W Rosji, w trakcie trwania targów Armia 2021, w trzech stoczniach położono na polecenie prezydenta Władimira Putina sześć stępek pod dwie korwety, dwa okręty podwodne z napędem klasycznym oraz dwa atomowe okręty z wyrzutniami pocisków balistycznych.
W ostatnich latach propaganda militarna w Rosji odgrywa coraz większą rolę. Zawsze była ważna i w czasach ZSRR i w obecnej Rosji, ale teraz wykorzystując wszelkie kanały masowej komunikacji ma dominować w oficjalnym państwowym przekazie. Dlatego wykorzystano uroczyste rozpoczęcie forum przemysłu zbrojeniowego oraz międzynarodowe zawody wojskowe Armia-2021 do kolejnej akcji „masowego” położenia stępek pod nowe okręty. W dniu 23 sierpnia 2021 roku prezydent Władimir Putin za pośrednictwem przekazu telewizyjnego przyjął gotowość trzech stoczni i polecił położyć w nich sześć stępek.
W swoim przemówieniu jak zawsze podkreślił wagę marynarki wojennej Rosji i zapowiedział kontynuowanie demonstracji rosyjskiej bandery na morzach i oceanach świata. Przemysłowi stoczniowemu postawił ambitne zadanie terminowego wypełnienia planów państwowych produkcji uzbrojenia tak, aby w przeciągu sześciu kolejnych lat do 2027 roku, zwiększył się udział nowoczesnych okrętów w MW Rosji do poziomu 70 proc. Oczywiście wyliczenie takiego poziomu jest sprawą czysto teoretyczną i bardzo zależną od przyjętych założeń, czyli które okręty są nowoczesne i które wliczane są do tej statystyki.
W Stoczni Siewmasz w Siewierodwińsku położono dwie stępki pod kolejne strategiczne okręty podwodne z rakietami balistycznymi projektu 09552 lub inaczej 955A Boriej-A. Są to dziewiąta i dziesiąta jednostka serii, budowane pod numerami stoczniowymi 209 i 210. Otrzymają one nazwy Dmitrij Donskoj i Kniaź Potiomkin. Ciekawym jest fakt, iż obecnie w MW Rosji do testów z nowymi rakietami balistycznymi wykorzystywany jest nadal okręt podwodny o nazwie Dmitrij Donskoj czyli prototyp projektu 941 Akuła (Typhoon). Niedawno zapowiedziano, iż po wycofaniu ze służby zostanie on zachowany w Archangielsku jako okręt-muzeum. Stocznia Siewmasz do tej pory przekazała odbiorcy cztery okręty Boriej. Przy czym prototyp według projektu 09550 w styczniu 2013 roku, dwa seryjne projektu 09551 w grudniu 2013 i grudniu 2014 roku oraz jeden zmodernizowany projektu 09552 Boriej-M w czerwcu 2020 roku.
Obecnie na wodzie znajduje się piąta jednostka Kniaź Oleg, która wejdzie do służby prawdopodobnie na przełomie 2021 i 2022 roku. Od chwili położenia wspomnianych dwóch stępek kolejne pięć okrętów jest w różnym stopniu budowy, ale w halach produkcyjnych. Łącznie dziesięć okrętów Boriej ma stanowić trzon morskiej części rosyjskich strategicznych sił rakietowych, rozlokowanych we Flocie Północnej i Flocie Oceanu Spokojnego. Z obecnie będących w służbie czterech jednostek, w każdej z tych flot są po dwa okręty.
Kolejne dwie stępki położono w Petersburgu w Stoczni Admiralicji, pod okręty podwodne projektu 06363 Warszawianka. Są budowane pod stoczniowymi numerami 01618 i 01618 oraz otrzymają nazwy Możajsk i Jakuck. Będzie to piąty i szósty okręt tego typu dla Floty Oceanu Spokojnego. Pierwsze sześć zbudowano i przekazano do eksploatacji we Flocie Czarnomorskiej w latach 2014-2016. Druga szóstka przewidziana na Pacyfik została zamówiona 7 września 2016 roku. Dwie pierwsze jednostki Pietropawłowsk-Kamczatskij i Wołchow przekazano w latach 2019 i 2020. Od tamtego czasu przebywały na Bałtyku i dopiero w sierpniu 2021 roku ruszyły do portu macierzystego. Obecnie wyszły z Bałtyku i kierują się w stronę Gibraltaru, a następnie przejdą przez Kanał Sueski. Trzeci okręt Magadan znajduje się obecnie w próbach odbiorczych i można przewidywać, iż rosyjską banderę podniesie w listopadzie 2021 roku.
