Reklama

Siły zbrojne

Artylerzyści z Bolesławca ćwiczyli precyzyjne strzelanie

Fot. 23. Śląski Pułk Artylerii
Fot. 23. Śląski Pułk Artylerii

Artylerzyści z 23 Pułku Artylerii przeprowadzili Trening Kierowania Ogniem pod kryptonimem „Błyskawica-18” połączony ze strzelaniem amunicją bojową. Ćwiczenie odbyło się na terenie Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu. 

Jak informuje serwis Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych celem treningu było doskonalenie umiejętności obsad stanowisk dowodzenia pułku i dywizjonów w kierowaniu ogniem. Ćwiczenie zostało połączone z oceną przygotowania funkcyjnych do realizacji zadań wsparcia ogniowego amunicją bojową.

Całość rozpoczęła zbiórka, w czasie której dowódcy dywizjonów otrzymali rozkazy bojowe. Następnie pododdziały przemieściły się do nakazanych rejonów wyjściowych i rozpoczęły realizację zadań taktycznych oraz ogniowych. Aby nadać większy realizm przeprowadzanemu ćwiczeniu załogi wyrzutni WR-40 Langusta i samobieżnych armatohaubic Dana doskonaliły umiejętności w warunkach dziennych i nocnych. 

Fot. 23. Śląski Pułk Artylerii
Fot. 23. Śląski Pułk Artylerii

Ponadto podczas treningu obsada Stanowiska Dowodzenia (SD) 23 Pułku Artylerii przećwiczyła współdziałanie z Zespołami Koordynacji Połączonego Wsparcia Ogniowego (PWO) dywizji i brygady, a pododdziały artylerii samobieżnej i rakietowej praktyczną realizację zadań ogniowych w relacjach wsparcia ogniowego. Zadania PWO realizowane były w ramach części praktycznej kursu szkoleniowego prowadzonego przez Szefa Wojsk Rakietowych i Artylerii 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej.

Trening Kierowania Ogniem "Błyskawica-18" stanowił element przygotowania pułku do udziału w większym ćwiczeniu taktycznym z pozostałymi wojskami 11LDKPanc. pod kryptonimem "Borsuk-18". 

Fot. 23. Śląski Pułk Artylerii
Fot. 23. Śląski Pułk Artylerii

Reklama

Komentarze (5)

 1. PRS

  W tym wpółwirtualnym ćwiczeniu chodziło o: ,,celem treningu było doskonalenie umiejętności obsad stanowisk dowodzenia pułku i dywizjonów w kierowaniu ogniem.\" Więc wodzowie umówili się, że będą razić wirtualne cele wirtualną amunicją. Imprezka we sztabie przeciągnęła się do nocy.

 2. Marek1

  Może trochę NIE na temat, ale warto wiedzieć - Kolejny sukces Rumunii - \"na zakończonych w Bukareszcie targach Black Sea Defense & Aerospace (BSDA) 2018 doszło do zawarcia szeregu umów pomiędzy przedstawicielami rumuńskiego i izraelskiego przemysłu zbrojeniowego. Gwoździem tych wydarzeń było podpisanie memorandum pomiędzy rumuńskim ROMAERO a izraelskim Rafaelem. Celem tej umowy jest umożliwienie rozpoczęcia procedury wdrożenia produkcji licencyjnej izraelskich pocisków rakietowych w rumuńskim przemyśle. Obiektem współpracy ma być PRODUKCJA w Rumunii pocisków przeciwpancernych Spike-LR II, rodziny pocisków powietrze–powietrze naprowadzanych na termicznie Python I-Derby-ER o zas. do 100km i rakiet przeciwlotniczych krótkiego zasięgu Tamir(zas. 70 km)\". Bukareszt przez niecałe 2 lata zrobił REALNIE dla swojej armii i przem. zbrojeniowego dużo więcej niż W-wa w ciągu ost. 18 lat ... Ps. Pytanie do kilku tutejszych \"ekspertów\" - czemu Rumuni jakoś się NIE boja, że Żydzi już sprzedali \"kody\" do w/w systemów Moskwie ?

  1. Realista

   Rumuni rozstrzelali Nicolau i Elene u nas Jaruzelski i Kiszczak dostawali emeryturę ... masz odpowiedz dlaczego

  2. Marek1

   Realista - wcale NIE pytałem dlaczego u nas jest fatalnie, bo od dawna już znam odpowiedź. Pytałem o coś innego.

  3. -CB-

   Rozstrzelali na pokaz i żeby za dużo nie gadali, a ich miejsce zajęli ich najbliżsi współpracownicy i władzę trzymali jeszcze długie lata, więc związek przyczynowo-skutkowy akurat średni.

 3. Robinzchudł

  Pewnie będę jednym z wielu, ale myszę to napisać: - precyzyjne strzelanie ??? ;))))))))

 4. opel

  Tak, tak....ćwiczyli precyzyjne strzelanie bez odpowiedniej amunicji. To zupełnie jak MW ćwiczyła obronę przeciwlotniczą bez rakiet przeciwlotniczych. A pewnie naszej artylerii - cele- zostały precyzyjnie wskazane przez jednostki WOT które teren precyzyjnie rozpoznały walką....ręce opadają jak się czyta o tych pseudo ćwiczeniach. Oczywiście, wróg został całkowicie zniszczony z zaskoczenia, precyzyjnymi uderzeniami. Jak widać NATO używające prezyzyjnej amunicji to idioci...wydają bezrozumnie kasę na zabawki a u nas da się ćwiczyć wszystko, nawet amunicją z lat 50-60 tych.

 5. Birma is a war zone

  Precyzyjne strzelanie bez precyzyjnej amunicji?

Reklama