Reklama

Siły zbrojne

Amerykańskie okręty na Morzu Czarnym z lotniczym wsparciem. Putin grozi

Fot. Petty Officer 3rd Class Ford Williams
Fot. Petty Officer 3rd Class Ford Williams

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w poniedziałek, że na okręt marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych USS Mount Whitney, który wpłynął na Morze Czarne można popatrzeć przez lornetkę „albo przez celownik odpowiednich systemów obrony”. Oprócz tej jednostki w rejonie Morza Czarnego operuje też co najmniej jeden inny amerykański okręt - niszczyciel z systemem Aegis. Działania prowadzą również jednostki lotnicze.

"Okręt USA wpłynął teraz na Morze Czarne. Możemy popatrzeć na niego przez lornetkę albo przez celownik odpowiednich systemów obrony" - powiedział Putin na naradzie w Soczi poświęconej problemom przemysłu obronnego Rosji. Podczas tej narady Putin ocenił, że Rosja powinna doskonalić swoje systemy obrony powietrzno-kosmicznej. "Jest to wprost związane z tym, że wiodące kraje pracują nad perspektywicznymi ofensywnymi systemami ataku" - powiedział. Dodał, że Rosja zauważa tendencję niektórych krajów "do podważenia istniejącego parytetu".

Dodał następnie: "wymaga tego również ogólna sytuacja wojskowo-polityczna, w tym rosnąca intensywność przelotów lotnictwa NATO w pobliżu Rosji i pojawianie się okrętów Sojuszu w wodach Morza Bałtyckiego i Morza Czarnego". USS Mount Whitney udał się na Morze Czarne w celu przeprowadzenia wspólnych operacji z siłami Sojuszu Północnoatlantyckiego. Poinformowało o tym na Twitterze dowództwo Szóstej Floty marynarki wojennej USA.

Reklama
Reklama

"Okręt flagowy Szóstej Floty Mount Whitney (...) z personelem 6. Floty i NATO rozpoczął północny tranzyt na Morze Czarne, by prowadzić działania z naszymi sojusznikami NATO i partnerami w regionie!" - czytamy w komunikacie. Ukraiński portal Europejska Prawda, który cytuje w poniedziałek ten komunikat, przypomina, że pod koniec minionego tygodnia amerykańskie i natowskie dowództwo ogłosiło początek operacji na Morzu Śródziemnym i Czarnym. Jej celem ma być zagwarantowanie bezpieczeństwa i stabilności w regionie - wskazuje serwis.

USS Mount Whitney to jednak nie jedyny okręt amerykańskiej floty, operujący w pobliżu Morza Czarnego, bo 30 października na Morze Czarne wszedł niszczyciel USS Porter typu Arleigh Burke. Co ciekawe, w komunikacie dotyczącym tego okrętu amerykańska flota położyła nacisk na współpracę niszczyciela z lotnictwem: nie tylko z samolotem patrolowym P-8 Poseidon, ale też myśliwcami F-15E Strike Eagle, rozmieszczanymi okresowo w bazach w Bułgarii i Rumunii (a wcześniej Grecji) w ramach operacji Castle Forge.

Warto więc zauważyć, że siły US Navy ćwiczą współpracę w rejonie Morza Czarnego nie tylko z sojuszniczymi marynarkami, ale także z innymi rodzajami sił zbrojnych. Jeśli dodamy do tego fakt, że cały czas rozwijane są systemy przekazywania danych (na przykład z myśliwców na okręty), można zakładać, że Amerykanie przygotowują się do działań wielodomenowych - również w rejonie Morza Czarnego.

PAP/Defence24.pl

Reklama

Komentarze (17)

 1. Spokojny

  I dlatego nie będzie żadnej inwazji Sowieta, tzn. Rosji na Ukrainę. Bo okręty US Navy są na Morzy Czarnym. Gdyby tow. Putin czegoś nie zrozumiał i jednak ruszył te graty połyskujące politurą farby olejnej gdzieś tam w krzakach przy granicy z państwem (?) rezunów, to mu zablokują jedyne ciepłe porty jakie ma Sowiet (czyli na Morzu Czarnym) i Sowiet grzecznie się wycofa.

