Reklama

Siły zbrojne

Amerykańskie wojsko na ulicach Tarnowa

Na ulicach Tarnowa pojawili się żołnierze 2. Pułku Kawalerii Armii Stanów Zjednoczonych, którzy przemieszczają się przez Polskę w ramach operacji „Dragoon Ride II”. W spotkaniu z mieszkańcami miasta biorą również udział żołnierze z 21. Brygady Strzelców Podhalańskich.

Od 27 maja przez Polskę, w ramach operacji "Sabre Strike-16", która towarzyszy ćwiczeniu Anakonda-16, przemieszczają się w dwóch grupach siły 2. Pułku Kawalerii Armii Stanów Zjednoczonych. Część jednej z grup, która maszeruje w sile ok. 600 żołnierzy i prawie 200 pojazdów, zatrzymała się 31 maja na Rynku w Tarnowie. Jak podaje kpt. Konrad Radzik, zanim pojazdy amerykańskie wjechały na Rynek, zatrzymały się na jednej z ulic w pobliżu Grobu Nieznanego Żołnierza, gdzie prowadzący kolumnę ppłk Deric Holbrook, wspólnie z prezydentem miasta Romanem Ciepielą, konsulem generalnym USA Walterem Braunohlerem oraz dowódcą 1. batalionu strzelców podhalańskich ppłk. Rafałem Iwankiem złożyli wieńce oddając hołd poległym żołnierzom polskim.

Następnie kolumna wjechała na rynek, gdzie czekali już mieszkańcy miasta oraz żołnierze 21. Brygady Strzelców Podhalańskich. Amerykanie zaprezentowali transportery Stryker z różnym wyposażeniem, pojazdy lekkie typu Humvee oraz haubice M777. Natomiast Podhalańczycy, których reprezentowali żołnierze 1. batalionu strzelców podhalańskich z Rzeszowa, pokazali sekcję strzelców wyborowych, drużynę zmechanizowaną z pełnym wyposażeniem, sprzęt wspinaczkowy, pojazdy rozpoznawcze, medyczne oraz kołowy transporter opancerzony Rosomak.

To czego dokonujemy tu, właśnie w ramach operacji Anakonda, tworzy poczucie bezpieczeństwa, odstrasza naszych wrogów i wzmacnia nasz sojusz. Dziękuje za państwa gościnność.

pułkownik Deric Holbrook
 

Operacja Sabre Strike-16, która jest powiązana z ćwiczeniem Anakonda-16, obejmuje przemieszczenie sił USA do krajów bałtyckich i prowadzenie operacji na ich terytorium. Dragoon Ride II rozpoczął się 27 maja, gdy Amerykanie wyjechali z bazy Vilseck w pobliżu Norymbergii. W czasie przejazdu trasą o długości 2400 km, biegnącą przez terytorium Niemiec, Czech, Polski, Estonii, Litwy i Łotwy, żołnierze będą uczestniczyć w międzynarodowych ćwiczeniach. Zakończenie Dragoon Ride II przewidziano na 15 czerwca - tego dnia kawalerzyści mają dotrzeć do estońskiej bazy Tapa.

Przejazd kołowy pododdziałów 2. Pułku Kawalerii organizowany jest po raz drugi. W zeszłym roku, pod koniec marca, Amerykanie, którzy brali w rotacyjnych ćwiczeniach w ramach operacji Atlantic Resolve, wrócili transportem kołowym do stałego miejsca stacjonowania w Niemczech. Wówczas w szkoleniu wzięło udział łącznie dziewięć kolumn, wyposażonych w około 90 transporterów Stryker i pojazdy wsparcia.

Czytaj więcej: Rusza drugi rajd dragonów. Wsparcie logistyczne od sojuszników

 

 

Reklama

Komentarze (12)

 1. urke

  Reasumując poniższą dyskusję: bądźmy dobrej myśli, że nic złego naszej ojczyźnie się nie przydarzy. Życzmy sobie wzajemnie zdrowia i lat świetlistego pokoju.

