Reklama

Siły zbrojne

Arabia Saudyjska modernizuje Eurofightery. Kto kupi 100 nowych myśliwców?

Do chwili obecnej Arabia Saudyjska zamówiła 72 samoloty wielozadaniowe Eurofighter. Prawdopodobnie przejdą one modernizację. Fot. Eurofighter - Geoffrey H Lee, 2011.
Do chwili obecnej Arabia Saudyjska zamówiła 72 samoloty wielozadaniowe Eurofighter. Prawdopodobnie przejdą one modernizację. Fot. Eurofighter - Geoffrey H Lee, 2011.

Koncern BAE Systems poinformował o dążeniu do podpisania kontraktów eksportowych dotyczących sprzedaży około 100 myśliwców Eurofighter. Arabia Saudyjska zamierza zmodernizować posiadane maszyny – pisze Wall Street Journal.

Jak podaje Wall Street Journal, brytyjski koncern „finalizuje” umowę o wartości 1,3 miliarda funtów, dotyczącą prawdopodobnie modernizacji Eurofighterów posiadanych przez Arabię Saudyjską. Jednocześnie BAE Systems podejmuje działania w celu zdobycia nowych zamówień eksportowych, opiewających na około 100 maszyn tego typu. Zgodnie z treścią raportu półrocznego koncernu utrzymuje on „znaczną obecność” w Królestwie Arabii Saudyjskiej, podczas gdy możliwości pozyskiwania kontraktów w Stanach Zjednoczonych i w Wielkiej Brytanii określono jako „ograniczone”.

Obecny poziom zamówień zapewnia utrzymanie linii produkcyjnej Eurofighterów do 2018 roku. Jednakże, myśliwce Typhoon mają podlegać modernizacjom, w celu zachowania ich zdolności bojowej na współczesnym polu walki. Prace obejmą zarówno poszerzenie zakresu przenoszonego uzbrojenia, w tym integrację rakiet powietrze – powietrze Meteor i pocisków manewrujących Taurus, jak i wyposażenie Eurofighterów w nowe radiolokatory ze skanowaniem elektronicznym. Do chwili obecnej Arabia Saudyjska zamówiła 72 samoloty tego typu.

Reklama

Komentarze (4)

 1. kotlet

  Zasadniczym zadaniem lotnictwa jest ochrona przestzeni powietrznej a. do tego potzebne sa mysliwce przewagi powietrznej np.f-15, f-22, eurofighter. samoloty typu f-16 czy jego nastepca f-35 nie nadaja sie do tego bo zostaly stworzone do niszczenia celow naziemnych.( f-35 przejmie zadania f-16 oraz szturmowego a-10.) sa to mysliwce wspomagajace

 2. ryszard56

  I takie samoloty najnowsze w ilisci 64 sztuk powinien zakupić nasze MON ,DO CZASU AŻ F-35 bedą dopracowane

 3. Adam

  Nie najlepiej to świadczy o Typhoonach, skoro niemal nowe samoloty muszą modernizować

  1. xyz

   Chcą wyrównać standard, więc co w tym dziwnego?

 4. ro

  Do Polski - 48 sztuk albo lepiej 64 zamiast Su 22 i MiG 29 - znacznie przed F35.

  1. jamci

   Godzina lotu F-16 to 4.000 usd (cztery tysiące dolarów). Godzina lotu eurofightera to 70.000 euro (siedemdziesiąt tysięcy). Brawo za wybór.

  2. bolo

   Przed F 35 a zamiast Su 22 i Mig 29 tylko 16 F 16V razem z JASSM. Ale oczywiście to nierealne tak jak i te Typhoony. Oby chociaż JASSM trafiły do Polski.

  3. Jacek

   W Libii okazało się że z całej trójki europejskiej to tylko Rafaele jest na prawdę uniwersalny i choć nie lubię Francuzów to to byłby to lepszy wybór od T. które jeszcze są strasznie drogie w utrzymaniu. Z resztą cała ta europejska produkcja nie wnosi jakiejś przełomowej technologi w porównaniu do F-!6

Reklama