 2. User

  Już raz Donald z systemem aegis został sparaliżowany. Więc jankesi miejcie się na baczności. Nie jesteście u siebie a Rosja jest. Wszędzie zachowujecie się jak żandarmi. Ale Rosji nie pokonacie.

  1. Lord Godar

   To ta historyjka podawana w ruskich mediach dla przeciętnie podchmielonych obywateli ?

  2. Golota

   Nikt nie jest niezwyciężony!!Żebyś się nie zdziwiła Rosjo cara Putina!!!**

  3. Krzysiek

   A po co pokonywać Rosję? Przecież to jest obszar zarządzany przez korporacje i kompanie handlowe od XVI wieku i doskonale im służy. W 1989 to dopiero mieli armię w porównaniu do ówczesnych sił USA wypadali kilka razy lepiej niż teraz. I co? Banki postanowiły zwinąć tę całą Rosję sowiecką i wprowadzić co wydajniejszego na tych wielkich obszarach Eurazji. I nic tutaj nie miały do rzeczy miliony wojska, 50 tys. czołgów itd., wiele z tego zgromadzone w środku Europy, ani groźnie pomruki rosyjskich generałów. Rosję wtedy zwinięto, bo jak już napisałem: Rosja to narzędzie (i bynajmniej nie w ręku tych co siedzą na Kremlu).

 3. Wysłannik

  A Ruscy nie mogą swoich : armii pancernej i ogólnowojskowej oraz floty czarnomorskiej przygotowywać do działań wielodomenowych na swojej południowo- zachodniej granicy ?????

  1. qwert

   Podejrzewam że od dawna są gotowi, na wypadek, gdyby w jakimś jankeskim pustym łbie, urodził się pomysł na jakąś awanturę

  2. Valdore

   i będziemy mieli powtórke z gonienia Rosjan za Ural, ale tym razem wam USA nie uratuje tyłków.

  3. qwert

   Będzie mieli powtórkę z tej gonitwy za Ural , ale skończy się jak zawsze, czyli defiladą w stolicy najeźdźcy z tym że tym razem ruscy mogą nie być tak wyrozumiali

 4. Anna

  Niemcy z Ruskimi idę tak naprawdę,rękę w rękę widać to w wielu aspektach.Nord Strim 2np.Reszta to gra pozorów.Ukraina już nie będzie się bronić.Putin traktuje ich jak swoich ,,zbuntowanych"braci.Odzyska całe terytorium z czasem.

 5. SMUTA was dopadnie wkrótce

  Ci rosjanie są komiczni, zamiast ruszyć do przodu gospodarkę, to oni ruszają wojska, zamiast zarabiać na gazie w dobrej cenie to oni straszą wstrzymaniem dostaw, wszystko robią na opak, świat się z nich śmieje, a oni myślą że się boi, jakie to typowo „ruskie”, turański mentalitet , biedny naród żyjący w wiecznym strachu przed kolejnymi carputinami w tych swoich siołach, gdzie najbliższy asfalt leży na drodze kołowania dla bombowców w pobliskiej bazie lotniczej…

 6. codybancks

  I tak trzymać !!!! Możecie również z Turcja robić manewry, bo jeszcze jest to kraj NATO !!! Ja bym, nie dopuścił do tego, żeby ruskie zajęły jakiekolwiek terytorium, Ukrainy lub innego państwa !!! Morze Czarne, to nie jest własność ruskich!!!

  1. czarno to widzę

   To wracaj do Donbasu i nie dopuszczaj.

  2. Sarmata

   A ta Ukraina te terytoria to skąd ma? Czy czasem nie ukradła je innym krajom?

  3. Bat

   Ja bym się spytał skąd ta Rosja ma swoje terytoria? Nie ukradliscie wszystkiego sąsiadom? Co to jest Rosja? Takiego kraju nigdy nie było. Było księstwo moskiewskie i tam jest wasza ziemią, resztę krwawo podbiliscie złodziejaszki . Rosjanie mają lepkie ręce do dziś. To taki Żydo mongolski naród z lepkimi rączkami

 7. Anna

  Bedzie z tego wojna.Rzad powinien przygotować Polaków.Ludnosc cywilna,żywność,schrony.

