Reklama

Siły zbrojne

Amerykańskie Herculesy w Powidzu

Fot. szer. Jakub Stypczyński/dgrsz.mon.gov.pl
Fot. szer. Jakub Stypczyński/dgrsz.mon.gov.pl

Siły powietrzne Stanów Zjednoczonych rozmieściły w 33. Bazie Lotnictwa Transportowego w Powidzu samoloty C-130 Hercules. Amerykanie przylecieli do Polski w ramach Aviation Detachment.

Amerykańscy goście, którzy przybyli wraz z czterema samolotami C-130 Hercules, służą w 86. Airlift Wing stacjonującym w Ramstein i 934. Airlift Wing ze stałą bazą w Minneapolis. Ich pobyt w Powidzu potrwa blisko miesiąc, do 25 marca. Przypomnijmy, że w tej samej bazie stacjonują polskie maszyny C-130E Hercules.

W czasie stacjonowania w Polsce Amerykanie będą prowadzić wspólne szkolenia z żołnierzami polskimi. Wśród realizowanych zadań znajdą się loty na zrzuty półtonowych zasobników CDS, desantowanie żołnierzy 6. Brygady Powietrznodesantowej, operowanie transportowców z nieutwardzonej płaszczyzny (pasa trawiastego), loty w szykach i loty z wykorzystaniem gogli noktowizyjnych.

Lotnicy transportowi współpracować będą również z 1. i 2. Skrzydłem Lotnictwa Taktycznego. Współpraca będzie polegała na osłonie Herkulesów przez myśliwce, jak i na unikaniu ich ataków. Elementem szkolenia będą również zaplanowane na 17 marca lotnicze zawody sportowe. Wszystkie załogi będą miały możliwość porównania swoich umiejętności i wyszkolenia poprzez udział w konkurencji precyzyjnego zrzutu ładunku w określony punkt na ziemi oraz lądowania na ściśle ustalonym miejscu pasa startowego (namalowana poprzeczna linia).

Loty wykonywane będą w dwóch turach – dziennej i wieczornej. W skład amerykańskiego komponentu lotniczego wchodzi ok. 120 żołnierzy personelu latającego, naziemnego i zabezpieczającego, ale w trakcie pobytu w Powidzu będą się oni rotować i liczba faktycznie uczestniczących we wspólnym szkoleniu będzie nieco wyższa.

Aviation Detachement to rotacyjna obecność żołnierzy i samolotów Sił Powietrznych w USA, mająca wzmocnić zdolność współdziałania sił powietrznych, prowadzona w ramach szkolenia polsko-amerykańskiego. W obliczu kryzysu za wschodnią granicą Polski i wobec działań militarnych Federacji Rosyjskiej na Ukrainie zakres prowadzonych operacji został znacznie rozszerzony. W działaniach tych uczestniczą samoloty transportowe C-130 Hercules i samoloty myśliwskie F-16.

Reklama

Komentarze (1)

  1. LL

    Od razu jakoś tak bezpieczniej się czuję.

Reklama