  1. historia

   Panie, tu nie chodzi o dobrą myśl czy dobre życzenia. Tu chodzi o nasze życie.

 2. Kosmit

  Mam prostą "zagadkę logiczną" dla wszystkich piszących o Rosji i USA jako o "siebie wartych okupantach", albo wręcz wskazujących na wyższość Rosji. Po wojnie my mieliśmy rosyjskie "wyzwolenie", a Japonia, czy RFN miały amerykańską okupację. Jak myślicie - kto na czym lepiej wyszedł?

  1. logik

   Lepiej wyszły USA.

 3. historia

  Patrząc na historię: 1. Stacjonowanie obcych wojsk w Polsce zawsze kończyło się fatalnie. 2. Tam gdzie wchodzili Amerykanie tam następowała eskalacja konfliktu. Ponad 5 lat temu przeciętnemu Syryjczykowi nawet się nie śniło, że jego kraj obce siły obrócą w perzynę. 3. Częste stosowanie przez Amerykanów operacji "fałszywej flagi" Patrząc na interesy: 1. Doktryna Wolfowitza, PNAC.. 2. Potencjalny konflikt USA z Chinami. 3. Biznes zbrojeniowy musi się kręcić. Stan permanentnej wojny musi zostać zachowany. Czy ktoś da mi 100% gwarancję, że Amerykanie nie stworzą na terenie Polski militarnej prowokacji wobec Rosji? Dla nich to dobry interes - darmowy polski żołnierz, brak własnego zaangażowania, Rosja ma się czym zająć. Ja nie zgadzam się na wojnę na terenie Polski - to nie jest nasza wojna.

  1. tak tylko...

   Tylko na Kremlu tworzą teorie, że Polska osamotniona i pozbawiona sojuszników może czuć się bezpieczniejsza. W propagandzie jak w życiu, trzeba zachować umiar, by nie być żałosnym...

 4. myśliwy

  Tarnów to nie tylko trasa przejazdu na Anakondę, na północ. Tarnów= Azoty Tarnów= Wysokie zużycie chemii, przemysł chemiczny Tarnów= Szczęśliwe niedopuszczenie do wykupu pewnej ilości akcji przez Acron<-->FR Tarnów= Przede wszystkim produkcja, ale głównie rozwój badań nad krótko mówiąc bronią dla polskiej armii.

  1. Piotrek

   I wszystko to może szlag trafić, gdy zabraknie gazu ziemnego. Co może się stać przy planach obecnego rządu. Dotyczy to: punkt 2 i 3 z wpisu "myśliwego".

 5. maniuś

  tak tylko ... - rusomania przewyższa twoje rozumowanie ? z twych opowieści rysuje się jeden obraz , zła , zacofana , okupant , mordercy , oto twoja rosja ? ale ktoś stał na czele tego narodu , ktoś kto wykonywał - a potem w drażał swoje wizje ? a co Polska przez lata - raz była , raz jej nie było ? ile chordów obcego wojska nas okupowały , ile naszych dziadów zgineło , jak etnicznie jesteśmy wymieszani , nawet nie wiedząc czy jesteśmy czyści polakami w naszej mętalności i zawsze na uboczu stała Polska ? jedno wiem że po 1945r. ustanowiono granice państwa POLSKIEGO - i do dziś one istnieją ? KOMUŚ to zawdzięczamy - nie mówię o ideologii , bo z nią nikt się nie zgadzał - tak samo jak teraz ? Jeśli zmieniono system socjalno - komunistyczny w prowadzony po 45r. - przez CCCP ( ZSRR ) - to ktoś tym krajem rządził ? ( Stalin , Chruszczow , Breżniew , i tak dalej ) ktoś tą władzę posadził na czele powstającego nowego Państwa zwanego POLSKA ! ile wymordowano przy okazji POLAKÓW - to tylko jeden BÓG - wie ? I to nie tylko CCCP - również PRUSY ( ślązaków ) powstania 3 były ! Przez ziemie polskie - obecni byli Szwedzi , Węgrzy , Austryjacy , Francuzi , Rosjanie , ile jeszcze nacji przez układy geopolityczne - przewinęło się po naszej obecnej ziemi POLSKA - na pewno nie można się doliczyć ? Jedno trzeba znajnowszej historii oznajmnić - POLSKA po 45r. - istnieje w tych granicach jakie ustanowił STALIN ! Jest to obecnie najdłuższy okres w państwowości Polskiej ? KIM - BYŁ - to obecnie dość dobrze jesteśmy poinformowani . Ale nie można zafałszowywać HISTORII ? Wymyślać różnych teorii - jakie nam obecnie pasują ? CCCP - nie ma w POLSCE od 91r. ( wojsk i dyrektyw ) ? A tu dalej jakieś teorie o komunizmie - są wyciągane ? Ostatnie lata był to już czysty socjalizm z ludzką twarzą - praca , mieszkanie , zdrowie , rozmnarzanie się Polaków , stabilizacja w formie - to nasze POLSKIE ? Dziś jest system - nie wiadomo do czego go zaliczyć - silny bierze wszystko ? Cwaniak - przeżyje ? Czy nam potrzebne są - napięcia wewnątrz i na zewnątrz kraju ? Rozwój obecny zawdzięczamy - tylko wyzyskowi przez zachodnie firmy - korporacje materiału ludzkiego , by nadal pracowali w ich zakładach ?