  1. Pesymista

   Jakie schrony??? Ehh

 8. Franz

  Putin uwaza morze Czarne jak i morze Baltyckie za swoje. Stad te pogrozki. Dla rownowagi sil niech sprowadzi swoj parowy lotniskowiec.

  1. GB

   To nie ma znaczenia co uważa Putin. Cieśniny są w rękach NATO, a Rosja nie ma szans ich zająć. A to oznacza że wszelki transport przez rosyjskie porty Bałtyku i M. Czarnego można bez problemu zablokować tak jak już to wiele razy się zdarzało w czasie wojen.

  2. qwert

   To może działać w obie strony

  3. GB

   Znaczy? Żaden statek rosyjski nie wyjdzie i nie wejdzie na Bałtyk. Transport z Polski, państw bałtyckich może iść do Szczecina/Świnoujscia i dalej przez Kanał Kiloński, lub cieśniny bałtyckie lub do Niemiec do Hamburga. Można też transprtować ładunki koleją do Chorwacji i Włoch. Rosja nie ma takich możliowści.

 9. Eee tam

  Putin jak milczy wydaje się grozniejszy niż jak się odzywa wtedy jest żałosny jak gdy groził Anglikom co sobie w wakacje pływali wokół Krymu jak chcieli. Teraz powtarza kabaret.

  1. qwert

   Nie przesadzaj, w drodze powrotnej nie odważyli się wpłynąć na wody terytorialne Rosji. Ominęli je szerokim łukiem

  2. ech te leniwe trolle

   Jak kilka miesięcy temu NATO ogłosiło, że wysyła 2 okręty na Morze Czarne a Putin się "odezwał" to NATO podkuliło ogon pod siebie i w/w okręty nawet nie próbowały przepłynąć tureckich cieśnin.

  3. GB

   Wow... I teraz znowu wchodzą? Poza tym nawet obecnie jest tam zespół natowskich okrętów.

 10. Hanys

  Może by tak jakiś rosyjski okręt podwodny położył miny na trasie którą będzie pływał ten jankeski złom, a potem powiedzieć że to jaka dryfująca mina z II wojny była :)

  1. GB

   Oczywiście. Przez okres Zimnej Wojny sowieci nie potrafili tego zrobić to niby teraz ma się im udać. Choć trzeba przyznać mieli sukces na swoim koncie - eks włoski pancernik jaki dostali po DWS wyleciał im na minie... Tacy spece byli od rozminowania własnego portu.

  2. Davien

   A potem stare bomby Fritz X które 70 lat latały w powietrzu sobie posla na dno Flotę czarnomorską.

  3. Max

   No dobrze, a teraz przepnij ordery z garnituru na piżamę i zrelaksuj się.

 11. ałtor

  Morze Czarne to nie jest sowiecka, prywatna sadzawka, więc pucio może nerwowo pokrzykiwać na swoim zebraniu ale nic nie może zrobić, bo przyleci kilka B1 i pozamiatają mu tą flotę czarnomorską jednym przelotem.

  1. Żołnierz

   Dokładnie

  2. qwert

   Sprawa dyskusyjna, ale czego oczekiwać? Jaki " ałtor" taki komentarz

  3. bender

   Nie, tu nie ma nic do dyskutowania, ałtor ma rację i już.

 12. Obserwator

  Rosja terroryzuje Ukrainę, Niemcy dają na to zielone światło, USA jednak szachują Putinowski bandytyzm - Ukraińców Rosja może straszyć, ale przy Amerykanach to papierowy tygrys. Biden tym razem zachował się jak należy.

