Siły zbrojne
Armaty Phalanx dla Korei Południowej
Koncern Raytheon przekazał informację o podpisaniu kontraktu z rządem Korei Południowej za 123 milinów dolarów na dostawę 9 okrętowych zestawów artyleryjskich kalibru 20 mm Phalanx Block 1B.
Jak się okazało umowa została podpisana w pod koniec 2013 r i jest to największy jednorazowy kontrakt zagraniczny, jaki dotyczył systemu Phalanx. Dostarczone zestawy mają zostać zainstalowane na ośmiu fregatach FFX typu Incheon drugiej partii (Batch II) oraz na planowanym do zbudowania, szybkim okręcie wsparcia typu AOE II. Dostawa Phalanx-ów ma się rozpocząć od 2016 r. i zakończyć w 2022.
Sukces Raytheona jest jednocześnie niepowodzeniem firmy Thales Nederland, która wcześniej dostarczyła dziewiętnaście podobnej jak Phalanx klasy zestawów artyleryjskich Goalkeeper kalibru 30 mm i to m.in. na najnowocześniejsze koreański okręty nawodne – trzy niszczyciele typu KDX (typu Sejong the Great) z systemem AEGIS.
Phalanx to sześciolufowe działko systemu Gatlinga M61 Vulcan naprowadzane radiolokacyjnie i elektrooptycznie, przy czym wszystkie elementy systemu znajdują się na jednej, obracanej podstawie. Jest to więc system autonomiczny i na okrętach zalicza się on do tzw. systemów ostatniej szansy, czyli obrony bezpośredniej. Prawdopodobieństwo trafienia poza precyzyjnym systemem naprowadzania zwiększa dodatkowo szybkostrzelność- od 3000 do 4500 strzałów na minutę. Dlatego Phalanx-y są przewidywane przede wszystkim do zwalczania zbliżających się do okrętów rakiet przeciwokrętowych, w tym tych niskolecących, a więc wykrywanych w ostatnim momencie.