Czwarty okręt Ufa nie został jeszcze zwodowany. Po ukończeniu obecnie budowanej drugiej szóstki Warszawianek planowana jest dalsza budowa tych okrętów. Jeden został już zamówiony 25 sierpnia 2020 roku i prawdopodobnie rozpocznie grupę okrętów przeznaczonych dla Floty Bałtyckiej. Obecnie siły podwodne tej floty są bardzo szczupłe i liczą zaledwie jeden okręt projektu 877 Dmitrow. Ma on zostać niedługo wzmocniony prawie bliźniaczą jednostką projektu 877W Ałrosa. Obecnie należy on do Floty Czarnomorskiej i przechodzi duży remont stoczniowy. Prawdopodobny transfer na Bałtyk nastąpi dopiero po jego ukończeniu.
Dwie pozostałe stępki położone 23 sierpnia 2021 roku dotyczą okrętów nawodnych. W stoczni Amurskiej w Komsomolsku nad Amurem zostaną zbudowane korwety Groznyj projektu 20380 i Bujnyj projektu 20385. Oba będą należeć do rodziny projektów 20380, 20385 i 20386, nazywanej typem Strieguszczij (od jednostki prototypowej 20380) i Griemjaszczij (od jednostki prototypowej 20385) . Wszystkie one są budowane w dwóch stoczniach, w Siewiernej w Petersburgu i wspomnianej Amurskiej. Poszczególne okręty projektu 20380 już różnią się od siebie. Jest to spowodowane charakterystyczną dla współczesnego przemysłu stoczniowego w Rosji rozwlekłością cyklu budowy.
W latach 2008-2020 do służby w MW oddano zaledwie siedem korwet projektu 20380 (cztery z Petersburga i trzy z Komsomolska) oraz jedną korwetę projektu 20385 (z Petersburga). Po położeniu wspomnianych dwóch stępek w różnych fazach budowy łącznie są kolejne cztery korwety projektu 20380 (po dwie w każdej stoczni), dwie korwety projektu 20385 (po jednej w każdej stoczni) i jedna projektu 20386 (w Petersburgu). Na 2021 rok planowanie jest wcielenie tylko jednej z nich (Rietiwyj), a na 2022 rok prawdopodobnie dwóch (Riezkij i Mierkurij). O bardzo wolnym tempie budowy tych okrętów może świadczyć to, że zamówionych, ale nie rozpoczętych jest dalszych osiem korwet. Łącznie daje to 23 jednostki, których budowa na pewno nie skończy się przed wskazanym przez prezydenta Putina rokiem 2027, a może trwać nawet do 2030 roku (dając średnio jedną korwetę rocznie).
Część obserwatorów, nawet rosyjskich, coraz bardziej dostrzega całkowity rozjazd oficjalnych deklaracji od ich realizacji w programie budowy okrętów. Z jednej strony prezydent Putin mówi o stałej obecności rosyjskich okrętów w tak zwanej dalekiej strefie operacyjnej, a z drugiej strony w większości budowane są okręty małe lub pomocnicze. Nawet tak wielkie wcześniejsze osiągnięcia przy wielkoseryjnej budowie okrętów podwodnych obecnie są coraz bardziej wyhamowywane. Jedyny rosyjski lotniskowiec Kuzniecow jest w wieloletnim remoncie i po zatonięciu jedynego doku, który mógł go unieść w celu dokończenia prac przy podwodnej części kadłuba i założenia zdemontowanych śrub napędowych, nie wiadomo kiedy powróci do służby. Najpierw w Murmańsku dwa suche doki muszą zostać przebudowane i połączone w jeden, wystarczająco duży dla Kuzniecowa.
Między innymi dlatego tak wielkie znaczenie w obecnej polityce militarnej Rosji ma propaganda. Nieustanne informacje o kolejnych ćwiczeniach i manewrach, przebazowaniach i rejsach, targach i pokazach oraz międzynarodowych zawodach mają nieco przyćmić problemy z utrzymaniem i modernizacją techniczną prawie milionowej rosyjskiej armii.
ito
Polska jest od Rosji ludnościowo 3,5 raza mniejsza, gospodarczo podobno w odróżnieniu od Rosji stoi świetnie, a nie widzę w Polsce (uwzględniając wielkość kraju) czterech okrętów podwodnych w służbie i trzech w budowie (niechby nie były boomerami), i dwóch korwet w służbie i dwóch w budowie- żeby tak pozostać przy klasach, o których traktuje artykuł. Za to widzę na forum mnóstwo cwaniaków, którzy ani przez chwilę nie zastanawiają się nad tym, co zostało napisane- i co piszą. Nie, sojusznicy NICZEGO za nas nie zrobią- będą działać dla siebie i może przy okazji pomogą nam- ale trochę trudno opierać o to swoją politykę bezpieczeństwa.