 6. tak tylko...

  Uczestnicy forum nieustannie promujący rosyjski punkt widzenia i nie odnajdujący w sobie dostatecznej odwagi, by przedstawić motywację do wykonywania tej czynności mają naprawdę karkołomne zadanie by wzbudzić w nas niechęć do Amerykanów, a sympatię do Rosji. Nie jestem wielbicielem USA, bardziej realistą - na razie z nimi nam po drodze, bo są w zasadzie naszym jedynym gwarantem niepodległości. Ujmując rzecz historycznie przypominam, że z rąk żołnierzy amerykańskich nigdy w całych naszych dziejach nie zginął żaden Polak. Rosjanie mordowali nas za to setkami tysięcy, przypomnę choćby jeden fakt: rozkaz komisarza ludowego ZSRR o numerze 00485 z dnia 11 sierpnia 1937 roku. Na jego podstawie w latach 1937-1938 Rosjanie wymordowali 111 000 Polaków znajdujących się na terytorium ówczesnego ZSRR, niektóre szacunki mówią nawet o liczbie przekraczającej 200 tys. Ci ludzie byli rozstrzeliwani tylko za to, że byli Polakami: kobiety, starcy, dzieci…To tyle historia, ale nie ona powinna determinować nasze współczesne relacje z Rosją. Istotne jest dzisiejsze nastawienie Kremla do Polski, a te jest nad wyraz agresywne. Papierkiem lakmusowym świadczącym o intencjach Moskwy wobec Polski jest rosyjska propaganda hulająca na naszych portalach, która w niektórych przypadkach przyjęła kuriozalne rozmiary (samemu twierdząc, że jej nie ma - dla mnie to taki rosyjski humor - typowe, rosyjskie, znane nam od wieków zakłamanie. Jak któregoś dnia odpalę komputer i nie zobaczę rosyjskiej propagandy, to wtedy stwierdzę, że Rosja zmieniła wrogie dotychczas nastawienie wobec Polski...Towarzysze, wyjdźcie śmiało na ulicę i ujawnijcie się, statystycznie powinny was być miliony, biorąc pod uwagę odsetek pro rosyjskich wpisów.

