Reklama

Amerykańskie superrakiety dla Polski. Pentagon dał zielone światło

Zdjęcie: US Navy/Lockheed Martin
Zdjęcie: US Navy/Lockheed Martin

Polskie Siły Powietrzne wkrótce wzbogacą się o najnowocześniejsze amerykańskie pociski powietrze-powietrze AIM-120D3. Departament Stanu USA wyraził zgodę na sprzedaż Polsce 400 takich rakiet wraz z pakietem wsparcia logistycznego i technicznego. Wartość całej transakcji to około 1,33 miliarda dolarów.

O decyzji poinformował w mediach społecznościowych wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz: „Najnowsze pociski powietrze-powietrze trafią do naszych Sił Powietrznych! To kolejny krok w wielkiej modernizacji polskich Sił Zbrojnych”

Pociski AIM-120D3 to najnowsza wersja rakiet z rodziny AMRAAM, charakteryzująca się znacznie zwiększonym zasięgiem – sięgającym nawet 180 kilometrów – oraz bardziej zaawansowanymi systemami naprowadzania. W porównaniu do starszych wersji (m.in. C-5, C-7 i C-8), których używa już Polska, D3 oferują zupełnie nową jakość na polu walki. Zgody na zakup tych pocisków od USA otrzymały wcześniej Australia, Holandia i Wielka Brytania. Trzy wymienione państwa będą używać ich na myśliwcach F-35.

Oprócz samych rakiet, w ramach ewentualnego kontraktu Polska otrzyma m.in. sprzęt testowy, urządzenia szyfrujące, części zamienne, dokumentację techniczną, a także wsparcie inżynieryjne i szkoleniowe. Głównym wykonawcą zamówienia będzie amerykańska firma RTX Corporation z Tucson w stanie Arizona.

Według strony amerykańskiej, sprzedaż pocisków poprawi zdolności obronne Polski i całego NATO, a także wzmocni bezpieczeństwo w regionie. AIM-120D3 trafią też na wyposażenie sił powietrznych Australii, Holandii i Wielkiej Brytanii, gdzie będą wykorzystywane m.in. na myśliwcach F-35.

Reklama

To kolejny ważny krok w procesie modernizacji polskiej armii i budowania zdolności odstraszania w obliczu rosnących zagrożeń.

WIDEO: Szef Sztabu Generalnego dla Defence24: Musimy móc uderzać na odległość nawet 3000 km
Reklama

Komentarze (14)

  1. bmc3i

    @Davien. Nie nie mają takiego samego zasięgu. Zasięg Amraama w wersji D to 180 km, zasięg Meteora to 200+ km. Przy czym Meteor ma no-escape zone 60 do 70 km, znacznie większy od NEZ Amraama. Panuje generalna zgoda, że Meteor jest najlepszym w tym zakresie pociskiem na świecie. Jeśli przyjąć że napędzany ramjetem chiński PL-21 - podobnie jak ruski Izdelije 180 (R-77M) - ma no-escape zone określany jako "duży", to AIM-120 ma NEZ "średni", podczas gdy Meteor ma "największy w swojej klasie".

    1. Davien3

      To co podajesz to tzw zasięg balistyczny a nie skuteczny który dla obu pocisków jest taki sam i wynosi 100km NEZ Meteora jest podobny do AIM-120D nawet dla wersji C-7 wynosi ponad 50km Jedyna przewaga Meteora nad AMRAAM-em to nieco większa prędkość pocisku Obecnie najlepszym pociskiem tej klasy jest nie Meteor ale AIM-260 kończącu testy który ma taki zasięg skuteczny jak Meteor balistyczny PL-21 bije Meteora tu na głowę bo to odpowiednik AIM-260 o zasięgu balistycznym ponad 300km I jeszcze jedno US Navy testowała Meteora i AIM-120D jako następców AIM-54 i stwierdzili że Meteor nie ma żadnych przewag nad AMRAAM-em

    2. Grom2137

      @Davien i F-35 jest też lepszym, szybszym, i wyżej latającym myśliwcem of F-15EX/EF?

    3. Davien3

      @Grom Mysliwcem jest lepszym od F-15EX czy EF-2000 , jest też lepszym samolotem uderzeniowym od dowolnego innego mysliwca swiata.

  2. bmc3i

    W końcu wersja D,zamiast pisania bzdur przez naszych specjalistów prasowych, że wersja C to eksportowa wersja D.

    1. Davien3

      Nie myl ze sobą dwóch róznych wersji AIM-120D Polska jyz kupiła pierwszą wersję czyli AIM-120D/C-8 a teraz dostalismy zgodę na najnowszą wersję AIM-120D3 To dwie rózne rakiety cos jak AIM-120C-5 i C-7

    2. Czytelnik D24

      To nie jest żadna bzdura bo C-8 to oznaczenie dla wczesnej wersji D.

  3. Eee tam

    A europejski Meteor z pracującym cały czas silnikiem rakietowym zamiast tylko parę sekund w AIM po ile?

