych celów na dystansie nie 200, a 280-300 km. Azerbejdżan posiada łącznie zaledwie kilka sztuk tego typu wyrzutni rakiet.

Reklama

Czytaj też

Reklama

W-200 Polonez to białoruski system rakietowy kal. 301 mm opracowany dzięki współpracy z chińskim przemysłem zbrojeniowym (korzysta najpewniej z tamtejszej produkcji pocisków rakietowych A200). Sam efektor ma długość 7264 mm oraz masę 750 kg. Może przenosić trzy różne rodzaje głowic bojowych, którymi mogą być rażone cele na dystansie 50-200 km. Według strony białoruskiej salwę ośmiu pocisków, skierowanych na osiem różnych celów, można odpalić w 50 sekund. Przygotowanie wyrzutni do jej odpalenia zaś ma trwać osiem minut. Całość została osadzona na lokalnej produkcji samochodzie ciężarowym MZKT-7930 w układzie 8x8. Wersja Polonez-M ma już wykorzystywać nowe pociski balistyczne (zapewne chińskie M20) o donośności 280-300 km. Poza Białorusią tego typu uzbrojenie posiada także armia Azerbejdżanu.

Czytaj też

System Polonez
System Polonez
Autor. mil.ru
Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (2)

  1. gregoz68

    Chodzony...

  2. bezreklam

    Czasa na dostawy broni NATO do Armenii i sankcje na Azerbejdżan. W końcu sprawiedliwa wojna. A UPS przepraszam....toż broń NATO ( Turcja izreol i inne ) idzie do Azerbejdżanu . Sam że sobą NATO nie może wojewc to wojna domowa.

    1. [email protected]

      Nawet jak by to Armenia należy do ODKB

Reklama