Siły zbrojne
Armia smoka: współczesne niszczyciele chińskiej MW [RAPORT]
W pierwszych dziesięcioleciach istnienia Chińskiej Republiki Ludowej (ChRL) i Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (ChAL-W) jej okręty wojenne były raczej niewielkie i przeznaczone do działań przybrzeżnych. Pełen rozkwit morskich sił oceanicznych nastąpił na przełomie wieków i nabiera niezwykłego tempa obecnie.
W pierwszych latach budowę MW Chin oparto o współpracę z ZSRR. Pierwsze powojenne okrętu kupowano tam. Kupowano tam również projekty licencyjne jednostek pływających, na bazie których uruchamiano produkcję w powstających chińskich stoczniach. Większość ówczesnych nowo budowanych chińskich okrętów miała stosunkowo niewielką wyporność, rzędu 100 do 300 ton, umożliwiającą im działanie w pobliżu własnych baz i wybrzeży. Chiny dość szybko rozwinęły seryjna produkcję w dużych liczbach różnego rodzaju kutrów torpedowych i okrętów patrolowych. Szybko dołączyły do nich kutry rakietowe różnych typów, oparte o radzieckie rakiety i radzieckie projekty.
Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.
WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105