AndyP
Biorąc pod uwagę PKB, zwłaszcza per capita, na jednego Rosjanina i jednego Polaka przypada podobna kupka pieniędzy. Teraz, jeśli jesteś Polakiem, rozejrzyj się wokół siebie, a potem z kupki Rosjanina odejmij trochę na loty w kosmos, trochę na broń jądrowa, okręty atomowe, armię 10 razy większą od polskiej, inne rozbuchane struktury siłowe, na kompleks przemysłowo-militarny co roku wypuszczający wiele nowości, na infrastrukturę (Rosja jest dużo większa od Polski), na bazy wojskowe za granicą, na wojnę na Ukrainie, na oligarchów biorących procent od wszystkiego, na Moskwę i Petersburg dotowane przez cały kraj. I teraz dopiero możesz porównać obie kupki. I już wiesz dlaczego Polska wygląda właśnie tak, a Rosja nieco inaczej. Flota jest nam bardzo potrzebna, ale czy chciałbyś żyć jak Rosjanie w zamian za kilka okrętów?
Ręce opadają
W Rosji podatki są mniejsze niż w Polsce i to znacznie. Sprawdź sobie jak prosty jest ich podatek dochodowy jeśli jesteś w stanie wykonać taki kolosalny wysiłek. Ich budzet utrzymuje się z dużych firm energetycznych i podatków od przemysłu, a nie jak u nas od najbiedniejszych ludzi, a zachodnie banki i korporacje w Polsce nie płacą nic. Twoje tłumaczenie o kupkach pieniędzy jest tak durne ze wstydziłbym się powiedzieć to dziecku.
buba_0666
Kocham ich rozmach propagandowy :) - na papierze to tak wszystko pięknie wygląda ... A samoloty jak spadały, tak spadają, okręty toną, płaca niższa nie Polsce itd itd itd ...
Realizm
Płacę są wyższe bo polska stała się kolonią zachodu. Zagraniczny kapitał hula po Polsce jak wiatr po polu. Nie mamy żadnej marki.
Wania
Warszawianki z rosyjskimi akumulatorami mogą przebywać pod wodą ok dwie doby. Nie mają napędu AIP. I te okręty Rosja przeznacza na największy ocean na świecie? No chyba żart. Wszyscy tam mają okręty albo z niezależnym napędem albo z najnowszymi akumulatorami litowymi. Te okręty mają zasięg 100 mil od bazy.
antyWania
bo to są okręty przeznaczone do ochrony podejść do portów oraz ochrony boomerów wychodzących w morze, @Wanie nie kompromituj się bardziej niż na chłopca z Montany przystało, myślisz, że tu każdy prezentuje Twój poziom inteligencji, wyobraź sobie, że większość zdobywa informacje zanim cokolwiek napisze ...
Biedni ludzie ze spranymi beretami
Szkoda tylko zwykłych Rosjan którzy żyją na niższym poziomie niż najbiedniejsze kraje unii europejskiej takie jak Bułgaria i Rumunia. Co gorsza poprzez działania Władka ( polony Nowiczoki,Krym,wysadzenie magazynów Czechy itp.) nikt ich nie lubi ani nie szanuje na świecie
a
A ty wiesz na jakim poziomie żyją rosjanie
Rt
Szkoda tylko zwykłych Ukrainicow którzy milionami walą do kraju który żyje na niszym poziomie jak Rumunia to czego ci twoi rodacy tam szukają .. to jaki zadupiem musi być teraz ukraina skoro uciekają do takiej biedy
Hmmm
Kwestia przyzwyczajenia i biedniej żyją w małych miejscowościach. Jednak tam i życie jest tańsze. Zawsze mogą poprawić swój byt zgłaszajac sie do wojska ns ćwiczenia, kontrakty i grabiac np Polskę, która upadnie w tydzień. U nas rozpoznanie praktycznie nie istnieje.
Wojciech
A u nas prace nad Piratem, APR, ZSSW i Borsukiem trwają sobie w najlepsze. Dzieci mi juz wyrosły od kiedy pierwszy raz usłyszałem o wspaniałych produktach polskiego przemysłu i ciągle nic.
Viktor
Tabliczka przybita gwoździem n No i teraz dxiura
czarno to widzę
A my ile mamy aktualnie w budowie okrętów podwodnych i korwet???
Davien
To nie czytałes artykułu? Macie w budowie 4 OP i dwie korwety :))
na popych
Naprawiliscie już ten czołg?Czy bez jeszcze jednej 0,75 nie da rady?
andys
Państwo , które swoje bezpieczeństwo jest w stanie zapewnić posiadaniem broni atomowej i które, nie jest aktywne w lokalnych wojnach poza granicami kraju, może teraz "popuścic" w broni konwencjonalnej. Z czasów szaleństwa zimnowojennego Rosja zgromadziła ogromna ilość sprzetu tej kategorii, posiada w archiwach powazny zasób róznych opracowań , z róznych powodów nie wykorzystanych. Rosjanie czuja sie wiec stosunkowo komfortowo. Jedyne (drobiazg!!) co trzeba było zrobić to organizacja i wyszkolenie sił zbrojnych. To , mozna powiedzieć, wykonano.