  1. Podpułkownik Wareda

   tak tylko ... ! 1/ (...). " ... rosyjska propaganda hulająca na naszych portalach (...) przyjęła kuriozalne rozmiary ... ". (...). 2/ (...). "Towarzysze, wyjdźcie śmiało na ulicę i ujawnijcie się, statystycznie powinny was być miliony ... ". Internauto! Po raz kolejny proszę, abyś nie obrażał i nie czepiał się tych forumowiczów, którzy zamieszczają na forum odmienne poglądy, będące często - w opozycji do Twoich poglądów. Tegoroczny maturzysta, nie powinien w taki sposób oceniać osoby o odmiennych poglądach. To chyba jasne! Proszę także, abyś na forum zachowywał się jak człowiek cywilizowany. Teksty, które zamieszczasz na tym portalu, już dawno przekroczyły granicę dobrego smaku i zwykłej przyzwoitości. Ze swoimi fobiami antyrosyjskimi musisz poradzić sobie samodzielnie. Ale nie wykorzystuj przy tym - portalu D24! Internauto! Mam świadomość Twojego młodego wieku i braku jakiegokolwiek doświadczenia życiowego. Dlatego nie wymagam od Ciebie za wiele. Proszę jedynie, abyś zachowywał się przyzwoicie. Niczego więcej nie oczekuję.

 7. Dumi

  Miałem to szczęscie i spotkałem dwie kolumny k.Gliwic. Fajne przeżycie;)

 8. borota

  Nareszcie przybyli długo oczekiwani wyzwoliciele to nic że po 70 latach ale to oni powinni być na cokołach. Ruscy wyzwoliciele to ściema bo amerykańce yanki były przebrane w ruskie kufajki aby nie drażnić ojca i wujka. Teraz po 70 latach śpię spokojnie są obrońcy .

 9. tak tylko...

  Jakże żałosne są głosy uczestników forum promujące rosyjski punkt widzenia! Jestem dumny z Polski i z naszej znanej od wieków tolerancji i wolności słowa, tak obcej rosyjskiej kulturze. Pewnym smutkiem napawają mnie głosy promujące Rosję, a raczej ich autorzy, którzy nie mogą wykrzesać z siebie dostatecznej ilości odwagi by wyrazić motywy swych preferencji w wychwalaniu wschodniego sąsiada. Nachodzi mnie tylko jedna refleksja: otóż zawsze odwagą i brawurą górowaliśmy przez wieki nad wschodnim sąsiadem.

  1. wewiór

   tak tylko-przestań bredzić androny i obrażać ludzi mających inne zdanie od twojego.Jak masz obłąkańczą fobie na punkcie Rosjan-to twoja sprawa.Jeśli chcesz pisać penegiriki na cześć Amerykanów-to twoja sprawa.Ja nie przepadam za Rosjanami ani nie preferuję rosyjskiego punktu widzenia ani nie wielbię amerykanów(jedni warci drugich-jakbyś znał trochę historii-to byś wiedział o czym piszę).W czasie zimnej wojny -mieliśmy okupanta-wojska radzieckie(wtedy też się mówiło,że to nasi sojusznicy-przyjaciele)-a na nasz kraj wycelowane były amerykańskie rakiety termojądrowe.Teraz jest odwrotnie-mamy nowego sojusznika-a na nasz kraj wycelowane będą rosyjskie rakiety -również termojądrowe.W obydwu przypadkach-rakiety te przemienią nasz piękny kraj w radioaktywna pustynię. Bez ogródek wspomniał o tym Putin podczas swej niedawnej wizyty w Grecji, stwierdzając, że Rumunia, gdzie systemy rakietowe są już ukończone, znalazła się „na rosyjskim celowniku”, a Polska dostąpi tego samego „zaszczytu” z chwilą instalacji amerykańskich rakiet na Pomorzu.cyt.. Wobec powyższego nie podniecaj się tak tymi naszymi byłymi i obecnymi sojusznikami i nie pręż się-chociaż wydaje mi się,że to i tak nie dotrze to do ciebie.Żegnam.

 10. KrzysiekS

  Obawiam się tylko jednego że tzw. Wsparcie Wschodniej Flanki to w większości propaganda konkrety na razie są mizerne.

  1. N@t

   Niemcy mówią NIE! Nawet przejazd zablokowali obrońcy demokracji.

 11. tak tylko...

