Reklama

Siły zbrojne

Białoruski Polonez strzela przy granicy z Polską

Białoruska wyrzutnia rakiet Polonez.
Białoruska wyrzutnia rakiet Polonez.
Autor. Ministerstwo Obrony Białorusi

Serwis ArmyRecognition (powołując się na rosyjskiego Sputnika) informuje, że białoruska armia w sierpniu prowadziła ćwiczenia z wykorzystaniem systemów rakietowych W-200 Polonez na terenie obwodu grodzieńskiego w pobliżu granicy polsko-białoruskiej.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Ćwiczenia te miały na celu poprawę współpracy pomiędzy systemami rakietowymi W-200 Polonez i bezzałogowcami. Udział w nich brali artylerzyści z 231. Brygady Artylerii, którzy mają w przyszłości otrzymać wspomnianą artylerię rakietową. Szkolenie polegało na zapoznaniu się żołnierzy ze specyfiką samego W-200, procedurami wykonywania zadań, namierzania celów i współdziałania z operatorami dronów (rosyjskiej produkcji) Supercam S350 i Supercam S100. Tym samym białoruskie dowództwo wdraża lekcje, jakie przynoszą działanie wojenne na Ukrainie, gdzie korygowany za pomocą bezzałogowców ogień artylerii różnego typu powoduje olbrzymie straty w jednostkach przeciwnika, zmniejszając liczbę zużywanej amunicji koniecznej do wykonania zadania.

Czytaj też

W-200 Polonez to białoruski system rakietowy kal. 301 mm opracowany dzięki współpracy z chińskim przemysłem zbrojeniowym (korzysta najpewniej z tamtejszej produkcji pocisków rakietowych A200). Sam efektor ma długość 7264 mm oraz masę 750 kg. Może przenosić trzy różne rodzaje głowic bojowych, którymi mogą być rażone cele na dystansie 50-200 km. Według strony białoruskiej salwę ośmiu pocisków, skierowanych na osiem różnych celów, można odpalić w 50 sekund. Przygotowanie wyrzutni do jej odpalenia zaś ma trwać osiem minut. Całość została osadzona na lokalnej produkcji samochodzie ciężarowym MZKT-7930 w układzie 8x8. Wersja Polonez-M ma już wykorzystywać nowe pociski balistyczne (zapewne chińskie M20) o donośności 280-300 km. Poza Białorusią tego typu uzbrojenie posiada także armia Azerbejdżanu, która używała go podczas wojny w Górskich Karabachu w 2020 roku.

Reklama

Czytaj też

System Polonez
System Polonez
Autor. mil.ru
Reklama

Komentarze (2)

  1. Darek S.

    Biedna Białoruś potrafiła Poloneza wyprodukować, a my wszystko musimy z półki kupować.

  2. tkin ważny

    Białoruś ma Polonezy od kilku lat i pomyśleć, że do chwili obecnej nie mieliśmy podobnej broni, aby się im przeciwstawić. Opracowali z Chińczykami i sami produkują. Czy jak napiszę, że Amerykanie uwzględniają tylko zakupy z półki dla największego przyjaciela USA w Europie to Defence 24 mnie wytnie? Ta przyjaźń ma bardzo materialny charakter. Możecie mnie wyciąć ale to nie będzie dobre ani dla Polski ani dla USA. trzeba zacząć o tym mówić!!!

Reklama