Siły zbrojne
Amunicja kierowana dla NATO. Pierwsza dostawa z USA
Sojusznicza agencja NSPA (NATO Support and Procurement Agency) otrzymała pierwszą dostawę amunicji kierowanej, zamówionej w ramach projektu NATO. Produkowane w USA uzbrojenie trafi w najbliższych tygodniach do Belgii i Danii.
Warta ok. 20 mln dolarów amunicja kierowana zakupiona została przez agencję ds. wsparcia i zaopatrzenia NATO, w imieniu 11 sojuszników i jednego partnera Sojuszu, którzy biorą udział w projekcie. Pierwsza dostawa, jak wspomniano wyżej, trafi do Belgii i Danii. Organizowane są już również druga oraz trzecia runda dostaw.
W sierpniu 2016 roku zgodę na zakup elementów systemów amunicji precyzyjnej przez agencję ds. wsparcia i zaopatrzenia NATO wyraził amerykański Departament Stanu. Zamówienie objęło m.in. ponad 2 tys. zestawów do budowy bomb JDAM, czujniki DSU-38/B pozwalające na ich użycie z systemem naprowadzania laserowego, a także elementy bomb kierowanych GBU-12 i GBU-49.
Zamówienie dla 12 krajów złożono w ramach porozumienia sojuszniczego, którego ramy powstały podczas szczytu NATO w Walii w 2014 roku. Założenie tej inicjatywy jest zgodne z zasadą „inteligentnej obrony” (smart defence) i tworzenia wspólnych zdolności (pooling and sharing). Dzięki zakupom w takiej formie uczestniczące państwa mogą korzystać z uzbrojenia według potrzeb, zmniejszają się też koszty i zakres czynności konieczny do wykonania zakupów (korzyści skali).
Prowadzenie zakupów w ramach natowskiej inicjatywy pozwala na korzystanie w razie potrzeby (np. prowadzenie operacji lotniczej czy wystąpienia kryzysu) z zapasów sojusznika. Problem z brakiem amunicji pojawił się np. podczas operacji prowadzonej w Libii. Utrudniona była również możliwość skorzystania z zapasów sił powietrznych innego kraju.
Zorientowaliśmy się, że potrzebujemy nowego, elastycznego podejścia do kwestii dostarczania amunicji precyzyjnej powietrze-ziemia. Jestem zadowolona, że to widać obecnie efekty tego nowego podejścia.
Co więcej, ma dać większą niezależność krajom członkowskim NATO i zredukować zależność od USA w prowadzeniu misji lotniczych.
Projekt koordynowany jest przez NSPA w imieniu 11 krajów sojuszniczych, które do tej pory podjęły decyzję o dołączeniu do inicjatywy. Na liście znajdziemy Belgię, Czechy, Danię, Grecję, Węgry, Holandię, Norwegię, Portugalię, Hiszpanie, Wielką Brytanię oraz Polskę. Udział w nim zadeklarowała również Finlandia, jako partner NATO. Zorganizowano już również podobne inicjatywy obejmujące zakupy amunicji morskiej i lądowej. Odpowiednie porozumienia w tych sprawach podpisano podczas tegorocznego szczytu NATO w Brukseli. W obu udział bierze także Polska.