Reklama

Siły zbrojne

Amerykańskie rakiety na Anakondzie i krajach bałtyckich. 10 tys. żołnierzy na Saber Strike

Fot. Sgt. 1st Class Robert Jordan/NC National Guard
Fot. Sgt. 1st Class Robert Jordan/NC National Guard

W trakcie ćwiczeń Anakonda w Polsce i Saber Strike prowadzone są ćwiczenia z udziałem jednostek artylerii US Army. Biorą w nich udział haubice samobieżne M109 i ciągnione M777, a także systemy rakietowe HIMARS. W manewrach w państwach bałtyckich uczestniczy około 10 tysięcy żołnierzy.

Zgodnie z informacjami podawanymi przez Dowództwo Operacyjne RSZ, dziś odbywa się szkolenie artyleryjskie w ramach ćwiczeń Anakonda. Uczestniczą w nim zarówno jednostki Wojska Polskiego, jak i sił sojuszniczych – w tym wojsk Stanów Zjednoczonych.

Do manewrów, oprócz haubic samobieżnych M109A6 Paladin, stanowiących organiczne wyposażenie brygady pancernej, wydzielono też pododdziały wyposażone w artyleryjski system rakietowy HIMARS. W ramach Anakondy odbyło się sprawdzenie możliwości prowadzenia połączonego ognia (jednoczesnego uderzenia artylerii różnych typów). Polskie jednostki są uzbrojone m.in. w wyrzutnie WR-40 Langusta.

Amerykanie wydzielili do ćwiczeń Anakonda jednostkę z 5. batalionu 113. Pułku Artylerii Polowej Gwardii Narodowej Północnej Karoliny. W szkoleniu biorą też inne jednostki komponentu rezerwowego US Army, np. pododdziały zestawów przeciwlotniczych krótkiego zasięgu Avenger.

Czytaj więcej: Przemysł skorzysta na rakietowym Homarze. Amerykańska oferta HIMARS [Defence24.pl TV]

Z kolei w Estonii rozpoczęła się kolejna faza ćwiczeń Saber Strike, odbywających się w trzech państwach bałtyckich. Ze strony Wojska Polskiego uczestniczy w nich kompania zmotoryzowana na KTO Rosomak, która bierze udział w manewrach prowadzonych na Łotwie. Również tam zostaną przeprowadzone ćwiczenia z udziałem jednostek artylerii US Army – zarówno ciągnionych haubic US Army typu M777, jak i rakietowych systemów typu HIMARS.

W manewrach będą też uczestniczyć bombowce B-52, czy np. pododdziały 2 Pułku Kawalerii US Army i kompanii rozpoznawczej 12 Brygady Pancernej Bundeswehry, które przemieszczały się przez Polskę w ramach ćwiczenia Dragoon Ride. Oprócz wymienionych wcześniej państw, w Saber Strike uczestniczą też pododdziały wydzielone przez Norwegię, Wielką Brytanię, Słowenię, Danię i Finlandię.

System HIMARS jest oferowany Polsce w ramach programu artylerii rakietowej Homar.

Reklama

Komentarze

    Reklama