Fixx
Merkel przywiozła do Moskwy kase na remont pałacu Putina oraz na cztery okręty . Zakochanej kobiecie kto zabroni takich gestów wobec kochanka z czasów NRD
Xzibit
A co ze stępką którą rząd kładł 4 lata temu w stoczni Szczecińskiej ?? jakiś prom miał być czy coś :) hehehe
tak tak
Ale im zazdrościcie aż kapie z tego artykułu zazdrość .....
Tylko pytam
Czego zazdroszczą , lotniskowca bez śrub i napędu spadających samolotów czy wyrobów seropodobnych ?
AntyDavien
"Kontrakty z „Armija-2021”. 1. Podpisano kontrakt na dostawy do wojska samobieżnych haubic 2S35 „Koalicija-SW”. Będą to pierwsze seryjne pojazdy po pierwszej próbnej partii 10 haubic. Liczby oraz dat nie podano. 2. Podpisano kontrakty na dostawę kolejnej partii nowych T-90M oraz zmodernizowanych po kapitalnym remoncie T-90 do standardu T-90M. Tak i tu brak i liczby i dat. 3.Podpisano kontrakt na dostawę do wojska śmigłowców Ka-52M. Dostawa tej partii przewidziana jest na lata 2022-23 i będzie się zawierać w liczbie 30 śmigłowców. Docelowo ma być zbudowanych dla wojska 144 śmigłowców Ka-52M. 4. Podpisano kontrakty na dostawę do wojska rakiet „Cirkon”,”Kindżał” i „Kalibr”. Przy okazji poinformowano o podpisaniu kontraktów na modernizację samolotów MiG-31 do standardów MiG-31K i MiG-31BM. 5. Podpisano kontrakt na modernizację będących w linii samolotów Tu-95MS do standardu Tu-95MSM. Szczegółów nie podano."
Monkey
@AntyDavirn: Coś tam wprowadzają, ale z dużymi opóźnieniami, a niektórych rodzajów sprzętu nie są w stanie szybko dopracować.
Rejtan
Niechętnie przyznaję, że Rosja powoli odbudowuje swoją siłę militarną. Oczywiscie robi to nierównomiernie ( np całkowity brak duzych okretów, brak nowych samolotów transportowych małych i srednich), ale w zakresie lotnictwa bojowego, op, uderzenia strategicznego i obrony plot/przeciwrakietowej w 5-8 lat znów będą równoważni dla USA.
Kosiarz onuc
Równoważni z USA , a Putin mówi że niet analogicznowo w calom mirie , np. lotniskowca bez napędu
321
W Polsce 4 lata temu też kładli stępkę w stoczni Szczecińskiej pod prom,była telewizja i pełno gości,czy prom już jest gotowy ????
beee
To trzeba aż rozkazu prezydenta rosji, żeby okręty zamawiać? Admiralicja nie chce? Komediowato to wygląda.
BUBA
Na rozkaz Putina .. dobre .. Dlaczego nie np. na rozkaz prezydenta A.Dudy ... polozono stepke pod Miecznik ... Marzenia scietej glowy ...
dede
Kocham ich rozmach propagandowy :) - na papierze to tak wszystko pięknie wygląda ... A samoloty jak spadały, tak spadają, okręty toną, płaca niższa nie Polsce itd itd itd ...
zdegustowany
"W ostatnich latach propaganda militarna w Rosji odgrywa coraz większą rolę." --- a to musi być tłustym drukiem, ocieracie się o śmieszność ....
GB
Jak wycofają wszystkie okręty z przed 2000 roku to może będą mieli 70% nowych okrętów. Nowych, nie znaczy nowoczesnych. Ale to będzie mała przybrzeżna flota wtedy, plus 10 strategicznych SSBN i kilak SSGN 885
obiektywny
no coz propaganda tam ma sie dobrze gorzej z realizacja zapowiadanych zakupow i produkcji nowoczesnego sprzetu , a i nowe wielkie programy jak su57 czy t14 tez leza i kwicza a co wiecej jeden spadl nielot drugi dalej ma problemy z napedem i przekladnia , zreszta dobitnie pokazuja to targi na ktorych nikt juz tak nie kupuje od ruskich tego szrotu a frajerow na tani kredyt za niska jakosc tez coraz mniej
Jagoda
Na rozkaz Putina jeden Su-57 ma kosztować 75 rubelków ! Szach, Mat !