Reklama

Siły zbrojne

Artylerzyści, przeciwlotnicy i desant. Wielodomenowe ćwiczenia USA i Japonii

Autor. U.S. Army Pacific/Twitter

W rozpoczętych w niedzielę w Japonii ćwiczeniach Orient Shield 22 biorą udział liczne oddziały amerykańskie – informuje Japan Times.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Wojska amerykańskie z 11. Dywizji Powietrznodesantowej, 1. Wielodomenowej Grupy Zadaniowej, 17. Brygady Artylerii Polowej, 38. Brygady Artylerii Obrony Powietrznej, 5. Brygady Wsparcia Sił Bezpieczeństwa i jednostek towarzyszących wzięły 27 sierpnia w ceremonii otwarcia Orient Shield 22 w Camp Kengun w Japonia. Orient Shield 22 są największymi dwustronnymi ćwiczeniami polowymi armii amerykańskiej i japońskich Sił Samoobrony realizowanymi w różnych miejscach Japonii w celu zwiększenia interoperacyjności oraz przetestowania i udoskonalenia operacji wielodomenowych i międzydomenowych.

Ćwiczenia Orient Shield 22 będą trwały od 28 sierpnia do 9 września i uczestniczy w nich U.S. Army Japan, U.S. Army Pacific, 1st Multi-domain Task Force oraz 17th Field Artillery Brigade łącznie około 2100 osób z japońskich Sił Samoobrony i armii amerykańskiej. W ramach szkolenia zostaną przeprowadzane ćwiczenia na stanowisku dowodzenia, zsynchronizowane z ćwiczeniem polowym w Camp Amami w Japonii z operacjami wielodomenowymi.

Reklama

Orient Shield 22 ma na celu poprawę zdolności interoperacyjnych obu armii, w tym w obszarach przestrzeni kosmicznej i cyberprzestrzeni, które coraz częściej stają się ważnymi elementami współczesnych działań wojennych. Na potrzeby ćwiczeń po raz pierwszy odwiedzi Japonię Pierwsza Wielodomenowa Grupa Zadaniowa Armii USA, która odpowiada za operacje multiddomenowe – przekazał Departament Obrony USA.

Czytaj też

W pierwszym dniu wspólnych ćwiczeń sił lądowych obu krajów, armia amerykańska wystrzeliła dwa pociski Javelin, podczas gdy Japońskie Siły Samoobrony ćwiczyły wystrzeliwanie swoich pocisków LMAT typu 01, podobnych do amerykańskich Javelinów, na poligonie Oyanohara w mieście Yamato, w prefekturze Kumamoto.

Na wyspie Amami Oshima w prefekturze Kagoshima, sąsiadującej z Kumamoto, w ćwiczeniach weźmie udział amerykański system rakietowy HIMARS. Jednostki wojsk elektronicznej z obu stron po raz pierwszy przeprowadzą także wspólne szkolenie z zakresu walki z okrętami.

Wartym odnotowania jest, że Amerykanie zdecydowali się zaangażować w ćwiczenia Wielodomenową Grupę Zadaniową, a także systemy artylerii uderzeniowe (HIMARS) i obrony przeciwlotniczej (Patriot). Scenariusz ćwiczenia wpisuje się więc w koncepcję działań wielodomenowych oraz łączenia i coraz ściślejszego współdziałania elementów systemu walki sił zbrojnych USA.

Czytaj też

Reklama

Komentarze

    Reklama