  1. Hanys

   Po 20 latach wojny pokonali was Talibowie, to Rosja zrobi z was kotlet mielony :)

  2. Eee tam

   Uparcie się pytam co pózniej z Rosją zrobią Chiny ale jakoś nigdy nie odpowiedziałeś

  3. Patrzący z boku

   Zawsze fascynowało mnie życzeniowe myślenie piewców archaicznych technologii, nie mających oczywiście analogów

 13. amerykański stek bzdur

  Jeżeli bandyckie USA po raz trzeci rozpętają wojnę światową, to tym razem ich terytorium tez zostanie zrujnowane i to doszczętnie.

  1. GB

   Jeśli USA zaatakują to zrobią to w taki sposób że Rosja zostanie zniszczona doszczętnie. A to USA mają własne siły zbrojne u bram Moskwy, a nie na odwrót.

  2. amerykański stek bzdur

   Te bezsiły które USrael ma "u bram Moskwy", to Rosja wywiezie dwoma pociągami na Sybir ha ha, a USrael dostanie taki łomot, ze tam nawet w skafandrze kosmicznym łazić sie nie bedzie dało :)

  3. Eee tam

   Uparcie się pytam że jak USA upadnie to co wtedy Chiny zrobią zaraz Rosji ale trudno doczekać się tu odpowiedzi ekspertów forumowych.

 14. GB

  Jeden, dwa bombowce B-1B są wstanie zatopić wszystkie wartościowe okręty nawodne rosyjskiej Floty Czarnomorskiej.

  1. czarno to widzę

   Ale nie będą miały już gdzie wylądować, bo ich bazy wyparują.

  2. GB

   Jasne... Nikt nie użyje broni atomowej, bo to gwarancja zniszczenia swojego państwa.

  3. Hanys

   Ale tylko w waszej gierce komputerowej :) Tym złomem to możecie straszyć takie Haiti albo Grenady :)

 15. Fanklub Daviena i GB

  Nic nie gorszy tajemniczej "społeczności międzynarodowej" tak bardzo, jak gdy Rosja, Chiny czy Iran zachowują się tak jak USA lub Izrael... :D

  1. GB

   Chiny mnie mało interesują. Iran więcej gdyż leży na ropie i w sąsiednich państwach jest ropa. Natomiast Rosja jest państwem bandyckim i powinna zniknąć.

  2. Obserwator

   Gdy policjant używa pistoletu to CZASEM dopuszcza się przestępstwa. Gdy bandzior to robi ZAWSZE jest przestępcą. To jest prawidłowe podejście. Rosja, Chiny czy Iran to kraje bandyckie...

  3. Hanys

   Zniknąć to powinien wasz bandycki USrael i zniknie, może jeszcze w tej dekadzie.

 16. Wania

  Jeśli się spojrzy jakie kraje mają linie brzegową nad morzem bałtyckim to nasuwa się jeden wniosek: rusek powinien siedziec cicho. Wszystkie kraje albo są w NATO albo współpracują z NATO. Rosja ma skrawek terenu i powinna milczeć.

  1. ałtor

   Rusek zawsze będzie darł mordę zza płota - taka to mentalność drobnego przestępcy, ktory dostał po głowie w więzieniu a teraz szuka słabszych od siebie, żeby go zlać w odludnym miejscu. Afganistan, Gruzja, Ukraina, Czechosłowacja - to nie są równorzędni partnerzy do bitki - to osamotnione kraje bez żadnych sojuszy i poparcia międzynarodowego. Wojna z Ukrainą na szczęście uzmysłowiła znudzonym Europejczykom, że to nie "gdzieś tam", tylko tuż za rogiem czai się bandyta.

  2. czarno to widzę

   Rosja ma też 6500 głowic...

  3. GB

   Wedle układów 3750.

 17. Oceanograf z Bałtijska

  Niebieskie ludziki bez symboli przynależności państwowej, za to w ołowianych butach, przeprowadziły operację z zakresu minowania w pobliżu przebiegającego po dnie Bałtyku rurociągu NS2 zanim ten rozpoczął na dobre przesył rosyjskiego gazu. Będącym w pobliżu świadkom zdarzenia, ukraińskim turystom przebywającym w wycieczkowym batyskafie gały się śmiały jak to widziały:)

Reklama