    1. Davien3

      Dla twojej wiedzy Silnik w AIM-120 działa przez 89 sek a zarówno AIM-120D jak i Meteor mają dokłądnie taki sam zasięg skuteczny wynoszący 100km.

    2. bmc3i

      Meteor nie ma silnika rakietowego tylko odrzutowy ramjet.

    3. bmc3i

      2 mln Euro.

  4. Grom2137

    Czy AMRAAMy nie są podobno wybitnie nieskuteczne?

  5. Szwejk85/87

    A przy okazji, jak idzie integracja fafików z nowymi typami uzbrojenia ? Może jakieś europejskie systemy ?

    1. Davien3

      Nie idzie w ogóle bo nie ma takiej integracji i nigdy miało nie być. Jedynie koreańskie FA-50 bl20 dostają pociski IRIS-T

  6. nyx

    A polskie superrakiety rozpoczęły testowanie... W ramach projektu budowy rakiet TRS dwa tygodnie temu przetestowano trzeci stopień rakiety kalibru 300mm.... szkoda że defence nic nie pisze na ten temat.

    1. Chyżwar

      Ano szkoda. Być może ma tu ruska zasada "ciszej jedziesz dalej staniesz"? Tyle, że w dzisiejszych czasach to bezsensowne. Teoretycznie przynajmniej rakieta ma być do celów "pokojowych" więc tajemnicy nie da się utrzymać. A umiejący liczyć i dodać sobie dwa do dwóch doskonale wie, że silnik każdego stopnia do tej rakiety działą na paliwo stałe i doskonale nadaje się do budowy rakiet o zastosowaniu militarnym. Dlatego między innymi właśnie na tym Polska powinna się skupić.

    2. Prezes Polski

      Chyżwar silnik to najłatwiejszy element. Zapewniam cię, że nie zrobi to na nikim wrażenia. Taki prosty silnik rakietowy budują na świecie hobbyści i studenci. Natomiast jeśli opracowany zostanie układ naprowadzania...to już będzie wielki krok w stronę polskiej broni rakietowej.

    3. Monkey

      @Prezes Polski: Jeśli silnik to „najłatwiejszy element” to dlaczego nasze okręty, samoloty, pojazdy lądowe jeszcze nie mają owych silników z polskiej produkcji? Oczywiście wynalezionych przez polskich konstruktorów..,

  7. poorpoora

    3.3mln za rakiete. To tak jakby samolot wystrzeliwal Lamborghini. Wezcie dajcie spokoj

  8. pomz

    Posty z kluczami, kodami wylaczającymi te rakiety czas start... 1, 2, 3...

    1. DanielZakupowy

      Ewentualnie posty o tym, że rakiet jest 400, a ruscy mają tysiąca samolotów za 3,2,1...

    2. Nordx

      No uprzedziłeś mnie 😁

    3. Shin Kazama

      @DanielZakupowy nie jest istotna liczba rakiet w posiadaniu Polski, ale w posiadaniu wszystkich krajów NATO, a przynajmniej wszystkich europejskich.

  9. chąśnik

    @przyszłość jeśli rakietą w cenie 4 mnl $ zestrzelisz coś wrogiego i wartego więcej niż rakieta, to warto!

    1. Szwejk85/87

      chąśnik@ Powiem więcej ! Jeżeli rakietą za 3,3 mln dolarów zniszczysz rakietę za 1 mln dolarów która ma zniszczyć obiekt za 1,5 mld dolarów to i tak zrobisz doskonały interes !

  10. Przyszłość

    4 miliony dolarów za rakietę. Niezłe. Czyli 15 mil zlotych

    1. Czytelnik D24

      "Oprócz samych rakiet, w ramach ewentualnego kontraktu Polska otrzyma m.in. sprzęt testowy, urządzenia szyfrujące, części zamienne, dokumentację techniczną, a także wsparcie inżynieryjne i szkoleniowe." Poza tym będą jeszcze negocjacje międzyrządowe więc to nie jest cena ostateczna.

    2. Czytelnik D24

      Poza tym jakim cudem wyszło ci 4 miliony z tego równania? Jakbym nie liczył wychodzi ok 3,3 miliona wliczając w to wszsytkie dodatkowe rzeczy.

    3. Nihoo

      Skąd założona cena 4 miliony? Równie dobrze może być 2 czy 3 miliony, bo w zakresie dostawy jest dużo więcej, niż same rakiety.

  11. Dr. Pavl Kopetzky

    Przeciw UE Niemiec!? No chyba!...

  12. Monkey

    Bardzo dobra wiadomość. Ale żeby dodać łyżeczkę dziegciu do tej beczki miodu: kiedy MLU dla naszych Jastrzębi?

  13. szczebelek

    To zgoda Pentagonu na sprzedaż, a nie podpisana umowa 😎

    1. [email protected]

      @szczebelek Departament stanu to nie pentagon noo i bez tej zgody możesz zapomnieć o umowie :))

  14. radziomb

    brawo. dobra wiadomosc :)

Reklama