  Każdy sojusz jest tylko sojuszem i w razie W, trzeba być gotowym na wszystko, ale patrząc na te zdjęcia i zwykła, naturalną radość mieszkańców Tarnowa mam wielką satysfakcję, że lata pracy rosyjskiej propagandy w Polscy dały żałosne rezultaty. Nawet miliony wpisów promujących rosyjski punkt widzenia nie zmienią zdrowego rozsądku Polaków.

  1. wewiór

   tak tylko-radość z czego?,że pozbyliśmy się jednych a mamy na ich miejsce drugich?

  2. Podpułkownik Wareda

   tak tylko ... "! Internauto! Nie popadaj w niczym nieuzasadnioną przesadę i daruj sobie tego rodzaju wywody. Nie mam nic przeciwko przejazdowi przez Tarnów 2 Pułku Kawalerii Armii USA, ale Twoje demonstracyjne zachwyty z tego powodu, są wręcz niesmaczne. Nie wiem, czy dały - jak piszesz - "żałosne rezultaty - lata pracy rosyjskiej propagandy"? Poza tym: gdzie Ty czytasz "miliony wpisów promujących rosyjski punkt widzenia"? Jest rzeczą nieprawdopodobną, abyś Ty - było nie było - tegoroczny maturzysta, był w stanie obiektywnie ocenić tak bardzo istotne sprawy. Daj Boże, aby zdrowy rozsądek Polaków, był zawsze podstawą naszej egzystencji oraz państwowości. Daj Boże! A propos mieszkańców Tarnowa: otóż, byli i obecni mieszkańcy Tarnowa, skądinąd ciekawego miasta, mogą mówić o dużym szczęściu, że po 1945 roku Józef Stalin nie zatrzymał tego miasta po stronie b. ZSRR. A istniało wówczas, realne niebezpieczeństwo, że Stalin tego dokona! Powiem więcej: na przełomie 1944/1945 roku, bardzo wielu dygnitarzy cywilnych i wojskowych z najbliższego otoczenia Stalina, sugerowało wręcz swemu wodzowi, aby nie przekazywać Polsce byłych Prus Wschodnich oraz terenów obecnych, polskich województw północnych i zachodnich! Proponowali Stalinowi - terytorialne zdegradowanie Polski do wielkości b. Księstwa Warszawskiego, tj. - w przybliżeniu - od Warty do Wisły. I zapewniam Ciebie - tegoroczny maturzysto - że ówczesne, zachodnie mocarstwa demokratyczne, nie kiwnęłyby palcem w naszej obronie. Prawdopodobnie, ograniczyłyby się do przesłania na Kreml not protestacyjnych. Pomimo tego, jak wiemy, Stalin podjął inną decyzję dot. obszaru Polski. Internauto! Rozumiem, że miałeś prawo tego nie wiedzieć. Jednak w przyszłości, staraj się panować nad swoim zachwytem. Koniecznie! PS. Jako były wojskowy, z przyjemnością oglądałem na ulicach Tarnowa pododdziały 2 Pułku Kawalerii Armii USA oraz 21 Brygady Strzelców Podhalańskich Wojska Polskiego. Szczerze.

 12. myśliwy

  Słusznie przedmówca zauważył, że lata radzieckiej, później rosyjskiej propagandy na nic zdały się i ludzie wyrażają swoją radość, ale może nie tyle dlatego że pojawili się inni, lecz dlatego, że na codzień nie mają możliwość zobaczyć Amerykanina, tudzież amerykańskiego żołnierza, czy troszkę sprzętu wojskowego, których to znają z filmów, z telewizji i tylko tyle. Również atrakcja dla dzieci, pokazać im żołnierzy i pojazdy-sprzęt wojskowy. Regulując kwestię tzw. Wsparcia flanki wschodniej - to że nic się twardego i realnego nie dzieje to efekt tego, że pewnych deklaracji również fizycznych nie pokazuje się jeszcze. Tak naprawdę, gdyby przyjrzeć się i czytać między wierszami to co działo się w tej sprawie przez ostatnie pół roku, szykuje nam się efektowne wejście i historyczny moment - czy dobry czy zły czas pokaże - moment, który będzie miał silny przekaz dla FR. Pozdrawiam przedmówców.

Reklama