Siły zbrojne

Armia iracka "rozpoczęła operację wyzwolenia Faludży"

Fot. US Army/ Wikimedia, Domena Publiczna
Fot. US Army/ Wikimedia, Domena Publiczna

W Iraku rozpoczęła się operacja, której celem jest odbicie Faludży z rąk Daesh. Będzie ona prowadzona przez iracką armię, którą wspierać ma amerykańskie lotnictwo. O rozpoczęciu działań poinformował premier Iraku Hajder al-Abadi. 

"Rozpoczynamy operację wyzwolenia Faludży" - powiedział szef irackiego rządu w wystąpieniu telewizyjnym. Faludża, położona około 50 na zachód od stolicy kraju, Bagdadu, jest jednym z najważniejszych bastionów Państwa Islamskiego (IS) w zachodnim Iraku. Dżihadyści zajęli miasto na początku 2014 roku.

Przed rozpoczęciem ofensywy irackie władze wezwały mieszkańców Faludży do opuszczenia miasta "bezpiecznymi drogami". Rodziny, które nie są w stanie tego uczynić, mają wywiesić na domach białe flagi.

Według irackich mediów, w poniedziałek nad ranem Faludża była pod silnym ostrzałem artyleryjskim irackiej armii. Już w niedzielę irackie lotnictwo zaatakowało cele Państwa Islamskiego w mieście i jego okolicach, zabijając kilkudziesięciu dżihadystów. 

Kilka dni temu iracka armia wyparła siły Państwa Islamskiego z miasta Rutba na zachodzie kraju. Dżihadyści nadal jednak kontrolują znaczne obszary Iraku, w tym miasto Mosul na północy.

Czytaj też: Barack Obama potwierdził śmierć przywódcy talibów

PAP - mini

 

Komentarze