Reklama

Siły zbrojne

Amerykańskie bombowce wesprą „szpicę” NATO?

Amerykański bombowiec B-1B. Fot. Staff Sgt. Bennie J. Davis III/USAF.
Amerykański bombowiec B-1B. Fot. Staff Sgt. Bennie J. Davis III/USAF.

Sekretarz obrony USA Ashton Carter poinformował, że siły zbrojne Stanów Zjednoczonych biorą pod uwagę wydzielenie do jednostki natychmiastowego reagowania NATO (tzw. szpicy) m.in. bombowców, samolotów transportowych, myśliwskich, a także okrętów marynarki wojennej – podaje Associated Press.

Jak donosi agencja Associated Press, amerykańskie siły zbrojne mogą wydzielić do sił natychmiastowego reagowania samoloty bombowe, transportowe, myśliwce czy okręty wyposażone w pociski rakietowe.  Stosowną deklarację złożył sekretarz obrony Ashton Carter, podczas wizyty w Niemczech.

Wypowiedź Cartera jest o tyle istotna, że w tym tygodniu ministrowie obrony krajów Paktu Północnoatlantyckiego mają ustalić skład sił natychmiastowego reagowania NATO w odniesieniu do sił morskich, lądowych i specjalnych. Najwyraźniej więc „szpica” zostanie istotnie wzmocniona przez Amerykanów – w tym także w zakresie zdolności, które występują w Europie w ograniczonym zakresie, a dla mobilnych jednostek mogą mieć kluczowe znaczenie.

Już wcześniej dowódca sił NATO w Europie generał Phillip Breedlove twierdził, że Amerykanie będą wspierać siły natychmiastowego reagowania NATO m.in. przez udostępnianie środków transportu i wsparcia logistycznego, bardzo przydatnych dla jednostek które muszą zostać rozmieszczone w rejonie działań w krótkim czasie.

W ćwiczeniu Noble Jump, w trakcie którego rozmieszczono w Polsce i przeprowadzono szkolenie taktyczne tymczasowego zestawu sił natychmiastowego reagowania wzięły udział m.in. elementy lotnictwa US Army, wyposażone w śmigłowce Black Hawk. Najprawdopodobniej w perspektywie czasu do jednostki VJTF przyłączą się inne rodzaje amerykańskich sił zbrojnych, wydatnie zwiększając w ten sposób zdolności „szpicy”. Z drugiej strony trudno nie zauważyć, że potrzeba wsparcia relatywnie niewielkiego komponentu sił reagowania Sojuszu przez Amerykanów nie świadczy najlepiej o zakresie zdolności, jaki jest utrzymywany przez państwa Starego Kontynentu, które w zdecydowanej większości nie spełniają kryterium przeznaczania 2% PKB na obronę narodową.

Reklama

Komentarze (3)

 1. tadek

  fakty są takie że SZPICA staje się już GLOBALNĄ jednostką szybkiego reagowania znakomicie uzbrojoną i wspieraną, tego było potrzeba dla NATO !!!..

  1. vvv

   znakomicie uzbrojona w marder 1a3 i leopard 2a4 oraz cv90-30 :) dodaj ze leo2a4 sa polskie,

 2. takie są fakty

  Mimo wysiłków USA, Polski, Rumunii, Litwy i Estonii, reszta Europy nie chce się pozwolić szczuć USA na Rosję i nie czuje się przez Rosję zagrożona.

  1. Rafał

   Tak Wania, wszystko co mówicie o pokojowej Rosji i agresywnym USA to czysta prawda. Jak w komunikacie rosyjskiej gazety o tym, że na Placu Czerwonym w Moskwie rozdają czarne auta. Z małą tylko poprawką, że nie w Moskwie, a Petersburgu, nie czarne, a niebieskie, nie auta, a rowery i nie rozdają tylko kradną.

  2. Tomek

   Przecież to nie USA zaatakowały Ukrainę, nie widzisz prawdziwego agresora?

  3. fakty prosto z kremla

   dorzuć do swojej wyliczanki jeszcze ukrainę, mołdawię, gruzję ...

 3. weew

  Jeszcze zwiad i komunikacja. Nie wspominam o ograniczonych zapasach amunicji precyzyjnej.

Reklama